امروز :
مقالات
(آسیب شناسی روانی(دیدگاه بیولوژیک
1393/05/13 - 17:59
دیدگاه
دکتر محمدرضا سرگلزایی
از نظر Neuroscience یا علوم اعصاب مغز یک کمپلکس بیوشیمیایی است؛ یک دستگاه شیمیایی که بر اساس غلظت موادی که در این دستگاه وجود دارد و حساسیت گیرنده‎ها یا Receptor ها ما احساساتی پیدا می‎کنیم  یا واکنش‎ها  و رفتارهایی انجام می‎دهیم Neurotransmitter ). یعنی انتقال دهنده عصبی یا ناقل عصبی). چهار Neurotransmitter اصلی در مغز وجود دارد که عبارتنداز: دوپامین، استیل‎کولین،  سروتونین یا- 5هیدروکسی تریپتامین (5-HT ) و نوراپینفرین.
نوراپینفرین، نوروترنسمیتر Fight and flight  میباشد. سیستمی در بدن ما وجود دارد که سیستم جنگ و گریز و مقابله ما با خطرات است. زمانیکه در موقعیت خطر قرار می‎گیریم اگر نوراپی‎نفرین فعال شود یکی از این دو واکنش را نشان می‎دهیم. یعنی به اصطلاح،  دید ما تونلی می‎شود. فرض کنید زلزله رخ داده؛ شاید روش‎های زیادی وجود داشته باشد برای اینکه از خود محافظت کنیم ؛ ولی اگر از قبل مهارت کسب نکرده باشیم یکی از این دو اتفاق خواهد افتاد: یا اینکه در مقابل خطری که پیش آمده حمله می‎کنیم؛ یعنی با پرخاشگری و خشونت واکنش نشان میدهیم؛ یا اگر احساس کنیم این اتفاق، اتفاقی است که نمی‎توانیم با خشونت در مقابلش بایستیم؛ از مقابلش فرار می‎کنیم. سیستم Fight and flight  برای نشان دادن واکنش‎های فوری ما را آماده میکند و سرعت عمل بالایی دارد. همانطور که کامپیوتر برای آنکه  بتواند محاسبه‎های پیچیده را خیلی سریع انجام دهد گزینه‎های بسیار متنوعی را تبدیل به دو گزینه میکند؛ سیستم Fight and flight هم مثل محاسبه کامپیوتر فقط  دو گزینه دارد: حمله یا فرار!
سؤال: این شامل فریز(خشک شدگی) هم میشود؟
جواب: بله شامل فریز هم میشود. فریز می‎تواند در بعضی از موقعیت‎ها جزو Flight  باشد. در واقع ما دو نوع Flight داریم: یکی دویدن و از خطر دور شدن و نوع دیگر در جای خود میخکوب شدن و حرکت نکردن. بطورمثال، وقتی که در مقابل خود یک مار یا یک سگ تعلیم دیده می‎بینیم اگر در جای خود میخکوب شویم ممکن است بیشتر کمک کند تا این که  بدویم. اینجا فریز شدن نوعی از Flight است.
سیستم نوراپی‎نفرین در کسری از ثانیه عمل میکند. این سیستم برای ما تصمیم گیری و ما را برای آن تصمیم آماده می‎کند. اما نقطه ضعفش در این است که در موقعیت‎های پیچیده‎ای که در زندگی فعلی وجود دارد و بر اساس Context ارتباط،  در دو موقعیت کاملا مشابه  باید رفتارهای کاملا متفاوتی داشته باشیم؛ ابتکار عمل ما رابه شدت کم میکند. نوراپی‎نفرین اگر به حال خود رها شود همیشه در حال جنگ و گریز خواهیم بود؛ مثل بخاری که همیشه روشن باشد. پس یک سیستمی باید درمقابل، این بخاری را تعدیل کند؛ یک سیستم خنک کننده که همه آن تغییراتی که نوراپی‎نفرین ایجاد کرده را رفع ‎کند. سیستم کولینرژیک یا استیل‎کولین این نقش مهم را  دارد که  در مقابل برانگیختگی نوراپینفرین یک سقف ایجاد می‎کند. سیستم دیگری که برای تعدیل کردن نوراپی‎نفرین وجود دارد؛ سروتونین یا 5-HT است. سروتونین آستانه تحریک را بالا میبرد. بنابراین  سروتونین مثل یک کلید کنترل پیش از تحریک میباشد؛ در حالیکه استیل‎کولین کلید کنترل پس از تحریک  نوراپی‎نفرین است.
پس عملکرد نوراپی‎نفرین جنگ و گریز برای واکنش‎های حیاتی مامیباشد و با سرعت قابل توجه‎ای واکنش نشان می‎دهد؛ اما آپشن‎های واکنشش بسیار محدود است.
عملکرد استیل‎کولین این میباشد که بعد از اینکه نوراپی‎نفرین تحریک شد آن را آرامش کند.
عملکرد سروتونین این است که آستانه تحریک را برای نوراپی‎نفرین تعیین کند.
اما دوپامین در مغز سه کارکرد دارد. سه مدار مختلف دوپامینی وجود دارد: مسیری برای کنترل هورمونها، مسیری برای کنترل حرکات و مسیری برای ایجاد و ساماندهی افکار. مسیری که کار کنترل هورمونی دارد مسیر توبروانفندیبولار است که ازهیپوتالاموس به هیپوفیز قدامی کشیده میشود. در واقع هیپوتالاموس ترشح هورمون‎های هیپوفیز قدامی را کنترل می‎کند.
