امروز :
مقالات
به تغییرات کوچک بیندیشیم
1393/09/02 - 11:34
دیدگاه
دکتر محمدرضا سرگلزایی

وقتی از سلامت روان صحبت می‌شود، هم سلامت فردی و هم سلامت اجتماعی روان مد نظر است و این گونه نیست که این دو از هم جدا باشند. از این نظر، پیوند دوطرفه‌ای میان جامعه و فرد وجود دارد.
 به این معنا که یک جامعه سالم، افراد سالم در خود پرورش می‌دهد و از سوی دیگر، افراد سالم، یک جامعه سالم را تشکیل می‌دهند. اما گاهی اوقات ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی می‌توانند آسیب‌های روان‌شناختی مشابه در افراد ایجاد کنند. در چنین مواقعی معمولا گفته می‌شود، فلان جامعه افسرده است یا فلان جامعه تمایل به خشونت دارد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که هر جامعه‌ای دارای روان است؛ اما اینکه این روان (اجتماعی) چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه خود را در روان و رفتارهای فردی تک‌تک ما نشان می‌دهد، موضوعی است که بهتر دیدیم آن را با دکتر محمدرضا سرگلزایی، روان‌پزشک و پژوهشگر حوزه فلسفه و اسطوره مطرح كنيم. دکتر سرگلزایی دارای دکترای تخصصی روان‌پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد است. او در سال 83 از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور پژوهشگر برتر در زمینه پیشگیری و درمان سوء‌مصرف مواد شناخته شده و همچنین از سال 2002 تا‌کنون عضو شبکه رابطین آموزشی انجمن جهانی روان‌پزشکی بوده است. «شخصیت سالم»، «یادداشت‌های یک روان‌پزشک»، «ترک اعتیاد موفق»، «حرف‌هایی برای امروزی‌ها»، «خودت را دوست داری؟»  و«وقتی که باید به روان‌پزشک مراجعه کرد»  برخی از کتاب‌های اوست.
آقای دکتر! شما در سال‌های اخیر از حیطه روانشناسی فردی به سمت روانشناسی اجتماعی یا   جنبه‌های اجتماعی سلامت روان تمایل پیدا کرده‌اید. ضمن بیان دلایل این گرایش، بفرمایید که آیا برای اجتماع می‌توان روانی مستقل و جدا از روان فردی در نظر گرفت؟

    من به عنوان روان‌پزشک، وقتی در مطبم نشسته‌ام و مردمی كه برای درمان به من مراجعه می‌کنند را بررسی می‌کنم، متوجه می‌شوم که سه دسته مشکلات در میان بیماران وجود دارد: مشکلات اول از نوع زیست شناختی هستند، یعنی همچنان که قلب دچار مشکل می‌شود، مغز هم در مواقعی به بیماری‌های خاصی دچار می‌شود‌. برخی از این بیماری‌ها در حیطه حسی‌– حرکتی قرار دارند که متخصصان مغز و اعصاب باید به درمان آنها بپردازند و دسته دیگری هم نیاز به جراحی دارند که جراحان مغز باید به آن بپردازند. برخی دیگر از این مشکلات هم مربوط به بیوشیمی مغز می‌شود که در حوزه حسی‌– حرکتی خود را نشان نمی‌دهند، بلکه بروز هیجانی و فکری خاص دارند، مثلا کسی که مت آمفتامین یا همان چیزی که به نام شیشه و آیس معروف است مصرف می‌کند، بیوشیمی مغزش دچار تغییر شده و نسبت به اطرافیان خود بدبینی پیدا می‌کند. تفکر و هیجانات چنین فردی تغییر پیدا کرده بنابراین مشکلش به حیطه روان پزشکی مربوط است اما از آنجا که این تغییر جنبه بیوشیمیایی دارد حتما باید این بیمار دارو مصرف کند تا بهبود یابد.

