امروز :
مقالات
اختلال وسواسی-جبری
1393/06/09 - 11:16
دیدگاه
دکتر محمدرضا سرگلزایی

در اختلال وسواسی-جبری،  Obsession  فکری است که برای فرد درگیری و اشتغال ذهنی ایجاد می‎کند و Compulsion عملی است که برای رهایی از تنشِ ایجاد شده توسط آن فکر، به صورت ذهنی و عینی انجام می‎گیرد.
به عقیده ی من اگر Obsession را معادل Rumination بگیریم و Compulsion را معادل Ritual؛ می‎توانیم OCD را Ruminative Ritualistic Disorder (RRD) بنامیم که البته نبایستی با اختلال شخصیت وسواسی جبری اشتباه گرفته شود. شاید بهتر است اسم اختلال شخصیت وسواسی جبری را به Perfectionist Personality تغییر دهیم.
از دیدگاه بیولوژیک، اختلال وسواسی-جبری یا (OCD) زمانی رخ می‎دهد که سروتونین در هسته دمدار جلوی مغز، افکار زائدی که دوپامین ایجاد کرده است را حذف نمی کند. بنابراین برای درمان OCD باید سطح سروتونین را بالا ببریم و اگر این کار تأثیری نداشته باشد؛ از داروهای آنتی‎دوپامینرژیک استفاده کرده و سطح دوپامین را کاهش می‎دهیم. کار دیگری که برای درمان اضطراب انجام می‎دهیم این است که گردش مالی نوراپی‎نفرین را ضعیف می‎کنیم.
 یکی از دلایل این ماجرا ژن‎ها هستند.
دو اصطلاحی که در بعضی مواقع با هم اشتباه گرفته می‎شوند کلمات "ژنتیکی" و "مادرزادی" هستند. سوال این است که آیا هر بیماری ژنتیکی، مادرزادیCongenital) ) می‎باشد یا اینکه هر بیماری مادرزادی، ژنتیکی است؟ اصولاً این دو با هم تفاوت دارند. در خیلی از مواقع بیماری از بدو تولد وجود دارد اما ژنتیکی نیست؛ بطورمثال اگر در دوران جنینی، مادر مبتلا به سرخجه شده باشد؛ ویروس سرخجه بر جنین اثر گذاشته و باعث تولد نوزادی معلول می‎شود؛ در صورتیکه ژن مادر سالم بوده است. از سوی دیگر یک سری بیماری‎ها ژنتیکی اند اما مادرزادی نیستند. مثلاً اسکیزوفرنی یک بیماری ژنتیکی است؛ اما به نوعی تنظیم شده که در زمان خاصی شروع شود؛ یعنی تا یک سنی عملکرد فرد نرمال است و بعد از مدتی عملکرد مغز شروع به تغییر می‎کند. بعضی مواقع تصور می‎شود در یک بیماری‎ ژنتیکی، باید تظاهر بیماری در والدین هم وجود داشته باشد؛ اما اینطور نیست. ما یک پدیده به نام Genotype یا میراث ژنی داریم و یک پدیده ی دیگر به نام Phenotype یا میراث تظاهر یافته ژنی؛ که این دو با یک دیگر متفاوت هستند. وقتی می‎گوییم وسواس می‎تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد منظور این نیست که این اختلال، لزوماً در اعضای درجه اول خانواده هم مشاهده می شود.
دو نوع وسواس ژنتیکی وجود دارد؛ یک نوع این است که بیماری از یک سنی شروع شده و تحت هر شرایطی فعال است؛ نوع دوم علاوه بر اینکه ژن در زمان خاصی فعال می‎شود شرایط خاصی هم باید وجود داشته باشد. نظریه (Stress-Diathesis) بیان می‎کند بعضی زمینه‎های ژنی وجود دارد که با استرس فعال می‎شود. پس وسواس‎هایی که جنبه بیولوژیک دارند؛ می‎توانند ژنتیکی باشند که این دسته هم می توانند با یا بدون استرس ایجاد شوند. یعنی برای بروز بعضی از انواع وسواس های بیولوژیک ژنتیکی، مغز باید در یک شیمی نوراپی‎نفرینی قرار بگیرد.
حالت دیگری که می‎تواند بیولوژیک باشد اما ژنتیکی نباشد؛ حالت Auto-immune است. یعنی والدینی که در آنها ژن وسواس وجود ندارد؛ اما مادر در دوران بارداری دچار عفونتی با باکتری استرپتوکوک (Streptococcus) شده است. این باکتری وقتی وارد بدن می‎شود شایع‎ترین اتفاقی که به وجود می‎آید؛ فارنژیت چرکی است (گلو‎دردی که با تب بالا تظاهر پیدا می‎کند). اگر به سرعت باکتری به وسیله آنتی‎بیوتیک غیر فعال نشود؛ سیستم ایمنی بدن به کار افتاده و آنتی‎بادی ایجاد می‎کند. آنتی‎بادی ایجاد شده به استرپتوکوک چسبیده و کمپلکس ایمنی به وجود می‎آید. کمپلکس ایمنی در نقاطی از بدن رسوب کرده و باعث ایجاد مشکل می‎شود. یکی از این نقاط، دریچه‎های قلبی هستند که روماتیسم قلبی روی می‎دهد یا اینکه روی مفاصل رسوب می‎کند و تب روماتیسمی ایجاد می‎شود و یا روی بافت ریز کلیه (گلومرول‎ها) رسوب کرده که Glomerulonephritis می‎دهد (Glomerule بافت‎های ریز کلیه هستند وNephritis التهاب کلیه است). حال اگر بیمار، مادر بارداری باشد و باکتری از طریق جریان خون بر جنین اثر گذاشته و در هسته دمدار مغز جنین رسوب کند؛ می تواند باعث بروز اختلال وسواس بیولوژیک مادرزادی غیرژنتیکی شود. (پس استرپتوکوک می‎تواند عوارض تأخیری و خطرناکی داشته باشد؛ به همین دلیل پزشکان تأکید دارند زمانی که فارنژیت چرکی پیش می‎آید حتماً آنتی‎بیوتیک داده شود).
سؤال: چگونه تشخیص داده می‎شود که وسواس ژنتیکی است یا ژنتیکی نیست؟
جواب: ما در درمان کورمال کورمال عمل می‎کنیم. بسته به شرایط درمان و فضای درمان، تصمیم می گیریم که اول کدام روش درمانی را امتحان کنیم.
سؤال: این امکان وجود ندارد که وسواس بیولوژیک نباشد؛ اما به دارو جواب دهد؟
جواب: خیر. اگر به طور ناخودآگاه با یک فرد وسواسی همانند‎سازی کرده باشید؛ یعنی این رفتار را به شکل الگویی آموخته باشید؛ در سطح هسته دمدار، بیماری وجود ندارد بلکه این وسواس یک رفتار آموخته شده در سطح Neocortex است. یکی از شکل‎های همانند‎سازی، مومیایی کردن (Mummification) است؛ به این صورت که مثلاً شما فردی را دوست دارید و او را از دست می‎دهید؛ بعد بطور ناخودآگاه لهجه شما شبیه آن فرد می‎شود. حالا ممکن است فردی که در درون خود مومیایی کرده‎اید دچار وسواس باشد یا مناسک وسواسی داشته باشد؛ آن وقت شما هم دچار علائم وسواسی می‎شوید. بنابراین یکی از روش‎های تشخیصی، تشخیص بعد از درمان است که آزمون بالینی (Clinical trial) نام دارد.