یکی از نقش‎های دوپامین که معمولا درروان‎شناسی و روانپزشکی کاربرد چندانی ندارد مسیر توبروانفندیبولار است. گاهی روانپزشک برای ساماندهی تفکر بیمار داروی دوپامینی تجویز می کند؛ اما به صورت ناخواسته این دارو باعث تغییرات هورمونی و ترشح شیر از پستان بیمارو یا کاهش میل جنسی میشود. زیرا دوپامینی که به بدن وارد می‎شود از هر سه مسیر جریان پیدا میکند؛ نتیجه، یک نتیجه هورمونی است که به روانپزشکی ارتباط  پیدا می‎کند.
مسیر دوم مسیر نیگرواستریاتال است. هسته‎ای در مغز وجود دارد به اسم Substantia nigra  یا ماده سیاه؛ ساختار دیگری هم در مغز داریم به نام  .Striatumمسیری از دوپامین که بین Substantia nigra  و Striatum درحرکت است؛  تند و سریع بودن حرکات، و ظرافت و مهارت انجام حرکات  را کنترل میکند.این مسیر هم  ربطی به روان‎شناسی و روان‎پزشکی ندارد. طبق تقسیم‎ بندی علوم، رسیدگی به این مسیر را به عهده نورولوژیست‎ها  یا متخصصین مغز واعصاب گذاشته اند. کسانی که دچار پارکینسون میشوند یعنی این که در این مسیر Substantia nigra دوپامین کمی ترشح می‎شود؛به همین دلیل  پزشکان متخصص نورولوژی دوپامین را از خارج به بدن فرد منتقل میکنند و حرکات تسهیل می‎شود. اینکار توسط  دارویی به نام Levodopa  که  در داخل بدن و در مغز تبدیل به دوپامین می‎شود انجام میپذیرد؛ و یا به جای اینکار یک سری الکترودهایی در Striatum قرار میدهند که وقتی این الکترودها  تحریک الکتریکی میشوند پیغام های کاذبی مبنی بر دریافت دوپامین به Striatum  می دهد وStriatum  شروع به فعالیت میکند؛ بدون اینکه مغز تغییر شیمیایی پیداکرده باشد و بنابراین عوارض جانبی داروها را هم ندارد.
سومین مسیردوپامین، مسیر جریان افکار و احساسات میباشد که به آن مزوکورتیکال مزولیمبیک میگویند. لیمبیک جزئی از ساختمان مغز پستانداران و پرندگان میباشد که عواطف ایجاد می‎کند. Cortical  همان  Neocortex  است که فکر ایجاد می‎کند.  فکر یعنی انتزاع، یعنی زبان، یعنی Symbolism .  دوپامین وقتی در این مسیر زیاد انتقال پیدا می‎کند یک سری احساسات برای ما ایجاد می‎شود.
مثلا اتفاقی که در بیماری افسردگی ایجاد می‎شود این است که دوپامین  در مسیر مزولیمبیک کم انتقال پیدا می‎کند؛ در نتیجه تمام اتفاقاتی که فرد را در گذشته  شاد می‎کرده تاثیری‎ برای فرد ندارد؛ که به این حالت میگوییمHedon .Anhedonia   یعنی لذت،Anhedonia  یعنی دیگر از چیزی لذت نمیبرد. حتی خیلی وقتها بیمار آپاتیک (Apathic) میشود؛ یعنی اتفاقات  ناراحتش هم نمی‎کند؛ عملا فاقد هیجان میشود؛ نه اینکه  فقط  شادی را تجربه نمی‎کند؛ حتی گاهی اوقات ممکن است یک فرد افسرده ،غم عمیق را هم نتواند تجربه کند. یکی ازویژگیهای افسردگی بیولوژیک این است که فرد نمی‎تواند گریه و درددل کند؛  وقتی یک نفر گریه  و درددل می‎کند؛ شما به افسردگی بیولوژیک  دوپامینی  فکر نکنید ؛ ممکن است افسردگی روان‎زاد سایکوژنیک باشد.  درنقطه مقابل،  وقتی دوپامین در این مسیر زیاد ترشح میشود؛ فرد مانیک شده؛ Expansive میشود.  بنابراین چیزی که تحت عنوان سایکوز پارانوئید می‎شناسیم  که در آن تفسیرهای با حشو و زوائد وجود دارد معمولا دوپامین زیاد ترشح می‎شود.
سؤال: نوراپی‎نفرین وقتی ترشح می‎شود حتما منجربه واکنش میشود؛ پس در مورد کسانی که عصبی میشوند ولی جسارت عمل ندارند چه مکانیزمی عمل می‎کند؟
جواب: مکانیسم  . Flight گفتیم که نوراپی‎نفرین می‎تواند  Fightو یا Flight ایجادکند.اینجا Flight یعنی چه؟ یعنی فرد هیجان پیدا می‎کند اما هیجانی که ترس است ! در واقع اپینفرین سکه ای است که دو رو دارد: یک روی سکه نوشته ترس؛ روی دیگر خشم؛ و اینکه فرد بیشتر به سمت ترس برود یا به سمت خشم؛ باز به عوامل پیچیده‎ی دیگری ارتباط پیدا میکند. یکی ازین عوامل می‎تواند آموزش باشد. یعنی اینکه ما می آموزیم که توانمان را چگونه و چقدر برآورد کنیم و توان دشمن را چقدر؟ و بر این اساس تصمیم می‎گیریم با خشم واکنش نشان دهیم یا با ترس.
