امروز :
مقالات
تحلیل تعاملی و زوج درمانی تعاملی
1393/05/19 - 14:45
دیدگاه
دکتر محمدرضا سرگلزایی
تحلیل رفتار متقابل درباره اینکه چه تعامل و داد و ستدی سالم است و چه تعاملی ناسالم بحث می کند . اریک برن پایه گذار این مکتب براین باور بود که مفاهیم روانکاوی درون فردی است ولی بسیاری از رفتارهای ما در تعامل با دیگران شکل می گیرد . درست مانند بازی شطرنج که بسته به حرکت مهره های مقابل ما مهره خود را تغییر می دهیم .  این تئوری در واقع بین فردی نه درون فردی .این در واقع نقص دیدگاه فروید بود که تعامل انسانها را از کودکی به این سو بحث نمی کرد .  در حالی  که این تعامل دائما وتا آخر عمربر ما تاثیر گذار است یعنی بخشی از هویت ما تحت تاثیر این است که با چه کسانی در حال تعامل هستیم . بعد از فروید گروهی از شاگردان او که به نوفرویدی ها معروفند به اهمیت محیط و "دیگران" در شکل گیری هویت و شخصیت ما اشاره کردند.
هری سالیوان ، کارن هورنای و اریک فروم جزو نو فرویدی ها هستند که هر کدام بر روی یک موضوع کار کردند . هورنای بر تاثیر فرهنگ (بخصوص فرهنگ مردسالارانه)، اریک فروم به مناسبات سیاسی اقتصادی (بخصوص فرهنگ سرمایه داری) و سالیوان بر تاثیر گروه همسالان و دوران نوجوانی  تاکید کرد. اریک برن بر تاثیری که افراد روی یکدیگر می گذارند تاکید کرد و این موضوع را در مدلی کاربردی گنجاند . مدل والد-بالغ- کودک یکی از مقدمات نظریه ی اریک برن است که با وجود سادگی بسیار هم کاربردی است. از نظر اریک برن ما "کودک طبیعی" به دنیا می آییم و تعلیم و تربیت ما را تبدیل به "کودک اهلی شده" می کند.
 
کودک طبیعی یک سری ویژگی هایی دارد :
-        بسیار به زندگی مشتاق است و این اشتیاق را با میل به بازی نشان می دهد .
-        میل شدید به اکتشاف دارد و ریسک پذیری بالایی دارد
والدین بر اساس تکنیک های  تنبیه (ترس) و تشویق(طمع) وتحمیق (حماقت)کودک را تربیت می کنند . کودک طبیعی که در واقع وحشی است و بر اساس رانشهای درونی خود عمل می کند (Wild natural Child) به واسطه تربیت به کودکی اهلی (Adapted Child)  تبدیل می شود کودک اهلی می تواند دو حالت متضاد داشته باشد:کودک مطیع و کودک سرکش . 1- obedient child (کودک مطیع). 1-  rebellious child (کودک نافرمان ). حال چه چیزی باعث می شود یک کودک فرمانپذیر یا نافرمان شود .
یک تعاملی وجود دارد بین تحمل کودک و فشاری که سیستم برای تربیت به او وارد می کند .  اگر فشاری که سیستم برکودک وارد می کند از حد تحمل او بیشتر باشد عصیان می کند .تحمل کودک به صورت ژنتیکی تعیین می شود . وقتی تحمل تمام می شود تمام قوانین را پس  می زند . پس باید قوانین زیاد نباشند و تنها قوانین خیلی مهم وضع شوند همچنین قوانینی وضع شود که قابل اجرا باشد  .چرا که قوانین خیلی زیاد و خیلی سخت اجرا نشدنی اند و انسانها را از قانون گریزان میکنند .(قانون شماره چهار در کتاب یک, دو, سه, حرکت بنده: فلفل نباش ، سیب زمینی نباش ، گیلاس باش ) تربیت باید قدم به قدم صورت بگیرد .
در درمان هم ما باید اولویت بندی کنیم ، قابل تغییر ترین چیز را پیدا کنیم از همان طریق وارد شویم و بقیه درمان  را قدم به قدم جلو ببریم (پس حالا که تونستی این کار را انجام بدی حتما می تونی اون کار را هم انجام دهی ) در روانشناسی مذاکره خیلی مهم است که قبل از اینکه بله اصلی را بگیریم ، چند بله ساده قبل از آن گرفته باشیم (قانون بله های متوالی در ان.ال.پی).
البته انسانهای لجبازی هستند که در مقابل هر کاری که درمانگر می گوید مقاومت می کنند . تکنیک مواجهه با آنها این است که موشک سنگینی به سوی آنها پرتاب کنیم . مثلا " تو باید 17 کیلو کم کنی تا من بتوانم به تو مشاوره بدهم " و اگر این کار را نکنی تو را نخواهم دید (نمونه ی چنین روشی را در کتاب آفرینش خویشتن-جورج واینبرگ-ترجمه پدرام پورنگ و کتاب قصه درمانی- میلتون اریکسون- ترجمه مهدی قره چه داغی بطور مشروح بخوانید).
اگر والدین قانون را مطابق با شیوه های درست بنا نگذارند کودک به انسانی عصیانگر بدل می شود . در طرحواره انسان های عصیانگر و لجباز ، مراجع قدرت یا Authority Figure به صورت آدم هایی متجاوز ، سرزنشگر و تنبیه گر ترسیم شده اند و هرگاه این فرد با هرکانون قدرتی مواجه شود با اوبه مقابله و جنگ بر می خیزد  . درمانگر با چنین انسانی نباید با اتوریته برخورد کند وگر نه او را به مقاومت وادار می کند  مگر در زمانی که روش های معمول به بن بست می رسند و درمانگر از تکنیک های متناقض یا پارادوکسیکال استفاده می کند.
برعکس کودک عاصی, کودک مطیع به همه ی مراجع قدرت "چشم" می گوید (چه مشروع و چه نامشروع- چه کارامد و چه ناکارامد). کودک مطیع اول به چیزهای کوچک "چشم" می گوید و اطاعت می کند ، آرام آرام یاد می گیرد که برای خود حسابی به نام محبت باز می کند . چنین انسانی با محبت کردن می آموزد که اگر سر به راه باشد و مطیع ، بسیاری از خطرات را پشت سر می گذارد و به خواسته های خود می رسد .و در این وضعیت تثبیت می شود . کودک مطیع معمولا انسان خلاقی نیست و از زندگی لذت نمی برد علی رغم اینکه ممکن است پیشرفتهای چشمگیری هم در جامعه داشته باشد . در واقع چنین تربیتی تربیت ماشینی است .
کودک عصیان گر بر خلاف کودک مطیع ریسک پذیری بالایی دارد اما نه در جهت اکتشاف و خلاقیت بلکه در جهت لج بازی و جنگ .
برخی کودکان نقش والدین خود را به خود می گیرند و ادای والدینشان را در میآورند  وبا طرحواره والدین خود همانند سازی می کنند .حال این والد می تواند حمایتگر یا سرزنشگر باشد .این فرد در زناشویی هم همین نقش ها را به خود می گیرد و خیلی از مشکلات ارتباطی هم ناشی از همین هاست. مثلا فردی که در وضعیت کودک لجباز عاصی تثبیت شده هیچوق سر وقت سر قرار نمی آید یا زن و شوهری که هر دو می خواهند نقش والدی را بازی کنند هر دو می خواهند به همدیگر امر و نهی کنند و "دو پادشاه در اقلیمی نگجند!"  .
"بالغ " حالتی است  که در ما یک مشاهده گری شکل بگیرد که هر لحظه از خود بپرسد که "من الان چه نقشی داشتم؟" و به جای تثبیت شدن در این نقشها هر لحظه بنا به مقتضیات آن لحظه نقش خود را انتخاب کند .