دسته دوم افرادی که به من مراجعه می‌کنند، کسانی هستند که مهارت‌هایی را که در روابط بین فردی لازم است، نیاموخته‌اند یا بد یاد گرفته‌اند. مثلا در خانواده‌ای به فرد نحوه‌ای از آداب معاشرت یاد داده شده که در سطح جامعه، آن نوع آداب معاشرت بی‌ادبی تلقی می‌شود. چنین فردی وقتی وارد اجتماع می‌شود، به ‌تدریج منزوی و تنها می‌شود. در اینجا کار روان‌پزشک است که این الگوی رفتاری را در فرد اصلاح کند. دسته سوم مسائل و مشکلاتی است که در هر دوره و زمانی خودشان را به صورت اپیدمی نشان می‌دهند. به همین دلیل افرادی که مراجعه می‌کنند با اینکه از خانواده‌هایی با فرهنگ‌های گوناگون هستند اما عصاره‌ها و جنبه‌های مشترکی مابین همه آنها وجود دارد که می‌توان به آن روان جمعی گفت. از این روان جمعی که نخستین بار تحت عنوان ناخودآگاه جمعی توسط کارل گوستاو یونگ، روان‌پزشک سویيسی مطرح شد، تعبیر‌های مختلفی شده است. برای نمونه عده‌ای روان یا ناخودآگاه جمعی را همان فرهنگ دانسته‌اند. به این معنی که اگر در جامعه‌ای بدبینی گسترش پیدا کند، آن وقت می‌بینید که همه افراد آن جامعه به درجاتی دچار بدبینی شده‌اند از خود روان‌پزشکی که می‌خواهد بیماران روانی را درمان کند، بگیرید تا وکیل و استاد دانشگاه و مردم کوچه و بازار.
برخی از متفکران هم از این ویژگی‌های مشترک و همسان به روح ملت تعبیر کرده‌اند. گفته‌اند که با گذشت زمان و تاریخ، یک دسته ویژگی هایی در ملت‌ها پیدا می‌شود که می‌توان آن(ملت) را با آنها بازشناخت.
ناخودآگاه جمعی سطوح گوناگونی دارد. می تواند ناخودآگاه جمعی یک شهر‌، قبیله یا ملت و گاهی هم می‌تواند ناخودآگاه جمعی بشریت باشد. به این معنا که ناخودآگاه جمعی بشریت، در زمان خاصی دچار بیماری می‌شود. مثلا برخی از روان‌پزشکان معروف همچون دکتر ویکتور فرانکل، دکتر اریک فروم و دکتر شینودا بولن بر این نظرند که روان جمعی ما(بشریت) در عصر صنعتی دچار نوعی بیماری شده و آن هم افراط در روح نرینگی است. این مساله باعث شده که بشر کنونی بیش از حد جاه‌طلب، رقابت‌طلب، خودخواه و خشونت ورز شود. بنابراین وقتی با آسیب‌ها و پدیده‌های جهانی از این دست روبه‌رو مي‌شويم، نمی‌توانیم تنها به درمان فردی که در مطب به ما رجوع می‌کند، بسنده كنيم. این مشکلی را حل نمی‌کند. این مثل این است که آلودگی هوا در تهران خیلی شدید باشد و ما بخواهیم برای یک خانواده خاص دستگاه تصفیه هوا پیشنهاد کنیم. این خانواده هر چقدر هم که از این دستگاه در داخل خانه‌شان استفاده کنند، بیرون که می‌روند باز از هوای آلوده تنفس می‌کنند. اینجاست که می‌بینیم مشکل برخی از افرادی که به مطب‌ها یا درمانگاه‌های روان‌پزشکی رجوع می‌کنند، مساله جمعی است.

    این مشکلات جمعی صد درصد از وجوه گوناگونی برخوردارند. می‌توانید برخی از این وجوه را با مثال برشمارید؟