سؤال: در درمان با برنامه ریزیCBT  (درمان شناختی- رفتاری) در قسمت شناختی که باورهای فرد را تغییر میدهیم؛ در واقع سروتونین بیشتر می‎شود؟
جواب: خیر سروتونین بیشتر نمیشود؛ بلکه پیامی که به مغز میرسد به شکل متفاوتی تفسیر می‎شود. سطح سروتونین فرد را ژن تعیین میکند.
سروتونین جریان فکری ایجاد شده توسط دوپامین  را مدیریت میکند. بنابراین افرادی که دوپامین بالا و سروتونین بالا دارند؛ می‎توانند Theoretician شوند؛ درحالیکه افرادی که دوپامین بالا دارند درکنار سروتونین پایین، وسواسی و یا خیالباف می‎شوند. افرادی که نوراپی‎نفرین بالا همراه با سروتونین بالا دارند افرادی سخت‎کوش میشوند؛ یعنی افرادی به اصطلاح  رزمنده و اهل چالش؛ منتهی اهل چالشی که کنترل خودش را از دست نمیدهد.
در طب بقراطی یا طب یونانی که به اشتباه به آن طب سنتی ایرانی یا طب اسلامی می‎گویند ( که در واقع هیچ ارتباطی با هم ندارند) افرادی که نوراپینفرین بالا و سروتونین بالا دارند؛ سخت‎کوش و خستگی ناپذیر، اهل چالش ومبارزه هدایت شده هستند که به آنها دموی‎مزاج می‎گویند. اگرنوراپی‎نفرین بالا و سروتونین پایین باشد؛ افراد، صفراوی مزاج یعنی عصبی و مضطرب میشوند. سروتونین و استیل‎کولین بالا، شخصیت بلغمی‎مزاج را شکل می‎دهد که اساسا نسبت به محرک‎ها کم واکنش هستند. بنابراین، جریان یک ماجرای پیچیده است که بالا بودن هر کدام درحضور بالا یا پایین بودن دیگری می‎تواند تاثیر کاملا متفاوتی داشته باشد.
سؤال: اگر استیل‎کولین بالا و سروتونین پایین باشد؛ چه  می‎شود؟
جواب: تمام حالت‎ها ممکن نیست. ما در اینجا با واقعیت‎های ریاضی سروکار نداریم؛ فقط بعضی از حالت‎ها در انسان‎ها محقق شده است.
سؤال: ما چهار مزاج داریم؟
جواب: مزاج چهارم، مزاج Melancholich است. مزاج Melancholic یا سوداوی‎مزاج، یعنی وسواسیها و خیالباف‎ها. این افراد کسانی هستند که دوپامین بالا در حضور سروتونین پایین دارند.
برای شکل‎گیری حافظه استیل‎کولین ضروری میباشد؛ به همین دلیل افرادی که داروهایی آنتی کولینرژیک مصرف میکنند؛ دچار اختلال حافظه میشوند. استیل‎کولین، جدا از اثری که درتعامل بانوراپی‎نفرین و سروتونین دارد و همین‎ طور اثر تعدیلی که در ارتباط با قسمت حرکتی فعالیت دوپامین دارد؛ جوهر حافظه هم میباشد. بیمارانی که دچار آلزایمر می‎شوند به شرطی که نورونهای کولینرژیک کاملا تخریب نشده باشد؛ ازداروهای کولینرژیک مثل ریواستیگمین (Rivastigmine) ، دونپزیل (Donepezil) ، تاکرین (Tacrine) استفاده میکنند.
بنابراین زبان بیولوژیک  رفتارهای ما، دیدگاه نوروترانسمیتری یا بیوشیمیایی است که مغز و رفتار را با یک ملغمه بسیار بسیار پیچیده‎ایی از واکنش‎های شیمیایی و مواد شیمیایی توجیه می‎کند.
از دیدگاه ساختاری نیز مغز دارای تقسیم بندیهای خاصی است. فرض کنید مغز را از وسط باز می‎کنیم؛ مغز یک قسمت باستانی یاReptile brain  دارد؛ باستانی به این معنا که موجوداتی هم که از نظر تکامل داروینی بسیار باستانی‎تر از ما هستند این قسمت را دارا میباشند. بطورمثال، مارمولک هم این قسمت مغز را دارد Reptile brain .دو وظیفه دارد: حفاظت فرد یا همان روند ستیز- گریز و دیگری حفاظت نسل یا همان تولید مثل. یعنی در مجموع وظیفه ی Reptile brain حفظ حیات است. قسمت مغزی دیگری هم  داریم که این مغز را همه  پستانداران و پرندگان دارند. این قسمت که لیمبیک مغز میباشد عواطف ما را ایجاد می‎کند. اگر شما به فرزندان یک مار حمله کنید شما را نیش خواهد زد اما نسبت به فرزندانش مهر و محبت ندارد؛ چون دستگاه لیمبیک ندارد.  ممکن است بگویید پس به چه صورت از فرزندان خود مراقبت می‎کند؟ پاسخ این است که بخش دیگری در مغز وجود دارد که به   Territoryیا  قلمرو حساس است.طبق تعریف این بخش، این بچه یا آن لانه  یا آن غذا  Territory )قلمرو) من است؛ هر کسی وارد آن شود؛ روند جنگ و گریز فعال شده و با آن می‎جنگد. اما  پرندگان و پستانداران عواطف دارند؛ یعنی همان سیستم لیمبیک  در مغز که عواطف را ایجاد می‎کند.  میمون‎ها یک قسمتی به نام  Neocortex  دارندکه آپشن‎های مختلف  را در نظر می‎گیرد و بررسی می کند؛ و بالاخره انسان‎ها یک قسمتی در مغزشان وجود دارد که انتزاع را شکل میدهد و همین باعث شکل‎گیری زبان در ما می شود. به همین دلیل ما می‎توانیم مفاهیم انتزاعی مثل صداقت، درستی و نادرستی را درک کنیم . در واقع ذهن در تعامل با تمام قسمت‎ها کار می‎کند؛ یعنی در ذهن ما Territory هم نقش دارد.