بالغ کسی است که آگاه است به موقعیت ، آگاه است به خود ، از خود و دیگران می پرسد تا از موقعیت آگاه تر شود .بر اساس اینجا و اکنون (here &now)  تصمیم می گیرد .یعنی آن جایی که ما خود آگاه بتوانیم نقش مناسب آن لحظه را بازی کنیم .
در زوج درمانی تعاملی اولین کار درمانگر آموزش است درمانگر این مدل را به مراجعان آموزش می دهد .بعد از یادگیری این مدل, زوجین را به تعامل تشویق می کنیم. ابتدا درمانگر "مچ آنها را در حین تعامل های متقاطع می گیرد" و سپس آنها آنها را تشویق می کند که خودشان مچ خود را در حین تعاملات متقاطع بگیرند.همچنین ایجاد role play یعنی از آنها می خواهیم بطور آگاهانه نقش کودک یا والد را در ارتباط با همسرشان بازی کنند و به تاثیر آن در مخاطب شان توجه کنند. همچنین می خواهیم به ریشه های تاریخی شکل گیری و تثبیت این حالات ایگو توجه کنند. باور من این است که هر گاه فردی موفق شود آگاهانه کودک عصیانگرخود را بیرون بیاورد ، دیگر کودک عصیانگرش بر او مسلط نخواهد شد .
بر اساس نظر اریک برن تعاملی پسندیده است که تعامل بالغ – بالغ باشد و سایر تعامل ها را پسندیده نمی داند . این در حالی است که تعامل دو والد حمایتگر مشکلی را بوجود نمی آورد . حتی تعامل بین یک والد حمایتگر یا سرزنشگر و یک کودک مطیع هم می تواند تعامل پایداری باشد . در واقع اینها " پاتولوژی های هماهنگ" یا تعاملات موازی (در مقابل تعاملات متقاطع) هستند بنابر این به ندرت تقاضای کمک می کنند . گرچه افرادی که در چنین تعاملاتی درگیرند به رشد شخصی نمی رسند اما از وضع خود شکایتی ندارن و زندگی زناشویی با ثباتی هم دارند (آن کس که نداند و نداند که نداند- در جهل مرکب ابدالدهر بماند!) پس ثبات زناشویی همیشه مترادف با سلامت رابطه نیست. به همین دلیل است که گاهی مراجعه ی یک نفر به درمانگر برای روان درمانی ممکن است منجر به این شود که ثبات زناشویی او از بین برود (درسنامه ی هیپنوتیزم درمانی کوریدون هاموند- فصل درمان مشکلات جنسی و زناشویی)
 در یک رابطه زناشویی خوب , علاوه بر تعامل بالغ-بالغ گهگاه به حضور کودک طبیعی هم نیاز است . یعنی مانند یک کودک با اشتیاق با هم بازی های مشترکی مانند سکس و تفریح و ورزش ومسافرت و.... داشته باشند .(لذت ببرند).
در بسیاری از موارد که طرفین تنها و تنها نقش آدم بزرگها را بازی می کنند اشتیاق از بین می رود و رابطه بیشتر به یک وظیفه تبدیل می شود تا یک اشتیاق و میل به با هم بودن . چرا که کودک طبیعی بجای باید و نباید به می خواهم و نمی خواهم توجه می کند و وقتی این کودک طبیعی در رابطه وجود نداشته باشد زوجین از یکدیگر خسته شده و به سراغ هم بازی های دیگری می روند.
زوجینی که با هم درگیری دارند اغلب یکی از این تعاملات را در بین خود دارند:
-        یک والد سرزنش گر با یک والد سرزنش گر دیگر
-       یک  والد سرزنش گر با یک کودک عصیان گر
-      یک  والد حمایت گر با یک کودک عصیان گر -یک کودک لجباز با یک کودک لجباز دیگر
از دید اریک برن همین که از نقش ها آگاه شدیم بر نقشها مسلط می شویم . ولی به عقیده من  کسانی می توانند برنقشها مسلط باشند که بتوانند همه نقشها را بازی کنند .
برای تشخیص حالات ایگو مهم است ضمن گوش دادن به حرفها به چگونگی گفتن حرفها هم باید گوش دهیم . اگر در لحن صحبت, نگاه از بالا به پایین دیده شود (نگه کردن عاقل اندر سفیه!) و در مخاطب حالت تدافعی ایجاد شود گوینده در جایگاه " والد " است . معمولا کلامی را که بالغ به کار می برد در طرف مقابل دفاع ایجاد نمی کند (البته به فرد مقابل هم ربط دارد چون یک کودک عصیانگر یا یک والد سرزنش گر ممکن است حتی در مقابل رفتاربالغانه هم گارد داشته باشد).
بالغ از دیدگاه برن  تحلیلگر است ، می پرسد ، اما از نظر من بالغ, پدیده ای سلبی است نه پدیده ای  ایجابی . یعنی نمی توانیم بگوییم "بالغ باش " ما باید تثبیت فرد را در وضعیت های چهار گانه دیگر بهم بزنیم وقتی در هیچ کدام از شرایط نثبیت نیافت ، وضعیت بالغی است .
شخصیت هایی که ویژگی های خودشیفتگی و وسواسی دارند در نقش والد ، شخصیت های وابسته و اجتنابی و هیستریونیک ها در نقش کودک مطیع ، آنتی سوشیال و بوردر لاین ها کودک عصیانگر وشخصیت های پسیو اگرسیو گاهی والد و گاهی کودک هستند .


دکتر محمدرضا سرگلزایی-روانپزشک

dating a married man why do wife cheat open
پی نوشت: این مقاله از متن گفتاری (سخنرانی راجع به مدل های مختلف زوج درمانی در انجمن هیپنوتیزم) پیاده شده است و ویرایش ادبی نشده، از این بابت پوزش می طلبیم.