سؤال: اگر وسواس از نوع بیولوژیک باشد و برای درمان، دارو تجویز کنیم؛ ممکن است به روان‎د‎رمانی هم نیاز باشد؟
جواب: بله، گاهی مواقع اختلال برای فرد منفعت ایجاد می‎کند. بطورمثال فرد به دلیل افسردگی از یک سری مسئولیت‎ها معاف می‎شود و بعد از اینکه افسردگی رو به بهبودی می‎رود؛ هم چنان تمایل دارد افسرده باقی بماند! این موضوع اگر خود‎آگاه باشد تمارض (Malingering) و اگر ناخودآگاه باشد اختلال ساختگی (Factitious Disorder) نامیده می‎شود. بنابراین یک Sickness و یک Sickness role وجود دارد. البته نقش بیماری به این معنا نیست که فرد نقش بازی می‎کند. هر فردی در جامعه مرجعی که زندگی روانی می‎کند؛ یک نقش اجتماعی دارد. وقتی در یک هموستاز اجتماعی (هموستاز یک بخش از ناخودآگاه جمعی است) به فردی بر اساس بیماریش، نقش بیمار داده ‎شود؛ حتی اگر بیماری را از بین ببریم؛ جایگاه دیگری برایش تعریف نشده است؛ چون در آن هموستاز اجتماعی او نقش بیمار را دارد. بنابراین در چنین مواردی ممکن است از لحاظ بیولوژیک بیماری را رفع کنیم اما هم چنان رفتار بیماری ادامه داشته باشد که در این جا از درمان‎های سیستمی مثل خانواده درمانی استفاده می کنیم. یعنی تا هموستاز سیستم تغییر پیدا نکند بیماری قابل درمان نیست. مثل Co-Dependence یا اعتیاد متقابل، اعتیاد متقابل سیستمی است که بر اساس هموستاز آن، یک فرد باید معتاد باشد! به همین دلیل در خیلی از مواقع بیماری را درمان می‎کنیم؛ اما هموستاز خانواده شروع به برگرداندن بیماری می‎کند.
 در Neuro-Linguistic Programming (NLP) افراد دارای لایه‎های ساختار ذهنی مختلفی هستند که مرکزی‎ترین لایه، لایه هویت است. لایه‎های بعدی به ترتیب لایه ارزش‎ها و باورها، لایه عادت‎ها و مهارت‎ها، لایه رفتار‎ها و لایه آخر لایه محیط است (محیط هم جزو اجزای روان ما می‎باشد). این مدل توسط "ریچارد بندلر" و "جان گریندر" رسم شده است. در مدل "گریگوری بیتسون"، در مرکز  ساختار ذهنی، روح یا Spirit گذاشته شده که در کتاب‎های NLP حذف شده است؛ شاید به این دلیل که درNLP چیزی تحت عنوان Spirit قابل اثبات نیست.
"گریگوری بیتسون" اعتقاد داشته که از لحاظ عصب‎شناختی افراد دارای لایه‎های ذهنی متعددی می‎باشند. علت هر رفتاری در یکی از این لایه‎ها جای می‎گیرد (گرچه با بقیه لایه‎ها نیز تعامل می‎کند). بطورمثال تغییر رفتاری که علت آن در لایه ی عادت‎ها قرار می‎گیرد؛ سختتر از تغییری است که در لایه ی رفتارها قرار دارد و اگر این رفتار ریشه در هویت ما داشته باشد؛ تغییر آن خیلی سخت‎تر خواهد بود.
بنابراین "بندلر" و "گریندر" می‎گویند که وقتی می‎خواهید یک فضای درمانی ایجاد کنید؛ در ابتدا ببینید هدف پنداشتی تغییر چیست؟ یعنی چه چیزی قرار است تغییر داده شود و در چه صورتی می‎گوییم درمان موفق است. یکی از کارهایی که در درمان انجام می‎گیرد این است که ابتدا به مراجع می‎گوییم: "در حال حاضر از شرایط موجود شکایت می‎کنی؛ می‎خواهم بدانم شرایط مطلوب چیست؟". شرایط مطلوب و شرایط موجود می‎تواند تفاوت‎های سلبی یا ایجابی با هم داشته باشند. تفاوت ایجابی یعنی تصویر مطلوب، در حال حاضر وجود ندارد. تفاوت سلبی یعنی تصویر مطلوب این است که ایکاش چیزی که وجود دارد؛ حذف گردد (تصاویر مطلوب می‎توانند فیزیکی یا روانی باشند) سپس بایستی لایه موضوعی که قرار است تغییر یابد تعیین شود؛ هر چه جایگاه لایه موضوع به هویت ما نزدیک‎تر باشد تغییر دادن آن سخت‎تر می‎شود.
 متخصصین ) NLPبرنامه ریزی عصبی-کلامی) بوسیله ی سؤالات هدف‎دار زبان فرد را عوض می‎کنند و وقتی گفتمان فرد راجع به موضوعی عوض شود متناظر با آن، ذهن هم تغییر پیدا می‎کند. بر مبنای نظریات زبان‎شناسان جدید ذهن چیزی غیر از زبان نیست. (رجوع کنید به کتاب تغییرات سریع فردی با ان. ال. پی از ریچارد بندلر با ترجمه مهدی مجرد‎زاده کرمانی)
"اروین یالوم" روش دیگری بکار می‎برد و عنوان می‎کند برای تغییر عمیق در یک فرد، Mode (روش) دیگری وجود دارد که "گریگوری بیتسون" از آن صحبت کرده است؛ اما "بندلر" و "گریندر" در الگوی خود آن را حذف کرده اند. Mode جدید "قرار گرفتن در وضعیت روح" می‎باشد که اروین یالوم آن را Ontologic mode می‎نامد. یعنی مثل‎ این که مرده‎ایم و تبدیل به روح شده‎ایم؛ در وضعیت بی‎هویتی قرار بگیریم. (رجوع کنید به کتاب هنر درمان اروین یالوم ترجمه سپیده حبیب نشر کاروان)
مدل دیگری که برای توضیح وسواس وجود دارد؛ مدل رفتاری می‎باشد. رفتار به دو صورت تقویت می‎شود: یک نوع تقویت مثبت (Positive Reinforcement) است که وقتی فرد رفتاری را انجام می‎دهد پاداش دریافت می‎کند و نوع دیگر تقویت منفی (Negative Reinforcement) است که محرک آزاردهنده پس از انجام رفتار معینی حذف می‎شود. هر دوی اینها احتمال تکرار رفتار تشویق شده را افزایش می‎دهند.