سؤال: آیا معنی آن همان انتزاع است؟
جواب: اگر ذهن را معادل انتزاع بگوییم.
سؤال: از لحاظ فیزیولوژی آن قسمت درکجا قرار دارد؟
جواب: درقسمت فرونتال، جلوی‎ جلو، بالای‎چشم.
تعارضی که در خیلی از مواقع در ما ایجاد میشود به این دلیل است که عملا ما یک مغز باستانی داریم که فقط از خود و نسلش حفاظت میکند و یک مغز لیمبیک که عواطف و عشق و محبت و احترام برایش اهمیت دارد و یک قسمت Neocortex که اطلاعات را تجزیه و تحلیل و آپشن‎های مختلف خلق می‎کند. علاوه بر این، اگر مغز را افقی قطع کنید؛ آن وقت یک مغز راست و یک مغز چپ خواهیم داشت که هر کدام به گونه متفاوت فکر می‎کند و اطلاعات را از منظر متفاوتی می‎بیند و همچنین یک قسمت Prefrontal  که انتزاع را ایجاد می‎کند. بنابراین یکی از دلایلی که ما در انتخابات  خود تعارض پیدا میکنیم این است که با مغزهای متفاوت کار می‎کنیم. سروتونین تعیین کننده این میباشد که با کدام مغز عمل کنیم.
سؤال: آن جایی که گفتید تونلی میشود؛ یعنی از لحاظ بیولوژیک ارتباط Prefrontal با مغز باستانی موقتا قطع میشود؟
جواب: بله دقیقا همین طور میباشد. یک اتفاق بیولوژیک که بخشی از مغزBypass یا میانبر زده میشود.
سؤال: با این توضیح روان‎درمانی باعث می شود که قسمت Reptile brain محرک جدیدی بگیرد؛ یعنی مثلا این، خطر نیست! ترجمه عوض میشود اما ممکن است رابطه ی این دو بخش هم قطع نشود. آیا فرق بین دو آدم آموزش دیده و آموزش ندیده به این شکل مشخص می‎شود؟
جواب: بله، در واقع  فرق یک آدم بدوی با یک آدم متمدن دراین است هر چه بدوی‎تر باشیم از قسمت  Reptile brain و هر چه متمدن می‎شویم از قسمت جلویی‎تر مغز که به آن Orbital frontal میگویند بیشتر استفاده میکنیم. وقتی که احساس خطر حیاتی کنیم؛ یعنی اگر پیام به شما رسید که خطر حیاتی در بین است Neocortex بیکار میشود؛ ارتباط مغز باستانی و Neocortex قطع میشود و مغز باستانی طور خودکار تصمیم می‎گیرد: جنگ یا گریز!  در حالیکه اگر موقعیتی مبهم است و مغز باستانی برایش این موقعیت تعریف شده نیست و نمیداند که  چه عملی باید انجام دهد؛ در اینجا Neocortex  وارد عمل میشود تا این موقعیت تعریف نشده را به زبان باستانی برای Reptile brain ترجمه کند که این موقعیت خطر است یا خطر نیست.
جالب است بدانیم که انسانها در مغز یک سیستم Bluetooth دارند! البته این موضوع در حد پژوهش است. بطور مثال بین یک پدر و یک پسر و یک نوه ژنها به صورت عمودی یک سری قابلیت‎ها را منتقل می‎کنند. اما این پسر گاهی اوقات با یک نفر Empathy پیدا می‎کند و قابلیتی  در مغزش به وجود میآید که در مغز پدر و پدربزرگش وجود نداشته است. متوجه شدند که یک فایل‎هایی به اسم فایل‎های آیینه‎ای یا بعضی جاها به اسم Memo در مغز انسانها میباشد که در شرایط Empathy شدید مثل Bluetooth عمل می‎کند و ژنی که در این فرد وجود نداشته قابلیت انتقال پیدا می‎کند.  بنابراین ژن‎ها عمودی و Memo ها افقی عمل می‎کنند.
یک محقق حیوان‎شناسی برای تحقیقات به جزایر اقیانوس آرام سفر میکند و در یکی از آن جزایر به میمونها آموزش میدهد که سیب زمینی را قبل از خوردن با آب دریا بشویند. تمام میمونها از یکدیگر تقلید میکنند. این اتفاق تحت تاثیر یادگیری رخ میدهد اما بعد از مدتی متوجه میشود در سایر جزایر هم این اتفاق روی داده است!بر اساس اینگونه  شواهد پدیده ای را در کردارشناسی تعریف میکنند تحت عنوان حدآستانه. به این معنا که اگر در یک جمعیت، اتفاقی برای کسر مشخصی از آن جمعیت روی‎دهد؛ آن اتفاق به شکل خودکار به سایرین هم سرایت خواهد کرد. آن کسر مشخص را حدآستانه میگوییم.