یکی از این وجوه زبان است. مثلا ممکن است زبان (گفتمان) یک ملت، چیزهایی را بزرگ نمایی و در مقابل چیزهای دیگر را کوچک و ناچیز كرده  باشد. همانطور که وقتی سخنرانی افراد مهم را گوش کنید، می‌توانید کلمات کلیدی آن را بیرون بکشید و آن را تحلیل محتوایی کنید، با شمارش بسامد واژه‌ها در گفتمان یک ملت هم می‌توانید روح جمعی آنها را ارزیابی کنید مثلا گوگل در آمار سالانه‌اش نشان می‌دهد که در هر کشوری بیشترین کلماتی که جست‌وجو شده‌اند، کدامند. اگر به زبان‌های گوناگون دنیا نگاه کنید می‌بینید که برخی کلمه‌ها بسامد بیشتری دارند، برای نمونه ممکن است گویندگان زبانی، از ترکیب «فکر می‌کنم» بیشتر استفاده کنند یا برعکس مردم زبان‌ دیگری از ترکیب «احساس می‌کنم»، استفاده كنند. یکی دیگر از سطوح این روان جمعی قصه‌ها، اسطوره‌ها و افسانه‌ها و ضرب‌المثل‌هاست. در هر ملتی قصه‌ها و افسانه‌های خاصی رواج دارد که نزد ملت‌های دیگر نیست یا کمتر دیده می‌شود. یکی دیگر از وجوه روان جمعی نظام تولید و بازتولید اقتصادی است. مثلا جامعه‌ای که عمده درآمدش از گردشگری (توریسم) است، فرهنگ یا روان جمعی مردمش کاملا متفاوت از جامعه‌ای است که مرزهای خود را به روی دیگران بسته است.

    اگر روان‌شناسی فردی مردم یک جامعه ارتباط تنگاتنگی با روان جمعی آن دارد، بنابراین برای رسیدن به یک جامعه سالم باید کوشید تا جنبه‌های آسیب‌زای فرهنگی و اجتماعی را شناخت و درمان کرد. به نظر شما این کار چگونه شدنی است؟

از جهت روان‌شناسی رشد، زماني که بچه‌ها در کودکستان یا مدرسه هستند، یکی از چیزهایی که باید یاد بگیرند، مهارت ارتباط برقرار کردن با دیگران است. از سوی دیگر، مهم‌ترین قابلیتی هم که باید در مغز این بچه‌ها رشد کند، خلاقیت است. حال اگر ساختار آموزش و پرورش در جامعه‌ای به نحوی باشد که بچه‌ها در دوران دبستان به سمت رقابت بیشتر کشانده شوند یا آماده‌سازی آنها برای امتحان‌های اضطراب‌آوری مثل تیزهوشان باشد، نتیجه این وضعیت این می‌شود که از همان مثلا سوم دبستان اضطراب به بچه‌ها به تدریج تزریق شود. از طرفی هم، چون این قبیل امتحانات اضطراب‌آور فردی است و به صورت تیمی و گروهی نیست، روح همبستگی و کار جمعی در فضای آموزشی به روح رقابت فردی و خودخواهی تبديل می‌شود. بنابراین مهم ترین اتفاقی که از نظر روان‌شناسی رشد باید بیفتد، عملا صورت نمی‌گیرد و بچه‌ها به افرادی خودخواه و رقابت جو و غیر‌مسوول تبدیل شده و در محیط خانه هیچ گونه مشارکتی ندارند. حالا خانواده‌ای را فرض کنید که چنین نوجوانی را پیش روان‌پزشک می‌آورد و از او می‌خواهد که مشکل فرزندش را حل کند. این بچه بايد در همان دوره‌ای که دوره رشدش بوده، کار گروهی، همکاری با دیگران، مسوولیت‌پذیری و... به او آموزش داده می‌شد اما به