sign of chlamydia at home std kits oral chlamydia pictures
how do you treat chlamydia chlamydia trachomatis symptoms std pictures and symptoms
information on hiv and aids is there a cure for hiv/aids facts about aids and hiv
how to tell my husband i cheated how to tell my husband i cheated i told my husband i cheated
i think my girlfriend cheated on me site i just cheated on my girlfriend
my boyfriend thinks i cheated click i want to cheat on my boyfriend
dating a married man thesailersweb.com men having affairs
i cheated on husband women want men why women cheat on husbands
bdsm gay sex stories anal sex stories hotel sex story
my husband cheated with a man how many men have affairs cheats
free readable adult stories allindiasweetsrestaurant.com bart simpson adult stories
early abortion options read abortion clinics in oklahoma
walgreens coupons for prints printable free coupons walgreens print coupon code
free grocery store coupons walgreens deals prescription savings cards
abortion online link menstruation after d&c procedure
best free spyware for android phones ps4haber.com track calls and text messages
clomiphene 25mg shouldersofgiants.co.uk amoxil pill
valacyclovir 1g dutasteride 0.5mg viagra 200mg
levitra 20mg williamgonzalez.me valacyclovir 0.5g
lisinopril and joint and muscle pain lisinopril and joint and muscle pain lisinopril and joint and muscle pain
discount card for prescription drugs read prescription drugs coupon
discount prescriptions coupons codesamples.in discount card for prescription drugs
coupons cialis link cialis coupon
bimatoprost eyelash bimatoprost bimatoprost buy
risperdal reviews pallanuoto.dinamicatorino.it risperdal yan etkileri
inderal generico inderal la inderal comprar
inderal dosage tonydyson.co.uk inderal 20 mg
cosopt eye drops storage cosopt eye drops storage cosopt spc
concordancia verbal concorrencia concorrencia perfeita
lilly cialis coupon click prescription card discount
telfast antihistamine open telfast plus
amoxicillin 500 mg adlerhohenems.com amoxicillin-rnp
amoxicillin 500 mg read amoxicillin endikasyonlar
vermox prospect totspub.com vermox pret
kamagra gel kamagra brez recepta kamagra gold
kamagra wikipedia sigridw.com kamagra effet
endep 25 and alcohol endep 10 endep medication australia
why should abortion be illegal period after abortion free discount coupon
strattera coupon printable strattera 60 mg price buy strattera without prescription
abortion pill stories cons of abortion pill cost of abortion pill
abortion pill debate aero-restauration-service.fr average abortion pill cost
viagra karensmith.us viagra wiki
where to get an abortion pill albayraq-uae.com cytotec abortion
low dose naltrexone online pharmacy naltrexone alcoholism medication what is ldn used for
viagra recenze viagra prodej viagra online
potenzmittel ohne rezept rezeptfrei viagra natur potenzmittel
cheap cialis blog.pragmos.it cialis 20mg
vermox suspenzija vermox tablete nuspojave vermox 100mg
facts on abortion pill what is abortion pill abortion pill costs
coupon cialis armyrotc.uga.edu lilly cialis coupons
cialis coupon lilly coupons for prescription drugs prescription discount coupons
clomid proviron clomid clomid proviron pct
post abortion pill misoprostol abortion abortion pill clinics in md
amoxicillin-rnp amoxicillin 500 mg amoxicillin 1000 mg
the cost of abortion ouralfreton.co.uk abortion options
metoprolol tartrate metoprolol metoprolol medicin
cialis online coupon printable coupons for cialis prescription drugs coupons
duphaston tablete guitar-frets.com duphaston tablete za odgodu menstruacije
abortion pill is murder the cost of abortion the cost of abortion
vermox suspenzija bvandam.com vermox 100mg
cialis prescription coupon abloomaccessories.com cialis coupons 2015
cialis coupons and discounts artsricksha.com discount coupons for prescriptions
cons of abortion pill abortion pill stories what is an abortion pill
alternatives to abortion pill how much are abortions abortion pill prices
duphaston tablete duphaston duphaston 10 mg
coupon for prescriptions eltrabajadordelestado.org coupons for prescription medications
cheap abortion pill abortion pill stories abortion pill pros and cons
cialis tablet centauricom.com cialis tablet
vermox sirup sigridw.com vermox spc
information about abortion pill agama-rc.com abortions facts
online cialis coupons cialis coupons from lilly prescription discount coupons
amoxicillin al 1000 accuton.com amoxicillin endikasyonlar
coupons prescriptions free prescription drug cards prescription discount coupon
oklahoma abortion law kansashuntingadventures.com teen pregancy
the weeks of pregnancy pills that terminate pregnancy quotes about abortion
acamprosate how long will naltrexone block opiates ldn for autism
naltrexone user reviews naltrexone capsules naltrexone fda
naltrexone immune system naltrexone with alcohol naltrexone capsules
naltrexone implant locations go naltrexone implant reviews
c naltrexone pallanuoto.dinamicatorino.it what is vivitrol medication
naltrexone pain management site naltrexone and heroin
what does naltrexone feel like open naltrexone canada
neltrexon avonotakaronetwork.co.nz injection to stop drinking alcohol
vivitrol canada site naltrexone alcohol treatment
low dose naltrexone uses go revia medication reviews
naltrexone fibromyalgia side effects zygonie.com what is naltrexone prescribed for
half life of naltrexone zygonie.com who makes vivitrol
naltrexone 25 mg naltrexone and vivitrol naltrexone and pregnancy
does naltrexone work click naltrexone implant locations
what does naltrexone do oscarsotorrio.com naltrexone 4.5 mg
buy ldn online click does naltrexone work for alcoholism
naltrexone 25 mg alcoholism ldn and lupus
naltroxene link low dose naltraxone
opioid antagonist implant open low dose naltrexone online pharmacy
alcohol blocker pill naltrexone 3mg is naltrexone an opiate
 
كاترين
1393/05/19
9
2
ممنون هم غني بود و هم بيان بسيار زيبايي داشت هر نوشته شما هم حكيمانه است و هم مثل شعر و قصه، گيراست با آرزوي سلامتي براي شما
sign of chlamydia at home std kits oral chlamydia pictures
medical abortion nhs what happens when you get an abortion medical pregnancy termination
married men who have affairs developersalley.com cheat
reasons people cheat married men cheat married woman wants cheat
why most women cheat click wives that cheat
women cheat husband reasons why women cheat on their husbands wife cheat story
free readable adult stories allindiasweetsrestaurant.com bart simpson adult stories
married men that cheat go reasons why husband cheat
abortion pill atlanta insight.nestingen.com d&e abortion
cell phone spy app read gps cellphone tracking by number
free discount prescription cards shauneutsey.com cvs weekly sales
free online coupons read walgreens printing coupons
in store walgreens coupons site walgreens photos coupon code
free manufacturer coupons drug coupon card discount card for pharmacy
proscar pill sildenafil citrate 150mg valacyclovir
prescription coupon markthrice.com drug prescription card
coupons for prescriptions floridafriendlyplants.com viagra discount coupons online
copay cards for prescription drugs viagra prescription coupon drug discount coupons
can i take singulair while pregnant canitake.net can i take singulair while pregnant
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
lisinopril and hives lisinopril and hives lisinopril and hives
cialis dose vs cialis dosage 20mg cialis dosage size
side effects viagra viagra for sale uk viagra to buy online
cialis coupons from lilly blog.nvcoin.com prescription drugs coupons
coupons for cialis go drug discount coupons
losartan site losartan
voltarene 100 ningchao.net voltarene 50
lithiumcarbonaat bartsha.cz lithium ion battery
virelade mostefaiamine.com viread effets secondaires
nexium 20 go nexium 40mg
aldactone effets secondaires open aldactone compendium
adalate adalat oros adalat compendium
nexium spc link nexium spc
propranolol halmed charamin.com propranolol lek
concor open concor cor
geodon drug news.hostnetindia.com geodon high
concord reverso plus go concor cor
abortion laws continentalnord.com pros and cons of abortion
amoxicilline americanstreethockey.com amoxicillin endikasyonlar
home abortion remedies myhealthreport.ca partial birth abortion
d&c abortion pictures of abortion is there an abortion pill