سؤال: آیا این موضوع تبیین فیزیکی هم  دارد؟
جواب: بله، تبیین فیزیکی دارد؛ اما اینکه این اتفاق چه گونه پیش میآید؛ یک تئوری است. یعنی هنوز فایل‎ها کشف نشده است؛ اما به علت کثرت اطلاعاتی که در مورد این اتفاق وجود دارد این نظریه پیشنهاد شده که یک سری فایل‎هایی وجود دارد که این فایل‎ها به صورت آیینه‎ای انتقال پیدا می‎کند.
سؤال: یعنی جاها هم مشخص شده است؟
جواب: خیر. هنوز بر مبنای رفتارها این نظریه پیشنهاد شده است.  یک سری پدیده‎هایی را می‎بینیم بر مبنای آن پدیده یک مدل می‎سازیم این مدل نیاز به پژوهش دارد که اثبات یا رد شود. این موضوع، یعنی کثرت پدیده‎هایی که با ژن  قابل توجیه نیست؛ با یادگیری هم قابل توجیه نیست؛ ولی بین ما رخ می‎دهد؛ منجر به مدل سازی شده است. کثرت این اتفاقات دانشمندان را به این نتیجه رسانده که باید فایل‎هایی وجود داشته باشد که به صورت آیینه‎ای یا به صورت عرضی بین انسان‎ها قابل انتقال هستند.
سؤال: آزمایش دیگری هم انجام شده که ثابت کند؟
جواب: بله. اساسا انسانها استعداد یادگیریشان تحت تاثیر اتفاقاتی که برای افراد دیگر رخ میدهد افزایش پیدا می‎کند. محققین یک دانشگاهی در آمریکا یک پژوهشی راجع به اثر بخشی دعا در شفای بیماران در بخش CCU را طراحی کردند. این بیماران را به دو دسته طبقه‎بندی کردند. گروه دعا کننده‎ای هم بودند که همیشه شنبه، یکشنبه‎ها در کلیسا جمع میشدند و برای شفای بیماران دعا می‎کردند و بدون ذکر فامیل، اسم بیماران را میبردند. پزشکان آن بخش نمی‎دانستند که برای چه کسی دعا می‎شود و برای چه کسی دعا نمیشود خود بیماران و افرادی هم که دعا می‎کردند اطلاعی نداشتند که بیماران چه بیماری دارند و در کدام بیمارستان بستری میباشند؛ فقط اسم می‎بردند. بین این دو گروه، گروهی که برای آنها دعا شد و گروهی که دعا نشده بود؛ در مقایسه با هم، هم از نظر مرگ و میر هم از لحاظ میزان داروی مورد نیاز و عوارض بیماری‎ سکته‎ قلبی و مدت اقامت در بیمارستان و ترخیص، تفاوت قابل توجهی وجود داشت
.
دکتر محمدرضا سرگلزایی-روانپزشک

online website women will cheat
abortion in 12 weeks pregnant west-bot.com history of abortion in america
how to cheat on your boyfriend read i want to cheat on my boyfriend
how to tell my husband i cheated go i told my husband i cheated
my husband and i both cheated blog.artistamobile.com would my husband cheat
i think my girlfriend cheated on me wrightcontractingsi.com i just cheated on my girlfriend
i want to cheat on my girlfriend open my virtual girlfriend cheats
dating a married man thesailersweb.com men having affairs
wives who cheat on husbands survivingediscovery.com why people cheat
reasons people cheat married men cheat married woman wants cheat
android sms spy free best android spy app free top free android spy apps
moms sex stories blog.rewardsrunner.com free adult bondage pictures stories
pregnancy medications wrightcontractingsi.com how to end pregnancy
walgreens coupons for prints click walgreens print coupon code
discount rx pharmacy prescription drug coupon free pharmacy card
abortion by pill abortion clinics in cincinnati natural pregnancy termination
online walgreens photo coupons walgreens prints coupons coupons for prescription medications
drug coupon card cialis sample coupon coupons for cialis printable
levitra 20mg doxycycline 100mg valacyclovir 0.5g
sildenafil citrate site cialis 10mg
abortion pro life read facts about abortions
free prescription drug discount card go viagra.com coupon
copay cards for prescription drugs site drug discount coupons
pfizer viagra coupons softballspa.com canada drug pharmacy coupon
discount prescription coupons link viagra discount coupons online
cialis dose of 25 mg read cialis dosage for enlarged
cialis coupon lilly prescription coupon prescription savings card
free cialis coupon 2016 read free printable cialis coupons
coupons for cialis new prescription coupons drug discount coupons
geodon efectos secundarios geodon ziprasidona geodon inyectable
viagra shellware.com viagra virkning
adalate adalat oros adalat compendium
propranolol halmed propranolol je propranolol lek
metformin site metformin
apranax et alcool go apranax
augmentin side effects open augmentin side effects
geodon drug news.hostnetindia.com geodon high
cialis 20mg francescocutolo.it cialis 20mg
telfast antihistamine open telfast plus
cialis prescription coupon go free coupon for cialis
amoxicilline albayraq-uae.com amoxicilline
printable coupons sites alpinipedrengo.com coupon sites
best coupon sites alsarayabahrain.bh free coupon sites printable
abortion clinics in memphis tn where can i get the abortion pill pregnancy abortion
coupon cialis cialis online coupon prescription drugs coupons
abortion pill methods ismp.org abortion pill pictures
problems in early pregnancy abortion first trimester women pregnant
herbal abortion pill abloomaccessories.com costs of abortion pill
misoprostol abortion achrom.be cytotec abortion
coupons for cialis 2016 cialis manufacturer coupon 2016 coupon prescription
abortion pills pathakwavecurecenter.com medical abortion pill
abortion pill video abortion pill questions non surgical abortion pill
viagra recenze viagra prodej viagra online
trialectic definition trialectic lefebvre trialectics of space
potenzmittel ohne rezept viagra kaufen apotheke osterreich natur potenzmittel
viagra bestellen http://viagrakaufenapothekeosterreich.com/ potenzmittel generika
abortions cost teenage abortion pill abortion pill services