جای اینها، یک چارچوب اشتباه از طریق آموزش و پرورش و خانواده به او داده شده است. بنابراین پنج سال پیش که همین بچه در کودکستان یا دبستان بود بايد به این نکات و مسائل توجه می‌شد نه حالا که 17 سالش است. خیلی از افراد پیش ما می‌آیند و می‌بینیم که نمی‌توان کاری برای آنها کرد، زیرا زمان کار کردن گذشته است. این نکته‌ای است که روان‌شناسی اجتماعی به آن می‌پردازد. شیوه و نحوه سیاست‌گذاری‌های ما در حوزه آموزش و پرورش است که به چنین مشکلاتی دامن می‌زند. این دیگر دست روان‌پزشک نیست.
در چنین مواقعی نهادهای اجتماعی مثل خانواده، آموزش و پرورش و... باید اصلاح شوند.
دقیقا همین طور است. یکی از مسائلی که در همین ارتباط در خانواده‌ها وجود دارد این است که نسبت به مشکلاتی که برای کودک یا نوجوان‌شان پدید می‌آید، پدر و مادر خیلی احساس گناه و تقصیر می‌کنند. این خانواده‌ها هنوز متوجه این امر نیستند که در ساختار جدید جامعه ما چه به دلیل اقتصادی و چه اجتماعی، بچه‌ها بیشتر از آنکه مخاطب پدر و مادرها باشند، مخاطب آموزش و پرورش و رسانه هستند. بنابراین بسیاری از مشکلاتی که برای نوجوان پیش می‌آید، برگردن پدر و مادر نیست. در اینجاست که می‌توان به پدر و مادرها گفت، اگر می‌خواهید بچه‌ای به لحاظ روانی سالم داشته باشيد، باید مشارکت اجتماعی داشته باشید. خیلی از خانواده‌ها فکر می‌کنند که چون اولویت شماره یک‌شان خانواده یا عشق به فرزندشان است، درباره مسائل کلانی که مربوط به همه است، نباید خودشان را درگیر کنند یا مشارکتی در آنها داشته باشند. این گونه خانواده‌ها نمی‌دانند که سلامت روانی و در پی آن، بخش زیادی از سلامت جسمی فرزندشان نیازمند مشارکت فعال شان در نشست‌های انجمن اولیا و مربیان و حساسیت نشان دادن فعال و نظام مند نسبت به مسائل و سیاست‌های کلان است.
خیلی مواقع است که پدر و مادرها می‌گویند که ما در انجمن اولیا و مربیان شرکت می‌کنیم و اتفاقا فعال هم هستیم، یعنی نقد و اعتراض منصفانه می‌کنیم اما هیچ نتیجه‌ای عایدمان نمی‌شود. به همین علت ترجیح می‌دهیم که یا در جلسات شرکت نکنیم یا اگر هم شرکت کنیم، سکوت اختیار کنیم!
در اینجا میان روا‌ن‌شناسان و جامعه‌شناسان بحث است. گروهی از جامعه‌شناسان بر این نظرند که با سازوکارهای روان‌شناسی نمی‌توان مسائل جامعه را کاوید و بر‌رسی کرد، زیرا اجتماع سازوکاری متفاوت از روان فردی دارد. اما برخی از روان‌پزشکان مثل یونگ و مورنو بر این نظرند که رد خیلی از مسایلی را که در اجتماع وجود دارد، می توان درساختار روانی انسان گرفت. مطالعه تاریخ یک ملت به نوعی روان‌کاوی روح جمعی آن به حساب می‌آید، مثلا کتاب «ا‌قتدارگرایی ایرانی در عصر قاجار» کتابی است که دکتر محمود سریع‌القلم در آن به نوعی ایرانیان را روان‌کاوی می‌کند.