amoxicillin endikasyonlar amoxicillin 1000 mg amoxicillin-rnp
i want to do abortion suction aspiration abortion pregnancy termination options
discount coupons for prescriptions discount prescriptions coupons cialis.com coupon
why should abortion be illegal period after abortion free discount coupon
strattera prescription strattera manufacturer coupon voucher free
losartan pro medicin centauricom.com losartan 50 mg
herbal abortion pill abraham.thesharpsystem.com how to have an abortion pill
medical termination of pregnancy procedure late termination of pregnancy for fetal abnormality weeks for pregnancy
ibuprofen 600 myjustliving.com ibuprofen spc
trialectica del espacio francescocutolo.it trialectics of space
discount prescription coupons pureheartvision.org free coupon for cialis
viagra bestellen viagra kaufen apotheke osterreich potenzmittel generika
abortion pill is murder abortion pill procedures cheap abortion pill clinics
facts on abortion pill abraham.thesharpsystem.com abortion pill costs
coupons for cialis 2016 coupons cialis cialis coupon card
amoxicillin-rnp amoxicilline amoxicillin nedir
vermox cena vermox prodej vermox alkohol
how do abortion pill work fedbeton.be having an abortion
amoxicillin-rnp amoxicillin-rnp amoxicillin dermani haqqinda
cheap abortion pill abortion pill pros and cons cons of abortion pill
vermox 100mg vermox bez recepta vermox tablete doziranje
clomid cycle clomid proviron pct clomid proviron
coupon cialis cialis coupon code cialis coupons from manufacturer
vermox suspenzija bvandam.com vermox 100mg
amoxicillin amoxicillin endikasyonlar amoxicillin endikasyonlar
vermox prodej vermox alkohol vermox sirup
viagra wiki blog.zycon.com viagra prodej
third trimester abortion pill alessiariflesso.com risks of abortion pill
vermox spc mcmurray.biz vermox prodej
cialis coupons and discounts discount coupons for prescriptions discount coupons for prescriptions
new prescription coupon cialis free sample coupons cialis manufacturer coupon 2016
amoxicillin 1000 mg abloomaccessories.com amoxicillin
abortion pill side effects alternatives to abortion pill late term abortion pill
abortions facts rubinetteriemariani.it abortion pill articles
crestor rosuvastatin 10 mg price crestor coupons printable crestor 10 mg retail price
cialis 2015 coupon cialis discount coupons online cialis coupons online
free cialis coupon 2016 ouralfreton.co.uk manufacturer coupons for prescription drugs
acetazolamide 250 mg tablets mipnet.dk acetazolamide blood brain barrier
abortion pill risks abortion pill information abortion pill video
where to do abortion late term abortion clinics early pregnancy termination
drug prescription card discount prescriptions coupons cialis coupon
prescription discount coupons prescription coupon card prescription savings cards
naltrexone hair loss ldn capsules opiate implant blocker
naltrexone alternatives site naltrexone in the treatment of alcohol dependence
what is naltrexone used to treat blog.dotnetnerd.dk low dose naltrexone buy online
c naltrexone site low dose naltrexone alcohol
acamprosate how long will naltrexone block opiates ldn for autism
buprenorphine detox naltrexone implant australia opiate implant
naltrexone injection for opiate addiction news.hostnetindia.com naltrexone side effects a comprehensive view
alcohol detox naltroxen does naltrexone stop cravings
how long will naltrexone block opiates naloxone naltrexone naltrexone moa
what is naltrexone used for oscarsotorrio.com naltrexone chronic fatigue syndrome
naltrexone 50 mg link how naltrexone works
saroten ekg saroten headache saroten benzo
fexofenadin recept bhalsbrand.site fexofenadin side effects
نسرین رضایی خسروی
1393/05/27
0
2
لطفا در متن ارسالی از حروف یا کلمات خاص استفاده نکنید
sign of chlamydia at home std kits oral chlamydia pictures
medical abortion nhs day after pill medical pregnancy termination
effect of aids early stages of hiv how is aids caused
hidden android spy app turbofish.com spy phone software
dating a married man thesailersweb.com men having affairs
phone spy software for android metalwings.com how to install spyware on a phone
married men that cheat women that cheat with married men reasons why husband cheat
early abortion options medication during pregnancy abortion clinics in oklahoma
walgreens coupon printable boinctech.com prescription discount codes
wifes that cheat blog.sharepointgeek.nl i cheated on my husband
30 cvs coupon cvs best deals cvs weekly deals
pet prescription discount card shauneutsey.com pet prescription discount card
free online coupons click walgreens printing coupons
finasteride pill link vardenafil 60mg
prescription drug coupons open viagra free sample coupons
free prescription cards discount liberitutti.info prescription transfer coupon
prescription drugs discount cards printable viagra coupon viagra coupon free
copay cards for prescription drugs viagra prescription coupon drug discount coupons
viagra coupons from manufacturer modelosguayaquil.com drug coupon
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
lisinopril and hives lisinopriland.net lisinopril and hives
viagra mire jó viagra mire jó viagra szedése
aidadiva aida kreuzfahrt aidamar
naproxen go naproxennatrium
lamisil cream cvs lamisil cream singapore lamisil cream singapore
lithium ion battery go lithium ion battery
aldactone effets secondaires open aldactone compendium
canesten gyno kruidvat click canesten creme
inderal generico site inderal comprar
renova renova companhia renovar carteira de motorista
cosopt eye drops storage cosopt eye drops storage cosopt spc
voltaren dolo blog.martinhey.de voltaren
naproxen 500 mg tablet bartsha.cz naproxen 500 mg
amoxicillin 500 mg go amoxicillin endikasyonlar
abortion facts klikekspogroup.com abortion pill cost
rx prescription coupons discount coupons for prescription medications prescription drugs coupons
surgical abortion medical abortion cost the cost of an abortion
medical abortions abortion clinic los angeles abortion clinics
cheap cialis bilie.org cialis cvs coupon
coupon cialis ouralfreton.co.uk prescription drugs coupons
non surgical abortion pill abortion pill price how late can you get an abortion pill
definition of abortion pill pros and cons of abortion abortion pill information
third trimester abortion pill abcomke.sk information on abortion pill
abortion pill debate teenage abortion pill average abortion pill cost
printable coupons for cialis coupons for prescriptions cialis sample coupon
home abortion pill britmilk.co.uk abortion pill debate
facts on abortion pill against abortion pill facts costs of abortion pill
abortion pill complications how does abortion pill work what is abortion pill
cost for an abortion the cost of abortion abortion pill online
naltrexone doctors naltrexone withdrawal does vivitrol stop withdrawals
metoprololsuccinat orion 50 mg mcmurray.biz metoprolol succinate
voucher free price of strattera strattera without prescription
vermox vermox prospect vermox
the cost of abortion cytotec abortion abortion options
lamisil crema lamisil comprimidos lamisil pastillas
free cialis coupon 2016 cialis.com coupons prescriptions coupons
printable cialis coupon printable coupons for cialis coupons cialis
coupon cialis edenvalleykent.org cialis coupons from manufacturer
amoxicillin amoxicillin al 1000 amoxicillin endikasyonlar
duphaston tablete kako se piju blog.pelagicfm.com duphaston cijena bez recepta
cialis coupons and discounts artsricksha.com discount coupons for prescriptions
abortion pill early abortion pill aspiration abortion
neurontin cena neurontin 400 neurontin 100 mg
clomid testosterone yunaweddings.com clomid testosterone
flagyl suspension flagyl suspension flagyl jarabe
price of abortion pill pill abortion abortion pill complications
amoxicillin 1000 mg agama-rc.com amoxicillin nedir
abortion pill risks aictmkulahospital.org home abortion pill methods
cialis 2015 coupon free coupon for cialis cialis coupons online
post abortion pill abortion pill online medication abortion pill
amoxicillin 1000 mg amoxicillin 500 mg amoxicilline
coupons cialis abloomaccessories.com transfer prescription coupon
transfer prescription coupon arborawning.com transfer prescription coupon
cheap abortion pill abortion pill stories abortion pill pros and cons
vermox doziranje mcmurray.biz vermox tablete doziranje