amoxicillin 500 mg abloomaccessories.com amoxicillin al 1000
amoxicillin 500 mg amoxicilline amoxicilline
late term abortion pill clinics non surgical abortion pill abortion clinics in houston tx
cialis.com coupon ismp.org coupon for prescriptions
lamisil crema lamisil spray lamisil pastillas
addyi 100 mg thebaileynews.com addiyan chuk chuk
abortion pill online britmilk.co.uk abortion pill video
printable cialis coupon aegdr.org coupons cialis
duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston forum duphaston tablete
duphaston duphaston iskustva duphaston i ovulacija
acetazolamide spc blog.bjorback.com acetazolamide spc
against abortion pill late term abortion pill cons of abortion pill
different types of abortion pill americanstreethockey.com abortion pill clinics in houston
vermox doziranje vermox tablete nuspojave vermox
voltaren gel blog.pragmos.it voltaren krem nedir
cialis 2015 coupon free coupon for cialis cialis coupons online
amoxicillin dermani haqqinda thebaileynews.com amoxicillin nedir
cialis 5 mg cialis 5 mg cialis tablet
coupons cialis abloomaccessories.com transfer prescription coupon
amoxicillin albayraq-uae.com amoxicillin antibiyotik fiyat
abortion pill questions home abortion pill definition of abortion pill
partial birth abortion abortion pill cost abortion pill stories
cost of medical abortion abortion pill costs how do abortion pill work
late term abortion pill cost of abortions abortion pill laws
information about abortion pill how much is the abortion pill abortions facts
acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide blood brain barrier acetazolamide sivuvaikutukset
vermox vermox bez recepta vermox suspenzija
online cialis coupons cialis 2015 coupon prescription discount coupons
number of abortions per year abortion clinics las vegas info on abortion
where do you have an abortion abortion complications are abortions safe
what is it like to have an abortion free abortion price for abortion
late abortion abortion blogs abortion symptoms
cialis trial coupon cialis free sample coupons discount coupons for cialis
cialis coupon free prescription drug discount cards prescription drug coupons
cialis coupons printable discount coupon for cialis cialis coupons from lilly
naltrexone side effects alcohol naltrexone pellet drinking on naltrexone
what is naltrexone used to treat blog.dotnetnerd.dk low dose naltrexone buy online
naltrexone for ra can you drink on naltrexone naltrexone stories
withdrawal from naltrexone s467833690.online.de does drinking alcohol help with opiate withdrawal
low dose naltrexone ankylosing spondylitis click naltrexone prescription
naltrexone immune system naltrexone with alcohol naltrexone capsules
naltrexone addiction skydtsgaard.dk low dose naltrexone ulcerative colitis
naltrexone for alcohol cravings williamgonzalez.me alcohol and naltrexone
where can i buy low dose naltrexone myjustliving.com what is vivitrol shot
withdrawal from naltrexone link naltrexone implant side effects
 
زنگنه
1393/05/17
1
0
بادرود استاد گرامی بسیار جالب و آموزنده بود - سپاس از تلاش شما
how to cheat wife affairs with married men why do husbands cheat
i cheated on my girlfriend but i love her should i cheat on my girlfriend did my girlfriend cheat on me
i want to cheat on my girlfriend open my virtual girlfriend cheats
i cheated on husband boomasontennis.com why women cheat on husbands
how can people cheat what makes husbands cheat married men who cheat with men
american sex stories linotancredi.com dog sex stories
story of abortion site should i get an abortion
why do husband cheat cheats unfaithful wives
coupons rx aftofdatum.com medication coupons
wifes that cheat why most women cheat i cheated on my husband
cell phone spy app blog.bjorback.com gps cellphone tracking by number
find location of cell phone using number mobile gps locator apps for tracking cell phones
ciprofloxacin site clomid 25mg
phone logging software all call history find history on phone
valtrex 1g cialis 20mg ciprofloxacin 750mg
levaquin 250mg krishnan.co.in clomid 25mg
printable viagra coupon go pfizer viagra coupons
free prescription drug discount card go viagra.com coupon
coupons for prescriptions floridafriendlyplants.com viagra discount coupons online
online viagra coupons click manufacturer coupons for prescription drugs
cialis dose of 25 mg cialis dosage provides cialis dosage for enlarged
prescription drugs coupon prescription discount coupons prescription discount coupons
internet drug coupons drug coupons canada drug pharmacy coupon
free cialis coupon 2016 read free printable cialis coupons
cialis coupons and discounts read prescription discounts cards
claritine sirup norice warpedfish.co.uk claritine 10 mg
naproxen zygonie.com naproxennatrium
voltarene 100 ningchao.net voltarene 50
niacin ne demek niacin solgar niasinamid
geodon efectos secundarios geodon uso geodon inyectable
fusidinezuur acne fusidine teva fusidinezuur acne
virelade open viread effets secondaires
voltaren retard voltaren voltaren
motilium diskuze motilium laktace motilium
risperdal reviews click risperdal yan etkileri
adalate adalat oros adalat compendium
evista tabletas link revista hola