    این درست است که نویسندگان، روان‌شناسان، جامعه شناسان و به طور کلی روشنفکران وظیفه این روان‌کاوی جمعی و تاریخی را بر عهده دارند اما بخشی از این فرآیند (روان‌کاوی) هم بر عهده خود مردم است. به این معنا که مردم هم باید به روان جمعی خودشان رجوع کنند و جنبه‌های آسیب‌زای آن را بشناسند. به نظر شما روان جمعی چه زمانی به بازخوانی خودش می‌پردازد؟

هر دوره تاریخی را زمانی می‌توان کاملا درست و شفاف بررسی و تحلیل كرد که عمر و زمان آن سرآمده باشد. بنابراین در این زمینه همیشه با تاخیر مواجه هستیم. آدم‌ها وقتی پیر می‌شوند می‌توانند به اشتباهات دوران جوانی‌شان پی ببرند. این درست اما در عین حال برخی چیزها هست که در شرایط فعلی شاهد عوارض آن هستیم و اتفاقا عامل یا عوامل آن هم موجودند. مثلا نوجوان 15 سال پیش با نوجوان امروز متفاوت است. بنابراین باید ذهن‌مان را معطوف به این نکته سازیم که امروز چه اتفاقی در حوزه رسانه یا ساز و کارهای اقتصادی، اجتماعی و آموزشی ما در این 15 ساله افتاده که بر ویژگی‌های رفتاری یا منش نوجوانان امروز تاثیر گذاشته است. مسایلی از این دست آن قدر ملموس هستند که به آسانی می‌توان به سراغ آنها رفت و اقدامی در راستای آنها صورت داد. از سوی دیگر، نگاه ما به این اقدام هم نباید سیاه و سفید باشد، یعنی نباید این گونه باشد که مثلا بگوییم یا می‌توانیم یا نمی‌توانیم. گاهی 10 درصد می‌توانیم؛ همین 10 درصد توانستن گاهی اوقات تعدادی از افراد و خانواده‌ها را نجات می‌دهد.
چیزی که معمولا با آن مواجه هستیم این است که وقتی به هرم اجتماعی نگاه می‌کنیم و خود را در کف هرم می‌بینیم، فکر می‌کنیم که زورمان به چیزی و کسی نمی‌رسد. به همین خاطر به خودمان می‌گوییم که ورود به نهادهای اجتماعی هم حتما هیچ ثمری ندارد. به خاطر می‌آورم که وقتی رزیدنت روان‌پزشکی بودم روزی در مورد علاقه‌ام به روان‌شناسی اجتماعی با یکی از اساتیدم صحبت کردم. آن استاد در پاسخ گفت که شما به کدام یک از نهادهای اجتماعی می‌توانی دست بزنی و تغییری در آنها ایجاد کنی! با این همه هنوز بر این نظرم که می‌توان با مشارکت‌هاي‌اندک در نهادهای اجتماعی تغییر ایجاد کرد. پس نباید تغییر را برای خودمان 100 درصدی تعریف کنیم. بهتر است تغییر را 20 درصدی تعریف کنیم. بنابراین آن پدر و مادری که در انجمن اولیا و مربیان شرکت می‌کنند، ممکن است نتوانند مثل قوانین مربوط به امتحان نهایی و... را تغییر دهند اما می‌توانند کاری کنند که دست‌کم معلمان داخل همان مدرسه به خاطر رقابت با یکدیگر آنقدر به بچه‌ها برای قبولی در امتحان تیزهوشان فشار وارد نكنند. این مساله باعث می‌شود که خیلی از بچه‌ها از فشارها و اضطراب‌ها رهایی پیدا کنند و خلاقیت در آنها شکوفا شود.  خوب است به این نکته هم اشاره کنم که یکی از چیزهایی که باعث می‌شود ما از عادت‌ها بگذریم و به عقلانیت به معنای خودنگری برسيم، رسانه‌های آزاد در یک جامعه است. رسانه آزاد مثل یک آینه روشن و شفاف است که تصویر را خوب نشان می‌دهد. اگر آینه به گونه‌ای باشد که تصویر را کژ و معوج یا حتی بزرگ نشان دهد، این نمی‌تواند تصویری واقعی باشد. رسانه هم می‌تواند به یک جامعه بیمار چنین القا کند که تو سالمی و مشکلی نداری. این تصویر اشتباه و نادرست و وارونه از جامعه سبب می‌شود که هیچ گاه آن جامعه به فکر اصلاح خودش نباشد و همیشه فکر کند که در اعلا درجه سلامت قرار دارد. رسانه سالم، نشانه خودآگاهی سالم یک جامعه است.

    به طور خلاصه، چه ویژگی‌هایی در یک جامعه باید باشد که بگوییم آن جامعه سالم است؟

نخستین ویژگی این است که مردم آن جامعه تعریفی از منافع جمعی داشته باشند. بی‌شک این منافع جمعی گاهی اوقات با منافع خانوادگی یا فردی آحاد آن جامعه تضاد پیدا می‌کند اما با این حال در یک جامعه سالم، افراد منافع جمعی را بر منافع فردی خودشان ترجیح می‌دهند. ویژگی دوم یک جامعه سالم این است که مردم قادر به کار گروهی و تیمی با یکدیگر باشند. مثلا در همین جامعه ما، شما چند کتاب را می‌توانید نام ببرید که مشترکا محصول کار چند نویسنده باشد؟ اين اتفاق تقریبا به‌ندرت رخ مي‌دهد. احترام به قانون هم یکی دیگر از ویژگی‌های جامعه سالم است؛ یعنی همه این را بدانند که قانون بر آنها تحمیل نشده بلکه همه در شکل‌گیری آن مشارکت داشته‌اند. قانون را حاصل منافع جمعی بدانیم و اگر هم احترام به قانون در کوتاه مدت به منافع فردی ما صدمه بزند، مطمئن باشیم که در درازمدت به نفع تک تک ماست. مثلا اگر پشت چراغ قرمز معطل شویم، در نهایت امکان تصادف کردن مان کم می‌شود. دست آخر این که مردم چنین جامعه سالمی تصویری کلان از زندگی دارند نه تصویری کوتاه که مثلا فقط سال دیگر را در بر می‌گیرد‌.