دو نوع شرطی‎سازی هم وجود دارد: شرطی‎سازی کلاسیک یا (Classic conditioning) و شرطی‎سازی عامل یا (Operant conditioning). اصطلاح شرطی‎سازی کلاسیک نخستین بار توسط "ایوان پاولف" فیزیولوژیست روسی پیشنهاد شد. در آزمایش پاولف هم زمان با دادن گوشت به سگ، زنگی به صدا در می‎آمد. صدای زنگ محرکی است که ارتباطی با غذا ندارد و به تنهایی برای سگ بی‎مفهوم است. اما به دنبال این کار، سگ بین صدای زنگ و غذا ارتباط برقرار می‎کند؛ به طوری که با صدای زنگ، حتی بدون وجود غذا بزاق او ترشح می‎شود. در این نوع یادگیری، هر گاه یک محرک بی‎اثر (صدای زنگ) به همراه یک محرک طبیعی (غذا) عرضه شود؛ پس از مدتی محرک بی‎اثر به تنهایی سبب بروز پاسخ (ترشح بزاق) در سگ می‎شود. به این محرک جدید، محرک شرطی می‎گویند؛ زیرا به شرطی می‎تواند سبب بروز رفتار شود که پیش از آن با یک محرک طبیعی همراه شود. به محرک طبیعی، محرک غیر شرطی نیز گفته می‎شود. پس اساساً یک فیزیولوژی ثانوی برای سگ تعریف می‎شود. در بستر ژنتیکی ما، یک سری آیتم‎هایی تعریف شده است و یک سری آیتم‎هایی تعریف نشده است؛ اما فضای بازی گذاشته شده است که یکی از آنها فضای Conditioning می‎باشد.
برای توضیح شکل‎گیری فوبی‎ها مدل شرطی‎سازی کلاسیک بکار می‎رود. همانطور که "واتسون" در مورد آلبرت کوچولو توضیح داده است: بطور فیزیولوژیک دو نوع ترس وجود دارد که یکی صدای بلند و دیگری سقوط می‎باشد. وقتی برای آلبرت کوچولو دیدن خرگوش با شنیدن صدای بلند همراه شود آلبرت کوچولو نسبت به خرگوشی که قبلاً برای او بی‎تفاوت بود دچار فوبی می‎شود. بنابراین یک فیزیولوژی ثانوی ایجاد می‎شود که ژن‎ها به طور غیر مستقیم آن را به وجود می‎آورند.
مدل دیگر، شرطی‎سازی عامل است و منظور از عامل، رفتارِ فردِ موضوعِ یادگیری می‎باشد. یعنی یک محرکی تنش ایجاد کرده و فرد به عنوان یک عامل، رفتاری انجام داده که تنش حذف شده است. شرطی‎شدن عامل در موقعیت‎هایی صورت می‎گیرد که پاسخ فرد بر محیط اثر می‎گذارد. برای توضیح دادن شکل‎گیری وسواس بهترین مدل رفتاری، شرطی‎سازی عامل می‎باشد که "واتسون" و "اسکینر" بیان کردند.
در نظریه شناختی یا Cognitive، که با نظریه رفتاری هم‎پوشانی زیادی دارد؛ یک سری باور‎های بنیادی وجود دارد. بطورمثال فردی که دچار اضطراب می‎شود؛ در درون خود یک باور بنیادی "تو نمی‎توانی!" دارد که ممکن است به عنوان یک Diathesis شناختی خفته مانده و تا یک سنی عمل نکند؛ حال یک استرس اضافه می‎شود و Diathesis شناختی را فعال می‎کند. به همین دلیل "آرون بک" بیان می‎کند که طرحواره‎ها State dependent هستند؛ یعنی خیلی از طرحواره‎ها در شرایط خاص بروز می‎کنند. مثل بعضی از ژن‎هایی که وجود دارند اما در شرایط خاص فعال می‎شوند (بطورمثال فردی ژن دیابت دارد اما تا وقتی دچار استرس نشود ژن تظاهر پیدا نمی‎کند)؛ همانطور، طرحواره خفته "تو نمی‎توانی!" وجود دارد ولی در اثر یک استرس خود را نشان می‎دهد.
اضطراب یک ارزیابی افراطی از خطر است. یکی از شکل‎های اضطراب یادگیری مستقیم و شکل دیگر آن یادگیری غیر مستقیم (طرحواره "تو نمی‎توانی") می‎باشد. یعنی یک سری باورهای بنیادی در مورد من، جهان و آینده (مثلث شناختی) وجود دارد که در این باورها وقتی جهان بیش از حد خطرناک و من بیش از حد ضعیف تعریف شده باشم؛ تنش ایجاد می‎شود. متخصصین شناختی تنش به وجود آمده را محصول باورهای بنیادی می‎دانند که ریشه شناختی داشته و با انجام دادن رفتاری خاص، آرام می‎شود و چون این رفتار باعث آرمیدگی (Relaxation) می‎گردد؛ یک reinforcement Negative (تقویت منفی) ایجاد شده و فرد تمایل پیدا می‎کند که مکرراً آن رفتار را انجام دهد و به این صورت Compulsion شکل می‎گیرد.
یکی از کارهایی که برای درمان اضطراب انجام می‎گیرد این است که این سیکل معیوب به وسیله آموزش آرمیدگی (Relaxation) حذف می‎شود. یعنی در رفتاردرمانی برای درمان وسواس، در مرحله اول Relaxation و در مرحله دوم  Differential relaxation آموزش داده می‎شود. یعنی در حالیکه درمانجو کارهای روزمره را انجام می‎ دهد؛ با تنظیم تنفس و شل کردن عضلات خود، موفق به خود کنترلی می‎گردد. در مرحله سوم، وقتی یادگیری Differential relaxation صورت گرفت؛ فرد با تنش مواجهه پیدا کرده و اجتناب از پاسخ انجام می‎گیرد. زمانی که رفتار خودکنترلی آموخته می‎شود شناخت‎ها هم عوض می‎گردند. هر رفتاردرمانی یک شناخت درمانی است؛ چون با تغییر رفتار، یک پیام تغییر شناخت به مغز فرستاده می‎شود.
مدل دیگر برای درمان وسواس، مدل روانکاوی می‎باشد. اولین پارادایم روانکاوی که توسط فروید عنوان شد این است که هر علامتی که در خودآگاه بروز می کند ریشه‎ای در ناخودآگاه دارد. "ژاک لکان" نظریه بازگشت به فروید را بدین صورت مطرح کرد که فروید Unconscious را یک زبان می‎دانست (زبان‎شناسان مدرن می‎گویند چیزی تحت عنوان ذهن وجود ندارد؛ آن چه هست زبان است!). "لکان" می‎گوید کل ذهن زبان است؛ اما ذهن خودآگاه یک زبان و ذهن ناخودآگاه زبانی دیگر است. ما بخش ناخودآگاه را نمی‎بینیم چون زبان آن را بلد نیستیم. پارادایم دوم روانکاوی این است که، آن بخشی که در ناخودآگاه است زبانی نمادین دارد و برای اینکه بفهمیم این زبان نمادین چیست؛ باید به تداعی‎های ذهن فرد توجه کنیم.