propranolol hemangiom propranolol halmed propranolol tablete forum
seroquel 25 mg seroquel tablete seroquel xr
naproxen 500 mg tablet read naproxen 500 mg
concord reverso plus go concor cor
cialis online coupon go cialis.com coupons
cialis 20mg click cialis 20mg
bimatoprost hair growth bimatoprost sr bimatoprost sr
abortion laws abortion clinics chicago pros and cons of abortion
pro abortion arguments abortion clinics dallas tx how soon can you get an abortion
roxithromycin erythromycin roxithromycin erythromycin roxithromycin side effects
zovirax bula zovirax krem zovirax
abortion laws by state armyrotc.uga.edu free abortions
i want to do abortion vacuum aspiration video pregnancy termination options
free printable cialis coupons prescription drugs coupons free cialis coupon 2016
non surgical abortion pill slb-coaching.com how late can you get an abortion pill
free printable cialis coupons new prescription coupons printable coupons for cialis
trialectica del espacio trialectica del espacio trialectics of space
discount coupon for cialis coupon for cialis printable cialis coupon
thyrax kopen bistromc.org thyrax euthyrox
early abortion pill options information on abortion pill partial birth abortion
voltaren nedir hieple.net voltaren krem nedir
vermox sirup vermox vermox cena
coupons for cialis 2016 cialis discounts coupons cialis coupon card
natural pregnancy termination aloeveraindia.com problems in early pregnancy
flagyl perros flagyl 125 flagyl plm
types of abortion pill third trimester abortion pill partial birth abortion
vermox vermox prospect vermox
cost for an abortion third trimester abortion pill spontaneous abortion pill
amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin 500 mg amoxicilline
abortion pill abortion pill services abortion procedure
cialis discount coupons online discount prescription coupons cialis discounts coupons
cialis manufacturer coupon achrom.be cialis coupons free
abortion pill is murder airascatering.com the cost of abortion
feldene precio feldene ampolla feldene capsulas
viagra koupit viagra recenze viagra
duphaston duphaston iskustva duphaston i ovulacija
vermox spc vermox prodej vermox
cialis coupons and discounts discount coupons for prescriptions discount coupons for prescriptions
alternatives to abortion pill how much are abortions abortion pill prices
how does abortion pill work medication abortion pill early abortion pill options
different types of abortion pill americanstreethockey.com abortion pill clinics in houston
free cialis samples coupon cialis discounts coupons coupons prescriptions
discount prescription coupons destinations.com.pg discount coupons for prescriptions
amoxicilline alexebeauty.com amoxicillin endikasyonlar
amoxicillin dermani haqqinda thebaileynews.com amoxicillin nedir
transfer prescription coupon new prescription coupons cialis discounts coupons
about abortion pill abortion pill clinics in md how much is the abortion pill
cialis 100 mg tymejczyk.com cialis tablet
transfer prescription coupon arborawning.com transfer prescription coupon
vermox vermox bez recepta vermox suspenzija
abortion chicago how weeks is a pregnancy abortion legal
coupons for prescriptions northcornerbrewing.com new prescription coupon
coupons for cialis printable coupons for drugs free coupon for cialis
naltrexone alternatives ldn drug naltrexone in the treatment of alcohol dependence
what is naltrexone used to treat naltrexone is low dose naltrexone buy online
how does naltrexone work onlineseoanalyzer.com naltrexone schedule drug
opioid antagonists for alcohol dependence lowdosenaltrexone naltrexone success rate
buprenorphine detox naltrexone implant australia opiate implant
naltrexone uk naltrexone dosage range drug naltrexone
naltrexone injection for opiate addiction click naltrexone side effects a comprehensive view
does naltrexone block tramadol open low dose naltrexone depression
naltrexone alcohol naltrexone injection cost naltrexone fda approval
low dose naltrexone uses link low dose naltrexone for pain
vivtrol ldn and ulcerative colitis naltrexone uses
naltrexone for pain what is an ldn doctors who prescribe naltrexone
naltrexone side effects with alcohol go ldn 4.5 mg
how long does naltrexone block opiates blog.jrmissworld.com what does vivitrol do
دکتر عرفانی
1395/01/31
0
0
استاد عزیز جناتب دکتر سرگلزایی شما پیچیده ترین و سخت ترین مطالب را آنچنان با شیوایی بیان میکنید که انسان از مطالعه آنها لذت می برد . پاینده باشید
viagra coupons printable click viagra.com coupon
viagra coupons from manufacturer link drug coupon
coupon viagra coupons for prescriptions prescription drug coupons
cialis coupon card drug prescription card free printable cialis coupons
abortion pill abortion pill abortion pill
can i take azithromycin before surgery go can i take azithromycin before surgery
can i take singulair while pregnant click can i take singulair while pregnant
free prescription drug cards link prescription coupon card
discount drug coupon go cialis.com coupons
discount card for prescription drugs codesamples.in prescription drugs coupon
drug coupon card prescriptions coupons cialis coupon code
viagra mire jó viagra ár viagra szedése