abortion pill risks activeslo.com abortion pill video
amoxicilline amoxicillin amoxicillin al 1000
prescription transfer coupon abcomke.sk cialis coupons from lilly
viagra coupon codes pharmacy discount coupon drug coupon list
prescription discount coupons manufacturer coupons for prescription drugs prescription savings cards
back alley abortion stories kaleidomusiek.co.za abortion houston
oklahoma abortion law kansashuntingadventures.com teen pregancy
ldn 3mg onlineseoanalyzer.com naltrexone for opiate addiction
naltrexone for ra can you drink on naltrexone naltrexone stories
withdrawal from naltrexone s467833690.online.de does drinking alcohol help with opiate withdrawal
low dose naltrexone ankylosing spondylitis click naltrexone prescription
acamprosate how long will naltrexone block opiates ldn for autism
naltrexone immune system naltrexone with alcohol naltrexone capsules
revia uses read naltrexone compound
naltrexone withdrawal symptoms read revia injection
naltrexone implant locations go naltrexone implant reviews
naltrexone 25 mg blog.aids2014.org naltrexone and pregnancy
low dose naltrexone insomnia blog.aids2014.org injectable naltrexone
low dose naltrexone uses peider.dk low dose naltrexone for pain
alcohol blocker pill naltrexone 3mg is naltrexone an opiate
نسرین رضایی خسروی
1393/05/27
2
0
باسلام واحترام مطالب به حدی غنی است که جای هیچگونه اابهام وجود ندارد وپاسخگوی سوالات ندانسته ی من بوده است.برای شما دانشمند گرانقدر آرزوی سلامت جاودان دارم
open infidelity do all women cheat
dating a married man looking to cheat open
online online women will cheat
effect of aids how do you get aids or hiv how is aids caused
abortion in 12 weeks pregnant west-bot.com history of abortion in america
signs of a cheater reasons why husbands cheat women looking to cheat
i cheated on my husband how do i fix it gpatterson.com should i tell my husband i cheated on him
how do i know if my wife has cheated nookandlearn.com why women cheat on their husband
wife cheaters site women affair
why most women cheat click wives that cheat
adult x men stories allindiasweetsrestaurant.com sex orgies for kids sex stories
my husband cheated with a man sigridw.com cheats
pregnancy medications wrightcontractingsi.com how to end pregnancy
pharmacy direct coupon walgreens printing coupons rx drug coupons
drug coupon card prescription drugs coupon coupons for cialis printable
inderal 40mg viagra tretinoin 0.025%
free cialis coupon 2016 click cialis coupon free
coupons prescriptions link coupon for free viagra
walgreens photo print coupon go walgreens coupon photo code
neurontin pill deltasone pill imitrex 50mg
deltasone 10mg read zovirax 400mg
viagra coupon link free prescription drug discount card
coupon viagra coupons for prescriptions prescription drug coupons
new prescription coupon viagra coupon free discount coupons for viagra
acheter viagra pfizer en acheter viagra pfizer en acheter viagra pfizer en
losartan losartan jubilant losartan
aldactone 100 link aldactone 100mg
ibuprofen teva thecaddman.com ibuprofen teva 400 mg ára
lamisil cream singapore myjustliving.com lamisil cream jock itch
evista tabletas go revista hola
metformin site metformin
apranax et alcool go apranax
microlite pill for acne read microlite pill for acne
abortion laws abortion clinics chicago pros and cons of abortion
extracelular cwblog.centralworld.co.th estrace
vermox prospect vermox vermox pret
printable coupons sites alpinipedrengo.com coupon sites
surgical abortion medical abortion cost the cost of an abortion
prescription coupons discount coupon for cialis discount prescriptions coupons
strattera prescription strattera manufacturer coupon voucher free
different types of abortion pill different types of abortion pill how much are abortions
abortion pill stories cons of abortion pill cost of abortion pill
sirdalud 6mg sirdalud alkohol sirdalud alkohol
discount prescriptions coupons online cialis coupons coupons for cialis printable
coupons for cialis 2016 free cialis coupons coupon prescription
trialectic definition trialectic lefebvre trialectics of space
viagra bestellen http://viagrakaufenapothekeosterreich.com/ potenzmittel generika
metoprololsuccinat orion 50 mg mcmurray.biz metoprolol succinate
early abortion pill options information on abortion pill partial birth abortion
free manufacturer coupons alpinmontservis.cz canada drug pharmacy coupon
coupons for cialis 2016 thestickybeak.co.uk cialis coupon card
amoxicillin 500 mg amoxicilline amoxicilline
types of abortion pill how much does abortion pill cost partial birth abortion
nootropil piracetam nootropil 800 g nootropil 800 g
voltaren krem nedir voltaren ampul voltaren krem fiyat
facts about abortion pill achi-kochi.com should abortion pill be legal
buy crestor 10 mg crestor 40 mg coupon crestor 4 mg
acetazolamide spc acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide spc
vermox prodej blog.idilbaby.com vermox alkohol
abortion procedure alpinmontservis.cz when can you get an abortion pill
clomid testosterone clomid proviron pct clomid cycle
viagra wiki blog.zycon.com viagra prodej
duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston forum duphaston tablete
acetazolamide acetazolamide migraine acetazolamide symptoms
for abortion pill side effects of abortion pill abortion pill prices
addiyan chuk chuk addyi review addyi 100 mg
price of abortion pill ameracorporation.com abortion pill complications
viagra torta viagra kamagra cialis viagra pret
clomid testosterone blog.lakerestoration.com clomid cycle
free coupon printing sites coupons websites for groceries discounts coupons
free cialis coupon 2016 ouralfreton.co.uk manufacturer coupons for prescription drugs
transfer prescription coupon alexebeauty.com prescription discount coupons
about abortion pill abortion pill quotes how much is the abortion pill
amoxicillin 1000 mg achi-kochi.com amoxicilline
amoxicillin albayraq-uae.com amoxicillin antibiyotik fiyat
cialis discount coupons online prescription drugs coupons cialis coupons and discounts
abortion pill risks abortion pill information abortion pill video
amoxicilline amoxicillin 1000 mg amoxicilline
what is an in clinic abortion blog.nick.mackechnie.co.nz having an abortion
diagnostic dilation and curettage abortion doctors first pregnant
drug discount coupons free prescription drug cards new prescription coupon
back alley abortion stories how to naturally terminate a pregnancy abortion houston
average cost of abortion nicolasesprit.com abortion pill facts
coupons for cialis printable new prescription coupon free coupon for cialis
low dose naltrexone anxiety link low dose naltrexone canada
naltrexone user reviews guitar-frets.com naltrexone fda
naltrexone for alcohol dependence vivitrol side effects naltrexone fda approval
what does naltrexone feel like open naltrexone canada
naltrexone 4.5 mg side effects blog.griblivet.dk vivitrol and drinking
ld naltrexone zygonie.com naltrexone dosage forms
how to take ldn williamgonzalez.me naltrexone cost without insurance
order naltrexone site naltroxone
naltroxene saveapanda.com low dose naltraxone
naltrexone sleep lasertech.com what is ldn medicine
low dose naltrexone psoriatic arthritis site ldn low dose
saroten ekg saroten kroniske smerter saroten benzo
nix 5 creme bdiatblodtryk.site nix latin
سعید رجبی
1393/06/15
1
0
با سلام خدمت استاد ارزشمند و فهمیم خوشحالم از اینکه تنها با خواندن یک کتاب از شما تونستم با وبسایت و مطالب زیباتون آشنا بشم ممنونم دوست دارم همیشه پیگیر باشم امیدوارم بتونم در شناسایی و وجود با ارزش شما و خوندن مطالبتون هم کمک به خودم بکنم و ارزش های والای انسانی را تبلیغ کنم
dating a married man why do wife cheat open
married woman wants cheat women who cheat on their husbands read here
medical abortion nhs pro abortion stories medical pregnancy termination
effect of aids early stages of hiv how is aids caused
hiv rash pics hiv and aids prevention symptoms of hiv virus
i told my husband i cheated sigridw.com i cheated on my husband how do i fix it
wives who cheat on husbands survivingediscovery.com why people cheat
how can people cheat what makes husbands cheat married men who cheat with men
why most women cheat blog.perecruit.com wives that cheat
free readable adult stories adult intimate sex stories blog bart simpson adult stories
abortion clinic in houston dilatation curettage abortion recovery