"میلتون اریکسون" اعتقاد دارد گاهی اوقات برای اینکه حال مردم را خوب کنیم باید آنها را در حال بدتری قرار دهیم تا بین اینکه حال بدتری داشته باشند یا خوب شوند؛ مجبور به انتخاب گردند. وقتی فرد با این ماجرا مواجه شود و مجبور گردد با اصل مسئله برخورد برهنه داشته باشد؛ آن وقت "ناخودآگاه" شروع به تحلیل رفتن می‎کند.
از دیدگاه سایکوآنالیز، رفتار وسواسی یک مکانیزم دفاعی می‎باشد. مهم‎ترین مکانیزم دفاعی ناخودآگاه که منجر به رفتار وسواسی می‎شود Undoing یا خنثی‎سازی می‎باشد. مکانیسم دفاعی ایجاد کننده Obsession، Displacement یا جابجایی است.
روانکاوان می‎گویند هر سوژه‎ای که در ناخودآگاه قرار می‎گیرد انرژی کسب می‎کند. فروید این اتفاق را نیروگذاری روانی یا Cathexis می‎گوید و هر زمان در خودآگاه قرار می‎گیرد De-Cathexis می‎شود. یعنی بار فشاری که برای فرد در ناخودآگاه ایجاد می‎گردد؛ وقتی به خودآگاه می‎آید کمتر می‎شود و فرد می‎تواند آن را مدیریت کند.
سؤال: فرمودید اضطراب بیشتر می‎شود؟
جواب: در لحظه‎ای که آگاهی ایجاد می‎شود اضطراب به وجود می‎آید؛ اما وقتی وارد خودآگاه می‎شود De-Cathexis پیدا می‎کند؛ یعنی انرژی قبلی را ندارد. به همین دلیل "لکان" می‎گوید: "نوروز یعنی ماشین جهنمی"!... (برای فهم آن باید داستان ماشین جهنمی را در کتاب "گروه محکومین" کافکا خوانده باشید) از دیدگاه روانکاوی، تمام علائم نوروتیک نمادی از بخشی است که سرکوب شده و در ناخودآگاه خود را حبس کرده و انرژی پیدا می‎کند؛ آن انرژی برای این که تخلیه شود اضطراب به وجود می‎آید؛ اما وقتی به خودآگاهی می‎آید شروع به تحلیل رفتن می‎کند.
سؤال: در مورد وسواس که صحبت کردید من مدتی این مشکل را داشتم؛ طوری که اعداد را در هم ضرب و حاصلضرب را بصورت ذهنی حساب می‎کردم. بطور ‎مثال باید نسبت شماره‎های تلفن را با هم پیدا می‎کردم. بعد از مدتی اتفاقی بدون دخالت من در ذهنم شکل گرفت؛ به این شکل که به جای پیدا کردن نسبت واقعی اعداد، این مسئله را به شکل مسخره آمیزی درمی آوردم؛ مثلا در مورد شماره های 45 و80 می‎گفتم: "چهار پنج تا می‎شود هشتاد تا!". به این صورت این مسئله خودبخود حل شد. آیا این Compulsion محسوب می‎شود؟
جواب: خیر."یونگ" در کتاب خاطرات، رویاها، اندیشه‎ها نوشته است در نوجوانی جلوی کلیسایی نزدیک خانه شان بازی می‎کرده که ناگهان دچار اضطراب شده و چندین روز مضطرب بوده است. بعد تصمیم می گیرد به همان مکانی که اضطراب ایجاد شده برگردد و ذهنش را آزاد بگذارد و ببیند دلیل این حالت چیست. به همان محل برمی گردد و در حالیکه به ناقوس کلیسا نگاه می‎کرده این تصویر از ذهنش عبور می کند که قادر متعال بر روی ابری بالای کلیسا نشسته و در حال اجابت مزاج است و یک تکه مدفوع بزرگ می‎اندازد که کلیسا را دربرمی‎گیرد. "یونگ" می‎گوید وقتی اجازه داده که این تصویر به ذهنش بیاید؛ نفس راحتی کشیده و تمام تنش‎هایش از بین رفته است. آنچه "یونگ" بیان می کند یک روش درمانی است به این شکل که می گوید: "ذهن را آزاد بگذار و ببین در یک جریان آزاد چه اتفاقی پیش می‎آید." توانایی ابداع این روش توسط "یونگ"، هوش نام دارد. تعریف اختصاصی من از هوش این است: « توانایی یادگیری از خود»! زیرا ما اکثراً در حال یادگیری از دیگران هستیم... بنابراین شما هم مانند یونگ یک روش درمانی ابداع کرده اید که "ویکتور فرانکل" نیز آن را بیان کرده است. او در کتاب «انسان در جستجوی معنی» می‎گوید: "هر گاه فردی بتواند به نوروز(Neurosis) خود بخندد؛ نوروزش رو به درمان می‎رود". این روش درمانی، دیگر یک Compulsion نیست؛ زیرا ویژگی Compulsion این است که در لحظه، Obsession را خنثی می‎کند؛ اما در درازمدت Obsession را افزایش می‎دهد. روش شما که منجر به کنترل شده است یک روش درمانی محسوب می شود.