دکتر محمدرضا سرگلزایی-روانپزشک

متن مصاحبه در ویژه نامه شش و هفت همشهری- مصاحبه گر آقای ارشادی
open my boyfriend cheated on me quotes do all women cheat
married woman wants cheat read here read here
sign of chlamydia std symptoms for women oral chlamydia pictures
medical abortion nhs pro abortion stories medical pregnancy termination
app to spy spy app for phone cell spy free
i think my husband cheated sigridw.com how could my husband cheated on me
my boyfriend thinks i cheated link i want to cheat on my boyfriend
wife cheated on me now what click married and wanting to cheat
unfaithful wives husband cheated how many women cheat
reasons people cheat unfaithful spouse married woman wants cheat
mom sex stories sex stories non fiction adult xxx stories
free grocery store coupons walgreens deals prescription savings cards
wifes that cheat how can people cheat i cheated on my husband
pet prescription discount card off coupon pet prescription discount card
my fiance cheated on me solveit.openjive.com married men affairs
rite aid in store coupons click rite aid gift card selection
diflucan 50mg open zithromax
levofloxacin pill temovate metronidazole 400mg
levaquin 250mg krishnan.co.in clomid 25mg
how to get free coupons onlineseoanalyzer.com pharmacy prescription discount card
cialis coupon card mba-institutes.com free printable cialis coupons
can i take azithromycin before surgery go can i take azithromycin before surgery
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
coupons for cialis go drug discount coupons
cialis coupons and discounts read prescription discounts cards
claritine sirup norice go claritine 10 mg
escitalopram genericon 10mg site escitalopram teva 10 mg
champix vareniclin mdwguide.com champix virkning
lithiumcarbonaat link lithium ion battery
cipralex open ciprofloxacin
kamagra wikipedia blog.jrmissworld.com kamagra
aldactone effets secondaires open aldactone compendium
zocor etken maddesi site zocor yan etkileri
atenolol doziranje site atenolol forum
adalat sony site adalat crono
naproxen 500 mg tablet read naproxen 500 mg
abortion laws continentalnord.com pros and cons of abortion
amoxicillin nedir antea-int.com amoxicillin 500 mg
abortion facts read abortion pill cost
coupon for prescription read discounts on prescriptions
clorocil para que serve bilie.org clorocil gatos
cialis coupons from manufacturer cialis coupons from lilly cialis discount coupon
amoxicillin endikasyonlar amoxicillin endikasyonlar amoxicillin-rnp
diclac gel lasertech.com diclac 50mg tablets
herbal abortion pill how much is an abortion pill how to have an abortion pill
free printable cialis coupons cialis manufacturer coupon 2016 free cialis coupon 2016
abortion pill complications daallo.com abortion pill methods
feldene d feldene d feldene ampolla
lamisilate bula website-knowledge.com lamisil
viagra karensmith.us viagra wiki
risperdal forum femchoice.org risperdal
cialis coupons from lilly coupons cialis coupons for prescriptions
early abortion pill options for abortion pill partial birth abortion
voltaren nedir voltaren nedir voltaren krem nedir
cialis coupon lilly pathakwavecurecenter.com prescription discount coupons
post abortion pill misoprostol abortion abortion pill clinics in md
late term abortion pill clinics non surgical abortion pill abortion clinics in houston tx
voltaren krem nedir voltaren ampul voltaren krem fiyat
cialis.com coupon cialis coupon lilly coupon for prescriptions
priligy resepti priligy 60 mg priligy 30 mg
lamisil lamisil 1 lamisil spray
cheap abortion pill abortion pill pros and cons cons of abortion pill
cost for an abortion history of abortion pill cost of medical abortion
abortion pill abortion pill prices getting an abortion pill
abortion pill laws partial birth abortion teenage abortion pill
vermox 100mg vermox tablete nuspojave vermox tablete doziranje
cialis discount coupons free cialis coupon 2016 coupons for cialis
for abortion pill abortion pill facts types of abortion pill
cialis prescription coupon discount coupon for cialis cialis coupons 2015
feldene precio mcmurray.biz feldene capsulas
viagra koupit blog.zycon.com viagra
methods of abortion pill how late can you get an abortion pill types of abortion pill
amoxicilline abraham.thesharpsystem.com amoxicillin dermani haqqinda
low cost abortion pill abortion pill recovery cytotec abortion
amoxicillin 1000 mg abloomaccessories.com amoxicillin
feldene flas para que sirve feldene flas feldene flash
how to have an abortion pill artsricksha.com the abortion pill
vermox suspenzija vermox tablete nuspojave vermox suspenzija
voltaren gel voltaren krem nedir voltaren krem nedir
viagra torta viagra kamagra cialis viagra pret
coupon for prescriptions cialis trial coupon coupons for prescription medications
abortion pill rights average cost of an abortion pill getting an abortion pill
transfer prescription coupon cialis coupon codes transfer prescription coupon
cialis tablet cialis tablet cialis tablet
cialis discount coupons online prescription discount coupon cialis coupons and discounts
neurontin gabapentin neurontin diskuze neurontin alkohol
amoxicillin al 1000 amoxicillin nedir amoxicillin nedir
cheap abortion pill about abortion pill free abortion pill
prescription discount coupons cialis discount coupons prescription savings cards
abortion chicago how weeks is a pregnancy abortion legal
abortion clinic houston tx capncaption.com dilatation and curettage procedure
2015 cialis coupon free discount prescription cards drug coupons
coupons for prescriptions northcornerbrewing.com new prescription coupon
free prescription drug discount card cialis coupon lilly cialis coupon
ldn 3mg onlineseoanalyzer.com naltrexone for opiate addiction
ldn and ulcerative colitis partickcurlingclub.co.uk neltrexone
naltrexone immune system click naltrexone capsules
naltrexone for alcohol abuse site naltrexone how does it work
naltrexone uses click generic naltrexone
does naltrexone block tramadol ldn and pregnancy low dose naltrexone depression
naltrexone fibromyalgia side effects zygonie.com what is naltrexone prescribed for
naltrexone generic myjustliving.com whats ldn
what does naltrexone do go naltrexone 4.5 mg
naltrexone 25 mg link ldn and lupus
opioid antagonist implant open low dose naltrexone online pharmacy
naktrexone sigridw.com ldn therapy
vivitrol for alcohol guitar-frets.com naltrexone drug
lidocain fungsi lidocain egis lidocain ohrentropfen
pramipexol depot pramipexol of sifrol pramipexol rls
 