aspiration abortion procedure read pictures of abortions
prednisolone 20mg jcmikkelsen.dk zithromax pill
drug coupon card drug coupon coupons for cialis printable
inderal 40mg viagra tretinoin 0.025%
rite aid in store coupons click rite aid gift card selection
prescription savings cards link free printable coupons
prescription coupon open drug prescription card
free discount prescription cards prescription drugs coupons coupons for viagra 2016
prices cialis lipseysguns.com generic cialis coupons
drug coupon card prescriptions coupons cialis coupon code
cialis prescription coupon go coupons for prescriptions
geodon efectos secundarios geodon ziprasidona geodon inyectable
loperamide dosage loperamide 2mg loperamide 2mg
cipralex absetzen igliving.com cipralex escitalopram
fusidinezuur acne link fusidinezuur acne
bonviva gold legacyinmate.com bonviva injectable
nexium 20 go nexium 40mg
seroquel 300 mg seroquel 200 seroquel et alcool
nexium spc click nexium spc
chlorpromazine hoquet thebaileynews.com chlorpromazine posologie
adalat sony adalat cr adalat crono
allosaurus bvandam.com allow
augmentin side effects open augmentin side effects
viagra generic warpedfish.co.uk viagra side effects
naproxen 500 mg tablet read naproxen 500 mg
free cialis coupon 2016 racindirt.com free prescription drug cards
telfast antihistamine click telfast plus
bimatoprost hair growth go bimatoprost sr
abortion photos msemvs.org abortion at 16 weeks
abortion laws abortion clinics chicago pros and cons of abortion
coupon for prescription read discounts on prescriptions
kamagra gel blog.keylink.rs kamagra gold
best coupon sites coupons websites free coupon sites printable
strattera coupon printable strattera generic price buy strattera without prescription
dipyridamole package insert dipyridamole uses dipyridamole thallium scan
feldene capsulas feldene ampolla feldene gel
feldene d feldene d feldene ampolla
trialectica del espacio trialectica del espacio trialectics of space
printable discount coupons coupon site online promo codes
amoxicillin amoxicillin al 1000 amoxicillin dermani haqqinda
what is abortion pill getting an abortion pill when is it too late to get an abortion pill
misoprostol abortion medication abortion pill cytotec abortion
thyrax kopen thyrax vervanger thyrax euthyrox
coupons for viagra americanstreethockey.com discount coupons for prescription medications
abortion pill rights abortion pill methods medication abortion pill
metoprololsuccinat orion 50 mg metoprololsuccinat metoprolol succinate
facts on abortion pill abraham.thesharpsystem.com abortion pill costs
amoxicillin 1000 mg amoxicillin amoxicillin antibiyotik fiyat
voucher free amres.nl strattera without prescription
flagyl v flagyl plm flagyl perros
flagyl vademecum flagyl v flagyl v
nootropil piracetam bistromc.org nootropil 800 g
cialis prescription coupon cialis coupon card coupons cialis
teen abortion pill how do abortion pill work pro choice abortion pill
vermox cena vermox spc vermox alkohol
vermox vermox mikor hat vermox
how do abortion pill work after abortion pill having an abortion
buy crestor 10 mg crestor 40 mg coupon crestor 4 mg
prescription drugs coupons cialis trial coupon manufacturer coupons for prescription drugs
cost for an abortion teenage abortion pill cost of medical abortion
clomid cycle eblogin.com clomid proviron
prescription transfer coupon destinations.com.pg prescription coupon
duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston forum duphaston tablete
duphaston tablete kako se piju duphaston iskustva duphaston cijena bez recepta
abortion pill abortion pill process aspiration abortion
discount coupons for prescriptions discount coupons for cialis manufacturer coupons for prescription drugs
amoxicillin dermani haqqinda amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin nedir
teenage abortion pill arborawning.com abortion pill
prescription drugs coupons akum.org free coupon for cialis
free cialis samples coupon discount coupons for prescriptions coupons prescriptions
amoxicilline amoxicillin dermani haqqinda amoxicillin endikasyonlar
cialis 100 mg cialis tablet cialis tablet
vermox doziranje vermox vermox tablete doziranje
cialis online coupon abraham.thesharpsystem.com free cialis coupon
amoxicilline amoxicillin amoxicillin al 1000
transfer prescription coupon coupon for cialis prescription drugs coupons
vermox sirup vermox spc vermox spc
prescription coupon card coupons for cialis printable coupons for prescription medications
late term abortion pill medical abortion pill abortion pill laws
cialis savings and coupons manufacturer coupons for prescription drugs coupons for cialis printable
where to do abortion hssecurityalarms.com early pregnancy termination
is abortion murder abortion pills cost abortion clinics in el paso tx
free prescription cards chiefmillso.com coupon prescription
how does naltrexone work naltrexone side effects forum naltrexone schedule drug
vivitrol cost s467833690.online.de how long does ldn take to work
naltrexone endorphins read difference between naloxone and naltrexone
naltrexone user reviews guitar-frets.com naltrexone fda
naltrexone generic open vivitrol naltrexone
implant for alcoholics naltrexone depression injection to stop drinking
where can i get naltrexone site benefits of low dose naltrexone
c naltrexone pallanuoto.dinamicatorino.it what is vivitrol medication
naltrexone uses low dose naltrexone side effects generic naltrexone
naltrexone alcohol partickcurlingclub.co.uk naltrexone fda approval
low dose naltrexone uses partickcurlingclub.co.uk revia medication reviews
half life of naltrexone go who makes vivitrol
naltrexone generic myjustliving.com whats ldn
naltrexone headache naltrexone schedule shot to stop drinking
pramipexol depot pramipexol of sifrol pramipexol rls
تانیا
1393/06/17
1
0
استاد گرانقدر سلام. ممنون از مقالات بسیار بسیار پربارتون. هنر بیان عجیبی دارید که من در کمتر نویسنده ای دیدم. از این مقاله بسیار استفاده کردم. ممنون که هستید.
sign of chlamydia at home std kits oral chlamydia pictures
message spy app mobile phone spying android spy apps
abortion stories of regret abortion clincs abortion houston
how to cheat wife dating site for married people why do husbands cheat
i think my husband cheated why i cheat on my husband how could my husband cheated on me
i think my girlfriend cheated on me site i just cheated on my girlfriend
wives cheat my husband almost cheated on me why most women cheat
wives who cheat on husbands survivingediscovery.com why people cheat
women affairs megaedd.com why do husband cheat
wifes cheat open what makes a husband cheat
reasons wives cheat on husbands tolobel.com cheat husband
why do women cheat on husbands blog.ivanovtech.com why women cheat on their husbands
when your husband cheats prashanthiblog.com what to do when husband cheats
adult baby stories preteens having sex stories the simpsons adult stories
cell phone spy app blog.bjorback.com gps cellphone tracking by number
walgreens photo coupon 10 cent prints walgreens coupons online walgreens coupon codes photo
what is an abortion clinic abortion pill abortion atlanta
free manufacturer coupons free prescription discount cards discount card for pharmacy
valtrex 1g cialis 20mg ciprofloxacin 750mg
lilly coupons for cialis mba-institutes.com printable coupons for cialis
prescription coupon markthrice.com drug prescription card
prescription drug coupons open viagra free sample coupons
free prescription cards discount liberitutti.info prescription transfer coupon
lisinopril and hives lisinopril and hives lisinopril and hives
lisinopril and echinacea lisinopriland.net lisinopril and echinacea
internet drug coupons blog.nvcoin.com copay cards for prescription drugs
coupon for cialis go cialis coupons from manufacturer
discount prescription drug card open discount coupons for cialis
drug coupon card blog.suntekusa.com cialis coupon code
prescription transfer coupon link coupons for cialis
naprosyn 750 mg rileytech.net naprosyn wiki
bimatoprost eyelash rileytech.net bimatoprost india
zocor etken maddesi zocor film tablet zocor yan etkileri
cialis online coupon miscman.com cialis.com coupons
cialis 20mg click cialis 20mg
microlite pill for acne microlite pill leaflet microlite pill for acne
bimatoprost hair growth bimatoprost sr bimatoprost sr
amoxicilline albayraq-uae.com amoxicilline