دکتر محمدرضا سرگلزایی_ روانپزشک


i had an abortion read pregnant pregnant pregnant
information on hiv and aids is there a cure for hiv/aids facts about aids and hiv
i cheated on my girlfriend but i love her should i cheat on my girlfriend did my girlfriend cheat on me
i think my girlfriend cheated on me site i just cheated on my girlfriend
how do i know if my wife has cheated nookandlearn.com why women cheat on their husband
my boyfriend thinks i cheated click i want to cheat on my boyfriend
dating a married man thesailersweb.com men having affairs
sex stories older woman teenboy ohiovalleyrestoration.com preteens having sex stories
sex education stories open malayalam pdf sex stories
dating site for married people link cheat on husband
text monitoring software read spy on text messages
coupons rx aftofdatum.com medication coupons
husband cheated wife unfaithful husband why do people cheat
walgreens coupon codes photo link walgreens prescription coupon
revia 50mg sumatriptan deltasone 40mg
neurontin 400mg centauricom.com propranolol 10mg
abortion pro life dog abortion facts about abortions
viagra coupon link free prescription drug discount card
buy a viagra online viagra buy online viagra effectiveness
new prescription coupon blog.suntekusa.com prescription drugs discount cards
coupons cialis link cialis coupon
transfer prescription coupon prescription savings card coupons for cialis
coupons for cialis go drug discount coupons
cialis coupons and discounts read prescription discounts cards
losartan link losartan
sinemet megaedd.com sinemet
nexium 20 go nexium 40mg
quetiapine overdose management quetiapine dosage quetiapine sandoz 300mg
adalat sony rileytech.net adalat crono
seroquel 25 mg thepoliticalsword.com seroquel xr
prescription discount coupons open free cialis coupon
telfast antihistamine click telfast plus
abortion laws continentalnord.com pros and cons of abortion
home abortion remedies myhealthreport.ca partial birth abortion
vermox prospect vermox pret vermox pret
cialis coupons from manufacturer unbosqueparaelplanetatierra.com cialis discount coupon
d&c abortion should i get an abortion is there an abortion pill
i want to do abortion suction aspiration abortion pregnancy termination options
why should abortion be illegal period after abortion free discount coupon
losartan pro medicin centauricom.com losartan 50 mg
abortion pill methods abortion pill is wrong abortion pill pictures
different types of abortion pill abortion pill information how much are abortions
viagra wirkung damske.com viagra kaufen
viagra damske.com viagra ersatz
prescription coupons cialis 2015 coupon cialis online coupon
abortion pill stories cons of abortion pill cost of abortion pill
prescription drugs coupons cialis coupon lilly cialis 2015 coupon
discount coupon for cialis prescription coupon card printable cialis coupon
what is abortion pill abortion pill procedures when is it too late to get an abortion pill
losartan jubilant bvandam.com losartan
low dose naltrexone ldn revia side effects ldn wiki
abortion pill video abortion pill cons non surgical abortion pill
trialectic definition trialectic lefebvre trialectics of space
viagra bestellen http://viagrakaufenapothekeosterreich.com/ potenzmittel generika
free manufacturer coupons alpinmontservis.cz canada drug pharmacy coupon
buy abortion pill free abortions second trimester abortion
flagyl vademecum flagyl suspension flagyl v
cialis coupon lilly pathakwavecurecenter.com prescription discount coupons
coupons for cialis 2016 manufacturer coupons for prescription drugs cialis online coupon
printable cialis coupon aegdr.org coupons cialis
coupon cialis cialis sample coupon cialis coupons from manufacturer
for abortion pill aero-restauration-service.fr types of abortion pill
abortion pill services cost of abortions pill abortion
clomid tapasztalatok peider.dk clomid tapasztalatok
acetazolamide acetazolamide migraine acetazolamide symptoms
cialis coupons and discounts artsricksha.com discount coupons for prescriptions
best coupons websites best online coupons sites best grocery coupon sites
neurontin diskuze neurontin neurontin 100 mg
amoxicillin amoxicillin nedir amoxicillin dermani haqqinda
crestor rosuvastatin 10 mg price crestor coupons printable crestor 10 mg retail price
nootropil 1200 nootropil 800 g nootropil cena
lamisil pastillas lamisil pomada lamisil cream
abortion pill risks activeslo.com abortion pill video
abortion pill questions abortion pill process definition of abortion pill
vermox 100mg vermox tablete nuspojave vermox tablete doziranje
acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide spc acetazolamide sivuvaikutukset
amoxicillin al 1000 accuton.com amoxicillin endikasyonlar
where do you have an abortion how long do you have to get an abortion are abortions safe
how to get a abortion abortion 8 weeks abortion options
drug discount coupons free prescription drug cards new prescription coupon
back alley abortion stories pregnant weeks abortion houston
prescription transfer coupon cialis coupons and discounts discount coupons for prescriptions
naltrexone side effects alcohol alcohol blocker shot drinking on naltrexone
doctors who prescribe low dose naltrexone ldn naltrexone side effects opioid antagonist implant
where to buy naltrexone blog.dotnetnerd.dk vivitrol for opiate addiction
where can i get naltrexone site benefits of low dose naltrexone
naltrexone for alcohol abuse site naltrexone how does it work
what does naltrexone feel like low dose naltrexone uses naltrexone canada
naltrexone 25 mg naltrexone and vivitrol naltrexone and pregnancy
how to take ldn williamgonzalez.me naltrexone cost without insurance
naltrexone generic myjustliving.com whats ldn
buy ldn online go does naltrexone work for alcoholism
naltroxene link low dose naltraxone
neltraxone house.raupes.net natroxone
 
مریم
1393/06/09
13
0
ممنون خیلی عالی بود.
sign of chlamydia at home std kits oral chlamydia pictures
medical abortion nhs day after pill medical pregnancy termination
message spy app mobile phone spying android spy apps
my husband and i both cheated go would my husband cheat
i want to cheat on my girlfriend nexwebsites.com my virtual girlfriend cheats
my husband cheated robertsuk.com percentage of women who cheat
why do women cheat on husbands married men cheat with men why women cheat on their husbands
women who cheat on husband women who cheat on husbands how many men have affairs
coupons rx aftofdatum.com medication coupons
free rx coupons go discount prescription drug cards
women who cheat on their husbands read women cheat
online walgreens photo coupons blog.developer2blog.com coupons for prescription medications
women will cheat cheaters My girlfriend cheated on me
diflucan 50mg open zithromax
betamethasone 0.05% blog.lakerestoration.com dapoxetine 90mg
valtrex 1g cialis 20mg ciprofloxacin 750mg
levofloxacin pill nufactor.com metronidazole 400mg
how to get free coupons free coupon sites pharmacy prescription discount card
drug coupons drug coupon viagra manufacturer coupon 2016
abortion pill abortion pill abortion pill
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
acheter viagra en pharmacie sans ordonnance acheter viagra en pharmacie sans ordonnance acheter viagra en pharmacie sans ordonnance
internet drug coupons blog.nvcoin.com copay cards for prescription drugs
cialis prescription coupon drug discount coupons coupons for prescriptions
cipro site ciprinol
sinemet sinemet sinemet
champix vareniclin champix pfizer champix virkning
cipralex ciprolaks ciprofloxacin
bimatoprost eyelash bimatoprost bimatoprost buy
viagra shellware.com viagra virkning
evista tabletas go revista hola
nexium spc click nexium spc
inderal dosage inderal 20 mg inderal 20 mg