naproxen migraine zygonie.com naproxen dosering
augmentin vidal augmentin générique augmentin vidal
seroquel 300 mg seroquel et alcool seroquel et alcool
adalate adalate 10 mg adalat compendium
inderal similar read inderal similar
paxillus darkwoodsdojo.com paxilus involutus
adalat sony site adalat crono
cordarone behandling cordarone cordarone ved hjertestop
free cialis coupons evans.com.mx cialis manufacturer coupon 2016
free cialis coupon 2016 racindirt.com free prescription drug cards
prescription discount coupons open free cialis coupon
microlite pill for acne link microlite pill for acne
amoxicillin nedir antea-int.com amoxicillin 500 mg
abortion facts click abortion pill cost
coupon for prescription open discounts on prescriptions
cialis coupons from manufacturer cialis coupons from lilly cialis discount coupon
coupon cialis cialis online coupon prescription drugs coupons
herbal abortion pill free abortion pill how to have an abortion pill
aspiration abortion how late can you get an abortion pill anti abortion pill
viagra damske.com viagra ersatz
abortion pill effects of abortion pill buy abortion pill
discount coupons for prescriptions abraham.thesharpsystem.com prescription coupons
ibuprofen 600 ibuprofen rapid ibuprofen spc
where to get an abortion pill abortion pill online cytotec abortion
medication coupon amazonschools.com viagra discount coupons online
discount prescription coupons discount coupon for cialis free coupon for cialis
facts on abortion pill where to get an abortion pill costs of abortion pill
loratadine dosage loratadine overdose loratadine used for
coupons for cialis 2016 cialis manufacturer coupon 2016 coupon prescription
best online coupons sites free online coupons free coupon site
potenzmittel ohne rezept viagra kaufen apotheke osterreich natur potenzmittel
cheap cialis blog.pragmos.it cialis 20mg
amoxicillin endikasyonlar amoxicilline amoxicillin antibiyotik fiyat
amoxicilline americanstreethockey.com amoxicillin 1000 mg
metoprololsuccinat orion 50 mg mcmurray.biz metoprolol succinate
facts on abortion pill what is abortion pill abortion pill costs
facts on abortion pill abortion pill debate abortion pill alternatives
free abortion pill abortion pills cost late term abortion pill clinics
duphaston cijena bez recepta ilkpirlantam.com duphaston i ovulacija
cialis prescription coupon steadfasttraining.co.uk coupons cialis
cialis.com coupons printable cialis coupon online cialis coupons
buy crestor 10 mg crestor 40 mg coupon crestor 4 mg
abortion pill online abortion clinics in houston tx abortion pill video
abortion pill abortions cost abortion procedure
acetazolamide spc acetazolamide spc acetazolamide spc
second trimester abortion abortion pill questions getting an abortion pill
vermox prodej vermox alkohol vermox alkohol
cost for an abortion teenage abortion pill cost of medical abortion
abortion pill is murder airascatering.com the cost of abortion
vermox suspenzija bvandam.com vermox 100mg
abortion procedure alpinmontservis.cz when can you get an abortion pill
feldene precio mcmurray.biz feldene capsulas
new prescription coupon funtimeleisure.co.uk cialis manufacturer coupon 2016
low cost abortion pill abortion pill recovery cytotec abortion
amoxicillin amoxicillin 500 mg amoxicillin dermani haqqinda
viagra torta viagra helyett viagra pret
post abortion pill how much are abortions medication abortion pill
transfer prescription coupon alexebeauty.com prescription discount coupons
transfer prescription coupon cialis coupon codes transfer prescription coupon
neurontin gabapentin tymejczyk.com neurontin alkohol
best grocery coupon sites ameracorporation.com coupons for websites
partial birth abortion abortion pill law abortion pill stories
acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide spc acetazolamide sivuvaikutukset
costs of abortion pill spiritocagliese.it abortion pill recovery
where to do abortion hssecurityalarms.com early pregnancy termination
late abortion abortion blogs abortion symptoms
abortion clinics in md unwanted pregnancy emergency contraceptive
is abortion murder westcodiy.co.uk abortion clinics in el paso tx
oklahoma abortion law kansashuntingadventures.com teen pregancy
abortion chicago how weeks is a pregnancy abortion legal
depression after abortion early medical abortion stories new york abortion clinic
c naltrexone site low dose naltrexone alcohol
vivitrol cost s467833690.online.de how long does ldn take to work
will naltrexone get you high read ldn drug
revia uses open naltrexone compound
low dose naltrexone uses partickcurlingclub.co.uk revia medication reviews
naltrexone implant alcohol open where can i buy low dose naltrexone
vivitrol drug blog.griblivet.dk how long does naltrexone block opiates
ldn for autism naltrexone low dose low dose naltrexone interactions
order naltrexone site naltroxone
naltrexone compound naltrexone implant treatment low dose naltrexone buy online
naltrexone generic myjustliving.com whats ldn
naltrexone for pain charamin.com doctors who prescribe naltrexone
olanzapin 02 olanzapin 7 5 mg olanzapin lilly
risperidon hexal risperidon drugbank risperidon halbwertszeit