new prescription coupon pristineschool.com lilly coupons for cialis
abortion clinics in nashville tn abortion clinics in brooklyn abortion at 6 weeks
zovirax bula zovirax zovirax
printable coupons sites alpinipedrengo.com coupon sites
d&c abortion pictures of abortion is there an abortion pill
abortion clinics in memphis tn pro abortion facts pregnancy abortion
medical abortions home remedies for abortion abortion clinics
endep 25 and alcohol endep 10 endep medication australia
strattera coupon printable strattera price comparison buy strattera without prescription
dipyridamole package insert dipyridamole dipyridamole thallium scan
viagra viagra alternative viagra ersatz
abortion pill stories cost of abortion pill cost of abortion pill
cialis 100 mg bistromc.org cialis 5 mg
trialectica del espacio trialectica del espacio trialectics of space
best online coupons sites coupon sites printable free coupon site
cheap cialis cialis coupon cialis 20mg
coupons for viagra discount online pharmacy discount coupons for prescription medications
duphaston tablete kako se piju searchengineoptimization-seo.net duphaston tablete kako se piju
natural pregnancy termination aloeveraindia.com problems in early pregnancy
cialis.com coupon coupon cialis cialis free coupon
have an abortion how to do an abortion ways to terminate a pregnancy
cialis online coupon discount coupons for prescriptions prescription drugs coupons
transfer prescription coupon coupon for free cialis cialis coupons free
acetazolamide spc acetazolamide spc acetazolamide spc
abortion pill laws home abortion pill teenage abortion pill
for abortion pill aero-restauration-service.fr types of abortion pill
viagra koupit blog.zycon.com viagra
discount coupons for prescriptions discount coupons for cialis manufacturer coupons for prescription drugs
against abortion pill late term abortion pill cons of abortion pill
buy abortion pill articles on abortion pill chemical abortion pill
coupons for prescription medications aldwych-international.com cialis coupons from manufacturer
pro abortion where to get an abortion pill abortion pill is wrong
prescription transfer coupon cialis coupon code cialis coupons from lilly
getting an abortion pill against abortion pill facts articles on abortion pill
amoxicillin endikasyonlar aegdr.org amoxicillin-rnp
clomid cycle bvandam.com clomid
cheap abortion pill about abortion pill free abortion pill
cialis savings and coupons lakeerengallery.com coupons for cialis printable
what is it like to have an abortion free abortion price for abortion
debate on abortion safest abortion method medical abortion clinics
oklahoma abortion law kansashuntingadventures.com teen pregancy
discount drug coupons coupon for cialis drug prescription card
how does naltrexone work low dose naltrexone anxiety naltrexone schedule drug
naltrexone injection for opiate addiction news.hostnetindia.com naltrexone side effects a comprehensive view
what does naltrexone feel like go naltrexone canada
low dose naloxone naltrexone implant locations naltrexone 50 mg side effects
vivtrol ldn and ulcerative colitis naltrexone uses
naltrexone for pain can you drink on naltrexone doctors who prescribe naltrexone
naktrexone sigridw.com ldn therapy
احمد پورمژدگانی
1393/10/29
0
0
با سلام و عرض ادب نظر آقای دکتر سرگلزایی مبنی بر بالغ سلبی بجای بالغ ایجابی ،تایید کننده نظریه عرفان اصیل است .عرفانی که به آدمی می گوید خدارا در روح و روان و اصالت خودت پیدا و کشف کن .قرآن می فرماید و نحن اقرب من حبل الورید.(خدا از رگ گردن هم به تو نزدیکتر است )و خدایی که می گوید ای انسان هر چه در خودت بیشتر کنکاش کنی و هر چه بیشتر ، احساسات پاک و اصیل و مبتنی بر نوع دوستی خودت را مدیریت کنی دیگر از رفتار مبتنی بر والد سختگیر شبیه سازی شده با پدری سلطه گر رها و خارج می شوی. و همینکه آدمی به عقل سلیمش رجوع کند و به فطرت پاکش مراجعه کند خواهد فهمید که در فطرت هر کس نوشته شده ظلم زیانبخش است و عدل زندگی ساز است و در فطرت آدمی نوشته شده که ای انسان در برابر ظلم ظالمان ،چه رئیس قبیله باشد و چه پدرومادر ظالم باشد و چه دوست و نزدیک و همسر ظالم باشد کودک مطیع نباش .عقل سلیم می تواند تشخیص دهد که خواسته های عصبی و اتکا گونه و بی منطق همسر و نزدیکان فرد نباید پاسخ مثبت داد .باید از تمامی توان فطری و خدادادی بهره برد و بر حق خویشتن اصیل پافشاری کرد -مشوط بر اینکه حق واقا حق واقعی باشد نه حقوق القایی و پنداری و تعریف شده در باورهای آدم های ناکارامد.در چنین پافشاری هایی عظمت خلقت و عظمت بالغیت نزد فرد هویدا و آشکار خواهد شد .به امید روزی که همه ما آدمیان به بالغیت خدادی خویش آگاه و آشنا شده و بر حقوق خود نیز آگاه شده و بجای اینکه به شخصیت والد ،کودک و بالغ یکدیگر احترام بگذاریم به حقوق یکدیگر که از بالغیت خدادادی همدیگر می جوشد احترام قایل شویم .با تشکر
dating a married man why do wife cheat open
legal abortion period after abortion 24 hour abortion hotline
how do you treat chlamydia treatment of gonorrhea and chlamydia std pictures and symptoms
effect of aids early signs of hiv in women how is aids caused
how to tell my husband i cheated go i told my husband i cheated
i think my husband cheated sigridw.com how could my husband cheated on me
i think my girlfriend cheated on me site i just cheated on my girlfriend
my boyfriend thinks i cheated click i want to cheat on my boyfriend
my wife emotionally cheated on me maxcook.com how to cheat with a married woman
reasons wives cheat on husbands tolobel.com cheat husband
wife cheaters go women affair
sex stories moms escort service reader open spanking adult babies stories
abortion pittsburgh medical abortion clinics abortion clinics in greensboro nc
why do husband cheat sadi.me unfaithful wives
spy on any cell phone open top spy app for android
walgreens photo coupon 10 cent prints link walgreens coupon codes photo
women will cheat wife cheat My girlfriend cheated on me
inderal 40mg viagra tretinoin 0.025%
proscar pill sildenafil citrate 150mg valacyclovir
cialis coupon card drug prescription card free printable cialis coupons
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
acheter viagra pfizer en acheter viagra pfizer en acheter viagra pfizer en
cialis coupons from lilly discount prescriptions coupons prescription drugs coupons
discount prescription drug card open discount coupons for cialis
viread forum viread forum viread 300 mg
sinemet megaedd.com sinemet
cipralex absetzen igliving.com cipralex escitalopram
motilium diskuze link motilium
risperdal reviews risperdal reviews risperdal yan etkileri
evista tabletas ecarlos.net revista hola
quetiapine overdose management asser.nl quetiapine sandoz 300mg
singulair 5 mg open singulair montelukast
cialis.com coupons iscsi.com prescription savings card
abortion laws continentalnord.com pros and cons of abortion
printable cialis coupon armyrotc.uga.edu coupons for cialis
amoxicillin nedir antea-int.com amoxicillin 500 mg
printable cialis coupon manufacturer coupons for prescription drugs free cialis coupons
i want to do abortion suction aspiration abortion pregnancy termination options
prescription coupons cialis manufacturer coupon 2016 cialis online coupon
definition of abortion pill abortion pill procedures abortion pill information
cialis 100 mg bistromc.org cialis 5 mg
abortion pill debate teenage abortion pill average abortion pill cost
free cialis coupon cialis savings and coupons 2015 cialis coupon
pill abortion laziendaalimentacoes.com.br abortion pills
problems in early pregnancy pills to terminate early pregnancy women pregnant
printable discount coupons coupon site online promo codes
low dose naltrexone chronic fatigue syndrome http://naltrexonealcoholismmedication.com/ naltrexone generic cost
losartan jubilant losartan pro medicin losartan
abortion pill rights klitvejen.dk medication abortion pill
facts on abortion pill abraham.thesharpsystem.com abortion pill costs
coupon cialis armyrotc.uga.edu lilly cialis coupons
flagyl v flagyl plm flagyl perros
prescriptions coupons prescription drug coupons lilly cialis coupon
abortions cost abortion pill information what is abortion pill
teen abortion pill spontaneous abortion pill pro choice abortion pill
cialis.com coupons transfer prescription coupon online cialis coupons
how do abortion pill work fedbeton.be having an abortion
priligy resepti hieple.net priligy 30 mg
lamisil lamisil comprimidos lamisil spray
amoxicillin-rnp amoxicillin-rnp amoxicillin dermani haqqinda
discount coupon for cialis cialis coupons and discounts free cialis coupon 2016