chlorpromazine hoquet thebaileynews.com chlorpromazine posologie
quetiapine overdose management asser.nl quetiapine sandoz 300mg
adalat sony rileytech.net adalat crono
propranolol hemangiom link propranolol tablete forum
free cialis coupons click cialis manufacturer coupon 2016
abortion clinics in nashville tn achi-kochi.com abortion at 6 weeks
coupon for prescription rx coupons printable discounts on prescriptions
roxithromycin erythromycin roxithromycin erythromycin roxithromycin side effects
surgical abortion medical abortion cost the cost of an abortion
strattera coupon printable strattera price comparison buy strattera without prescription
aspiration abortion arborawning.com anti abortion pill
free printable cialis coupons prescription drugs coupons free cialis coupon 2016
prescription coupons cialis 2015 coupon cialis online coupon
cytotec abortion britmilk.co.uk price of an abortion pill
sirdalud 6mg sirdalud alkohol sirdalud alkohol
feldene capsulas lasertech.com feldene gel
abortion pill debate aero-restauration-service.fr average abortion pill cost
feldene d feldene flash feldene ampolla
risperdal forum risperdal forum risperdal
amoxicillin albayraq-uae.com amoxicillin dermani haqqinda
best online coupons sites coupon sites printable free coupon site
trialectic definition trialectic lefebvre trialectics of space
cheap cialis cialis cvs coupon cialis 20mg
amoxicillin endikasyonlar amoxicilline amoxicillin antibiyotik fiyat
cialis.com coupon spiritocagliese.it cialis free coupon
clomid proviron redsoctober.com clomid proviron pct
discount coupon for cialis cialis.com coupon free cialis coupon 2016
cialis discount coupons coupons for cialis printable coupons for cialis
viagra wiki blog.zycon.com viagra prodej
viagra koupit blog.zycon.com viagra
abortion pill services how does abortion pill work pill abortion
vermox spc vermox prodej vermox
addiyan chuk chuk addyi review addyi 100 mg
acetazolamide spc acetazolamide cerebral edema acetazolamide spc
teenage abortion pill arborawning.com abortion pill
amoxicillin 1000 mg amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin nedir
feldene flas gruene-kehl.de feldene gel precio
different types of abortion pill americanstreethockey.com abortion pill clinics in houston
vermox suspenzija vermox tablete nuspojave vermox suspenzija
lamisil para que sirve lamisil spray lamisil comprimidos
discount prescription coupons prescription discount coupons discount coupons for prescriptions
amoxicillin 1000 mg achi-kochi.com amoxicilline
cialis discount coupons online prescription discount coupon cialis coupons and discounts
clomid cycle clomid testosterone clomid
amoxicillin al 1000 amoxicillin nedir amoxicillin nedir
vermox sirup sigridw.com vermox spc
amoxicillin 1000 mg amoxicillin dermani haqqinda amoxicillin
late abortion fractional dilation and curettage abortion symptoms
how long does an abortion take capncaption.com weeks of pregnancy
transfer prescription coupon rftrack.net coupon cialis
post abortion stories tim tebow abortion story abortion personal stories
ldn low dose purchase low dose naltrexone maltrexon
ldn cfs vivitrol cost naltroxene
low dose naltrexone uses partickcurlingclub.co.uk revia medication reviews
naltrexone fibromyalgia side effects zygonie.com what is naltrexone prescribed for
naltrexone 25 mg blog.aids2014.org naltrexone and pregnancy
does naltrexone work click naltrexone implant locations
naltrexone therapy link how long does ldn take to work
ld naltrexone zygonie.com naltrexone dosage forms
low dose naltrexone uses peider.dk low dose naltrexone for pain
naltrexone pellet side effects link naltrexone and naloxone
naltrexone for pain charamin.com doctors who prescribe naltrexone
alcohol blocker guitar-frets.com ldn diabetes
naltrexone how long does it take to work guitar-frets.com naltrexone and alcohol use
fexofenadin recept fexofenadin gravid fexofenadin side effects
naltrexon 1 5 mg naltrexon en ms naltrexon cfs
كاترين
1393/06/10
1
0
ممنون. مقالات آسيب شناسي رواني كه در اختيارمون ميذاريد خيلي مفيدند. با آرزوي سلامتي براي شما
sign of chlamydia at home std kits oral chlamydia pictures
abortion stories of regret abortion clincs abortion houston
how to cheat wife dating a married man why do husbands cheat
information on hiv and aids how are aids caused facts about aids and hiv
my wife emotionally cheated on me maxcook.com how to cheat with a married woman
sex stories of preteen girls open perverted stories adult video
bdsm gay sex stories survivingediscovery.com hotel sex story
free readable adult stories adult intimate sex stories blog bart simpson adult stories
story of abortion site should i get an abortion
married men that cheat women that cheat with married men reasons why husband cheat
spy on any cell phone open top spy app for android
pharmacy direct coupon mailkoba.ru rx drug coupons
free prescription drug card link how to coupon at rite aid
women who cheat on their husbands site women cheat
free printable viagra coupons viagra.com coupon viagra 2015 coupon
i want an affair go affair dating sites
husband cheated wife fangstoptimering.dk why do people cheat
best free spyware for android phones ps4haber.com track calls and text messages
how to get free coupons onlineseoanalyzer.com pharmacy prescription discount card
neurontin 400mg click propranolol 10mg
abortion pro life read facts about abortions
lilly coupons for cialis cialis coupon code printable coupons for cialis
pfizer viagra coupons softballspa.com canada drug pharmacy coupon
cialis coupon card cialis coupons from manufacturer free printable cialis coupons
cialis dosage provides best results cialis dose vs viagra dose
acheter viagra pfizer en acheter viagra pfizer en acheter viagra pfizer en
to buy viagra where buy viagra online viagra uses and side effects
free prescription drug cards link prescription coupon card
cialis coupons from lilly blog.nvcoin.com prescription drugs coupons
discount prescription drug card blog.suntekusa.com discount coupons for cialis
aidadiva aida kreuzfahrt aidamar
naproxen migraine zygonie.com naproxen dosering
kamagra wikipedia link kamagra
voltaren retard voltaren voltaren
canesten gyno kruidvat site canesten creme
inderal dosage tonydyson.co.uk inderal 20 mg
adalat sony adalat cr adalat crono
concor open concor cor
concordancia verbal concorrente uber concorrencia perfeita
allosaurus bvandam.com allow
cialis cialis walgreen coupon cheap cialis
cialis 20mg francescocutolo.it cialis 20mg
zyrtec chemist warehouse mattnichols.co.uk zyrtec ingredients australia
abortion photos abortion laws abortion at 16 weeks
alternatives to abortion steadfasttraining.co.uk abortion by pill
amoxicillin nedir antea-int.com amoxicillin 500 mg
what is partial birth abortion about abortion abortion pills over the counter
printable cialis coupon manufacturer coupons for prescription drugs free cialis coupons
beloc zok mite preis mipnet.dk beloc iv
vermox prospect vermox vermox pret
abortion laws by state armyrotc.uga.edu free abortions
discount coupons for prescriptions discount prescriptions coupons cialis.com coupon
losartan pro medicin centauricom.com losartan 50 mg
abortion in clinic angkortaxidriver.com dilatation & curettage
cialis discount coupons eltrabajadordelestado.org coupon prescription
third trimester abortion pill information about abortion pill information on abortion pill
printable coupons for cialis coupons for prescriptions cialis sample coupon
prescription drugs coupons cialis coupon lilly cialis 2015 coupon
discount coupon for cialis coupon for cialis printable cialis coupon
misoprostol abortion achrom.be cytotec abortion
low dose naltrexone chronic fatigue syndrome naltrexone alcoholism medication naltrexone generic cost
best online coupons sites coupon sites printable free coupon site
abortion pills pathakwavecurecenter.com medical abortion pill
potenzmittel ohne rezept http://viagrakaufenapothekeosterreich.com/ natur potenzmittel
abortions cost ismp.org what is abortion pill
late term abortion pill clinics free abortions abortion clinics in houston tx
cialis prescription coupon cialis coupon card coupons cialis
buy crestor 10 mg crestor 40 mg coupon crestor 4 mg
lamisil crema lamisil pomada lamisil pastillas
neurontin alkohol neurontin 400 neurontin alkohol
acetazolamide spc acetazolamide spc acetazolamide spc
cheap abortion pill when can you get an abortion pill cons of abortion pill
pill abortion abortion pill articles cost of medical abortion
vermox prodej vermox cena vermox sirup
duphaston tablete kako se piju blog.pelagicfm.com duphaston cijena bez recepta
cialis coupons and discounts discount coupons for prescriptions discount coupons for prescriptions
best coupons websites free couponing websites best grocery coupon sites
prescription coupon cialis coupons free cialis coupon codes
abortion pill centers pill abortion after abortion pill
what is the safest abortion method scraping the uterus procedure abortion pregnant
feldene flas gruene-kehl.de feldene gel precio
abortions facts cons of abortion pill abortion pill articles
vermox suspenzija blog.dotnetnerd.dk vermox suspenzija
voltaren gel blog.pragmos.it voltaren krem nedir
clomid proviron pct clomid testosterone clomid proviron
about abortion pill abortion pill clinics in md how much is the abortion pill
cialis tablet cialis tablet cialis tablet
viagra torta viagra viagra
best grocery coupon sites free coupons code coupons for websites
late term abortion pill medical abortion pill abortion pill laws
amoxicillin 1000 mg amoxicillin al 1000 amoxicillin
abortion clinic houston tx capncaption.com dilatation and curettage procedure
abortion laws in the us capturelifeimages.com free abortion clinics in dc
what is naltrexone used to treat naltrexone is low dose naltrexone buy online
naltrexone uk site.cegep-rimouski.qc.ca drug naltrexone
naltrexone for cutting guitar-frets.com naltrexone fibromyalgia side effects
naltrexone immune system open naltrexone capsules
naltrexone injection for opiate addiction naltrexone and multiple sclerosis naltrexone side effects a comprehensive view
naltrexone generic go vivitrol naltrexone
implant for alcoholics read injection to stop drinking
neltrexon site injection to stop drinking alcohol
half life of naltrexone go who makes vivitrol
does naltrexone work ldn 3mg naltrexone implant locations
vivtrol myjustliving.com naltrexone uses
alcohol blocker pill naltrexone 3mg is naltrexone an opiate
olanzapin 02 olanzapin 7 5 mg olanzapin lilly
زنگنه
1393/06/16
1
0
سپاس فراوان و به امید دیدار مجدد در کلاس درس شما استاد بزرگوار
hiv rash pics celebrities living with hiv symptoms of hiv virus
why i cheated on my husband why my husband cheated on me my husband cheated on me will he do it again
cheated on my girlfriend watching my girlfriend cheat he cheated on his girlfriend with me
i cheated on husband women want men why women cheat on husbands
unfaithful wives my wife cheated on me with my father how many women cheat
when your husband cheats prashanthiblog.com what to do when husband cheats
women cheat husband why are women unfaithful wife cheat story
my husband cheated with a man how many men have affairs cheats
sex stories moms escort service reader open spanking adult babies stories
why do husband cheat sadi.me unfaithful wives
android phone monitoring app open android tracking software
how to get free coupons onlineseoanalyzer.com pharmacy prescription discount card
prescription savings cards free grocery coupons free printable coupons
free discount prescription cards factus.dk free coupon for viagra
printable viagra coupon site pfizer viagra coupons
prescription coupon markthrice.com drug prescription card
free prescription drug discount card link viagra.com coupon
coupons for prescriptions go viagra discount coupons online
canada drug pharmacy coupon read viagra.com coupon
viagra coupon prescription drug coupons new prescription coupons
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
to buy viagra viagra for sale uk viagra uses and side effects
prices cialis open generic cialis coupons
coupons for cialis coupons for cialis printable drug discount coupons
augmentin vidal arbot.cz augmentin vidal
loperamide dosage policereference.co.uk loperamide 2mg
fusidinezuur acne fusidinezuur ooggel fusidinezuur acne
kamagra bestellen read kamagra wikipedia
chlorpromazine hoquet thebaileynews.com chlorpromazine posologie
quetiapine overdose management quetiapine dosage quetiapine sandoz 300mg
cosopt eye drops storage cosopt eye drops storage cosopt spc
cialis blog.rewardsrunner.com cheap cialis
geodon drug news.hostnetindia.com geodon high
cialis.com coupons iscsi.com prescription savings card
telfast antihistamine go telfast plus
abortion laws continentalnord.com pros and cons of abortion
amoxicillin nedir antea-int.com amoxicillin 500 mg
beloc zok mite preis beloc zok mite preis beloc iv
vermox prospect vermox pret vermox pret
prescription coupons discount coupon for cialis discount prescriptions coupons
abortion pill methods abortion pill is wrong abortion pill pictures
definition of abortion pill low cost abortion pill abortion pill information
abortion pill complications 2nd trimester abortion pill abortion pill methods
printable coupons for cialis edenvalleykent.org cialis sample coupon
printable discount coupons coupon site online promo codes
amoxicillin albayraq-uae.com amoxicillin dermani haqqinda
low dose naltrexone ldn naltrexone alcoholism medication ldn wiki
best online coupons sites coupon sites printable free coupon site
viagra recenze viagra prodej viagra online
thyrax kopen bistromc.org thyrax euthyrox
abortion pill is murder abortion pill procedures cheap abortion pill clinics
discount coupons for prescriptions prescriptions coupons new prescription coupons
prescriptions coupons cialis manufacturer coupon 2016 lilly cialis coupon
abortions cost ismp.org what is abortion pill
flagyl perros flagyl 125 flagyl plm
types of abortion pill third trimester abortion pill partial birth abortion
cialis prescription coupon new prescription coupon coupons cialis
abortion pill cost without insurance armyrotc.uga.edu facts on abortion pill
how do abortion pill work fedbeton.be having an abortion
metoprolol tartrate metoprolol pro medicin metoprolol medicin
abortion pills cost achieveriasclasses.com abortion pill procedures
duphaston tablete guitar-frets.com duphaston tablete za odgodu menstruacije
coupon cialis edenvalleykent.org cialis coupons from manufacturer
vermox prodej vermox cena vermox sirup
clomid testosterone clomid proviron pct clomid cycle
viagra koupit blog.zycon.com viagra
neurontin cena neurontin 400 neurontin 100 mg
clomid testosterone yunaweddings.com clomid testosterone
herbal abortion pill adlerhohenems.com should abortion pill be legal
amoxicillin 1000 mg abloomaccessories.com amoxicillin
cialis 2015 coupon free coupon for cialis cialis coupons online
average cost of abortion abortions facts abortion pill articles
prescription transfer coupon cialis coupon code cialis coupons from lilly
vermox 100mg corladjunin.org.pe vermox tablete doziranje
neurontin gabapentin tymejczyk.com neurontin alkohol
amoxicilline house.raupes.net amoxicillin nedir
amoxicillin al 1000 amoxicilline amoxicillin nedir
cialis coupon codes cialis manufacturer coupon free cialis samples coupon
acetazolamide symptoms truonggiang.net acetazolamide cerebral edema
viagra coupon codes free prescription drug cards drug coupon list
costs of abortion pill spiritocagliese.it abortion pill recovery
oklahoma abortion law abortion clinic in houston teen pregancy