cialis discount coupons online abeltasman.de cialis discounts coupons
printable cialis coupon printable coupons for cialis coupons cialis
amoxicillin accuton.com amoxicillin endikasyonlar
viagra wiki blog.zycon.com viagra prodej
duphaston tablete kako se piju blog.pelagicfm.com duphaston cijena bez recepta
for abortion pill side effects of abortion pill abortion pill prices
amoxicilline abraham.thesharpsystem.com amoxicillin dermani haqqinda
vermox sirup cijena vermox bez recepta vermox 100mg
new prescription coupon funtimeleisure.co.uk cialis manufacturer coupon 2016
flagyl suspension blog.pragmos.it flagyl jarabe
how does abortion pill work medication abortion pill early abortion pill options
buy abortion pill articles on abortion pill chemical abortion pill
amoxicillin endikasyonlar airascatering.com amoxicillin al 1000
clomid testosterone blog.lakerestoration.com clomid cycle
neurontin diskuze neurontin gabapentin neurontin gabapentin
getting an abortion pill against abortion pill facts articles on abortion pill
price of abortion pill abortion pill centers abortion pill services
vermox suspenzija vermox 100mg vermox doziranje
vermox sirup sigridw.com vermox spc
abortion pill procedures free abortion pill abortion pill definition
acetazolamide symptoms truonggiang.net acetazolamide cerebral edema
cialis trial coupon cialis free sample coupons discount coupons for cialis
back alley abortion stories pregnant weeks abortion houston
abortion in new york danielnakamura.com.br abortion clinics in washington dc
abortion chicago how weeks is a pregnancy abortion legal
abortion clinic houston tx getting an abortion dilatation and curettage procedure
the weeks of pregnancy pills that terminate pregnancy quotes about abortion
discount coupons for prescriptions prescription coupons cialis manufacturer coupon 2016
withdrawal from naltrexone s467833690.online.de does drinking alcohol help with opiate withdrawal
half life of naltrexone zygonie.com who makes vivitrol
revia reviews blog.aids2014.org alcohol antagonist
vivitrol drug blog.griblivet.dk how long does naltrexone block opiates
order naltrexone site naltroxone
naltrexone compound naltrexone implant treatment low dose naltrexone buy online
naltrexone generic myjustliving.com whats ldn
vivitrol and alcohol charamin.com low dose naltrexone cancer
naltrexone sleep link what is ldn medicine
lidocain fungsi markenavnsmerte.site lidocain ohrentropfen
olanzapin 02 olanzapin 7 5 mg olanzapin lilly
naltrexon 1 5 mg naltrexon en ms naltrexon cfs
سپیده نورزاد
1393/12/10
1
0
با سلام و عرض ادب خدمت شما استاد گرامی مطلب شما بسیار گویا و کاربردی است وبرای من که رشته ام روانشناسی است بسیار مفید واقع شد من البته برای با اول است که با نو شته های شما اشنا می شوم بسیار لذت بردم و کما کان پیگیر مطاله بقیه مطالب هم خواهم بود براستی که حق مطلب خوب ادا شده است کمال تشکر را از شما بزرگوار دارم
online website women will cheat
message spy app android sms spy app android spy apps
i cheated on my husband how do i fix it gpatterson.com should i tell my husband i cheated on him
so your wife cheated what to do when your wife cheated on you your wife cheated on you
why do women cheat on husbands link why women cheat on their husbands
dating for married people married men cheat with men married men having affairs
my husband cheated mapbiquity.com women who cheat on men
mom sex stories sex stories non fiction adult xxx stories
my husband cheated with a man sigridw.com cheats
abortion pittsburgh medical abortion clinics abortion clinics in greensboro nc
dating site for married people link cheat on husband
android phone monitoring app xn--sorpendlerklub-sqb.dk android tracking software
aspiration abortion procedure bubsandbeans.com.au pictures of abortions
free prescription drug cards read drug coupon
free manufacturer coupons news.hostnetindia.com discount card for pharmacy
cialis coupons 2015 coupons for cialis prescription discount coupon
abortion pro life dog abortion facts about abortions
cialis dose of 25 mg read cialis dosage for enlarged
side effects viagra viagra for sale uk viagra to buy online
discount card for prescription drugs read prescription drugs coupon
prescription drugs coupon prescription discount coupons prescription discount coupons
prescription drugs coupon mha.dk prescription drug discount cards
ibuprofen teva thecaddman.com ibuprofen teva 400 mg ára
motilium diskuze motilium laktace motilium
metformin 500 realtycollective.com metformin 1000
inderal similar read inderal similar
free cialis coupon 2016 racindirt.com free prescription drug cards
lilly cialis coupon discount prescription coupons prescription card discount
cialis online coupon miscman.com cialis.com coupons
bimatoprost hair growth open bimatoprost sr
amoxicillin 500 mg read amoxicillin endikasyonlar
pro abortion arguments abortion clinics dallas tx how soon can you get an abortion
home abortion remedies myhealthreport.ca partial birth abortion
zovirax bula zovirax zovirax
how is an abortion performed ecsamplifiers.co.uk abortion at 20 weeks
discounts and coupons accuton.com abortion laws by state
i want to do abortion dilation and curettage instruments pregnancy termination options
losartan pro medicin losartankalium teva 50 mg losartan 50 mg
cialis manufacturer coupon 2016 cialis manufacturer coupon lilly cialis coupons
free cialis coupon cialis savings and coupons 2015 cialis coupon
pill abortion medication abortion pill abortion pills
problems in early pregnancy vacuum aspiration video women pregnant
where to get an abortion pill how much do abortion pill cost cytotec abortion
metoprololsuccinat orion 50 mg mcmurray.biz metoprolol succinate
free manufacturer coupons alpinmontservis.cz canada drug pharmacy coupon
prescription transfer coupon cialis trial coupon discount coupon for cialis
types of abortion pill ecsamplifiers.co.uk partial birth abortion
post abortion pill how much is a abortion pill abortion pill clinics in md
voltaren krem fiyat voltaren krem fiyat voltaren krem fiyat
nootropil piracetam bistromc.org nootropil 800 g
cialis.com coupon coupon for prescription coupon for prescriptions
types of abortion pill akum.org facts about abortion pill
amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin al 1000 amoxicilline
duphaston tablete duphaston cijena bez recepta duphaston tablete za odgodu menstruacije
vermox prospect blog.admissionnews.com vermox pret
abortion pill is murder airascatering.com the cost of abortion
amoxicillin amoxicillin al 1000 amoxicillin endikasyonlar
duphaston duphaston iskustva duphaston i ovulacija
vermox spc truonggiang.net vermox
new prescription coupon funtimeleisure.co.uk cialis manufacturer coupon 2016
flagyl suspension flagyl suspension flagyl jarabe
free cialis coupon 2016 accuton.com coupons for prescription drugs
prescription drugs coupons akum.org free coupon for cialis
clomid testosterone clomid cycle clomid cycle
nootropil 1200 bvandam.com nootropil cena
abortion pill rights average cost of an abortion pill getting an abortion pill
free cialis coupon 2016 discount prescription coupons manufacturer coupons for prescription drugs
cheap abortion pill abortion pill stories abortion pill pros and cons
acetazolamide 250 mg tablets mipnet.dk acetazolamide blood brain barrier
cialis tablet cialis nedir cialis tablet
abortion pill risks activeslo.com abortion pill video
vermox 100mg vermox tablete nuspojave vermox tablete doziranje
partial birth abortion abortion pill cost abortion pill stories
cost of medical abortion abortion pill centers how do abortion pill work
acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide sivuvaikutukset
vermox vermox bez recepta vermox suspenzija
grocery coupon codes coupons sites for groceries coupon promo codes
costs of abortion pill spiritocagliese.it abortion pill recovery
number of abortions per year pregnancy termination pill cost info on abortion
naltrexone user reviews guitar-frets.com naltrexone fda
naltrexone for alcohol cravings williamgonzalez.me alcohol and naltrexone
alcohol blocker guitar-frets.com ldn diabetes
how long does naltrexone block opiates can you drink alcohol while taking naltrexone what does vivitrol do
low dose naltrexone withdrawal stopping naltrexone naltrexone implant australia
lidocain fungsi lidocain fachinformation lidocain ohrentropfen
pramipexol depot pramipexol wiki pramipexol rls