doctors who prescribe low dose naltrexone ldn naltrexone side effects opioid antagonist implant
ldn 3mg revia medication reviews naltrexone for opiate addiction
how does naltrexone work onlineseoanalyzer.com naltrexone schedule drug
withdrawal from naltrexone s467833690.online.de does drinking alcohol help with opiate withdrawal
naltrexone for cutting guitar-frets.com naltrexone fibromyalgia side effects
naltrexone injection for opiate addiction news.hostnetindia.com naltrexone side effects a comprehensive view
does naltrexone block tramadol partickcurlingclub.co.uk low dose naltrexone depression
naltrexone for alcohol open naltrexone 50 mg
naltrexone studies zygonie.com order low dose naltrexone online
does naltrexone work click naltrexone implant locations
low dose naltrexone cancer naltrexone hydrochloride tablets 50 mg naltrexone implant
naltrexone 25 mg link ldn and lupus
naltroxene link low dose naltraxone
opioid antagonist implant open low dose naltrexone online pharmacy
alcohol blocker pill naltrexone 3mg is naltrexone an opiate
naltrexone side effects with alcohol link ldn 4.5 mg
naltrexone and pregnancy naltrexone alcohol dependence naltrexone cost without insurance
فرهاد رستمی پویا
1393/07/16
1
0
سلام و احترام و تشکر از حضرتعالی که مفاهیم تخصصی را حتی الامکان چنین ساده و رسا بیان می فرمایید که علاوه بر دانشجویانتان به سطح آگاهی عموم نیز کمک می کند دست مریزاد خدا قوت نوشته اند بر ایوان جنت الماوی /که جز نکویی اهل کرم نخواهد ماند-حافظ
how do you treat chlamydia treatment of gonorrhea and chlamydia std pictures and symptoms
hidden android spy app tracking apps for android spy phone software
so your wife cheated what to do when your wife cheated on you your wife cheated on you
wives who cheat on husbands survivingediscovery.com why people cheat
unfaithful wives why husband cheat on their wife how many women cheat
women who cheat on husband marcandela.com how many men have affairs
bdsm gay sex stories survivingediscovery.com hotel sex story
illistrated adult stories amintagonzalez.me mothers sex stories
abortion online link menstruation after d&c procedure
free online coupons read walgreens printing coupons
free discount prescription cards factus.dk free coupon for viagra
printable viagra coupon site pfizer viagra coupons
coupons for prescriptions go viagra discount coupons online
pfizer viagra coupons softballspa.com canada drug pharmacy coupon
free discount prescription cards prescription drugs coupons coupons for viagra 2016
what is it like to have an abortion abortion pill unplanned pregnancy
can i take azithromycin before surgery site can i take azithromycin before surgery
can i take singulair while pregnant can i take singulair while pregnant can i take singulair while pregnant
discount prescription drug card open discount coupons for cialis
coupons cialis prescription transfer coupon cialis coupon
aidadiva link aidamar
losartan site losartan
niacin ne demek niasinamid niasinamid
champix vareniclin mdwguide.com champix virkning
cipralex absetzen cipralex gewichtszunahme cipralex escitalopram
motilium diskuze link motilium
risperdal reviews click risperdal yan etkileri
adalate adalat oros adalat compendium
quetiapine overdose management asser.nl quetiapine sandoz 300mg
cialis.com coupons read prescription savings card
prescription discount coupons site free cialis coupon
abortion clinics in new orleans oleanaboutique.com abortion clinics in atlanta
abortion laws abortion clinics chicago pros and cons of abortion
amoxicillin 500 mg amoxicillin al 1000 amoxicillin endikasyonlar
printable cialis coupon myvisajobs.com free cialis coupons
zovirax bula zovirax zovirax
best coupon sites alsarayabahrain.bh free coupon sites printable
d&c abortion ameracorporation.com is there an abortion pill
rx prescription coupons alpinmontservis.cz prescription drugs coupons
prescription coupons discount coupon for cialis discount prescriptions coupons
non surgical abortion pill slb-coaching.com how late can you get an abortion pill
abortion pill stories non surgical abortion pill cost of abortion pill
sirdalud 6mg sirdalud alkohol sirdalud alkohol
cialis 100 mg bistromc.org cialis 5 mg
cialis discount coupons cialis coupon card coupon prescription
misoprostol abortion medication abortion pill cytotec abortion
loratadine dosage loratadine overdose loratadine used for
coupon cialis cialis trial coupon lilly cialis coupons
prescription transfer coupon cialis discount coupons online discount coupon for cialis
facts on abortion pill abortion pill cost abortion pill alternatives
abortions cost ismp.org what is abortion pill
late term abortion pill clinics free abortions abortion clinics in houston tx
coupons for cialis printable farsettiarte.it cialis discounts coupons
abortion pill cost without insurance armyrotc.uga.edu facts on abortion pill
amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin nedir amoxicilline
cialis discount coupons online discount prescription coupons cialis discounts coupons
abortion pill when can you get an abortion pill getting an abortion pill
pill abortion abortion pill articles cost of medical abortion
cheap abortion pill low cost abortion pill late term abortion pill clinics
for abortion pill buy abortion pill abortion pill prices
discount coupons for prescriptions lakeerengallery.com manufacturer coupons for prescription drugs
neurontin diskuze neurontin 100 mg neurontin 100 mg
new prescription coupon cialis free sample coupons cialis manufacturer coupon 2016
amoxicillin dermani haqqinda amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin nedir
cialis 2015 coupon cialis discount coupons online cialis coupons online
coupons for prescription medications prescription drug coupons cialis coupons from manufacturer
coupon for prescriptions cialis trial coupon coupons for prescription medications
cialis 5 mg cialis 5 mg cialis tablet
cheap abortion pill medical abortion cost abortion pill pros and cons
how much is an abortion pill medical abortion cost how does abortion pill work
transfer prescription coupon agrisol.com.ar prescription drugs coupons
amoxicilline house.raupes.net amoxicillin nedir
vermox sirup vermox vermox spc
cost of medical abortion alessiariflesso.com how do abortion pill work
acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide blood brain barrier acetazolamide sivuvaikutukset
cialis sample coupon unbosqueparaelplanetatierra.com free cialis samples coupon
abortion stories regret when can you get an abortion abortion shot
how to get a abortion danielnakamura.com.br abortion options
late abortion abortion blogs abortion symptoms
diagnostic dilation and curettage natural pregnancy termination first pregnant
abortion chicago how weeks is a pregnancy abortion legal
abortion clinic houston tx getting an abortion dilatation and curettage procedure
cialis coupons printable discount prescription drug card cialis coupons from lilly
doctors who prescribe low dose naltrexone naltrexone dosing for alcohol dependence opioid antagonist implant
what is naltrexone used to treat naltrexone is low dose naltrexone buy online
acamprosate how long will naltrexone block opiates ldn for autism
revia uses medication naltrexone naltrexone compound
vivitrol canada site naltrexone alcohol treatment
ld naltrexone trinalin naltrexone dosage forms
how to take ldn naltrexone naloxone naltrexone cost without insurance
naltrexone half life naltrexone without a prescription trexone medication
withdrawal from naltrexone injections for alcoholics to stop drinking naltrexone implant side effects
naltrexone how long does it take to work guitar-frets.com naltrexone and alcohol use
vivitrol for alcohol guitar-frets.com naltrexone drug
naltrexone 50 mg link how naltrexone works
olanzapin 02 burpbivirkninger.site olanzapin lilly