نسرین رضایی خسروی
1393/09/02
0
0
با سلام واحترام حضوراستاد ارجمندم.دکتر سرگلزایی عزیز،همیشه طرفدارتلاش وجدیت در جهت ایجاد تغییرات مثبت،هرچند کوچک در جامعه بو ده ام.ممنون از تحلیل بسیارارزنده ،علمی وکاربردی شما
dating a married man looking to cheat open
redirect click read
abortion in 12 weeks pregnant open history of abortion in america
signs of a cheater reasons why husbands cheat women looking to cheat
how to tell my husband i cheated go i told my husband i cheated
my husband cheated go women who cheat on men
sex stories older woman teenboy bollywood sex stories only preteens having sex stories
the unfaithful husband site my husband cheated on me
pregnancy medications wrightcontractingsi.com how to end pregnancy
spy on any cell phone randolphia.com top spy app for android
wifes that cheat how can people cheat i cheated on my husband
abortion cost how much does it cost for an abortion how abortions work
cialis 10mg skoc.net zovirax
coupons prescriptions link coupon for free viagra
diflucan 50mg click zithromax
levofloxacin pill temovate metronidazole 400mg
prescription savings cards free grocery coupons free printable coupons
discount prescription coupons read viagra 2016 coupon
viagra coupon go free prescription drug discount card
pfizer viagra coupons softballspa.com canada drug pharmacy coupon
free discount prescription cards prescription drugs coupons coupons for viagra 2016
cialis dose vs cialis dosage size
acheter viagra pfizer en acheter viagra pfizer en acheter viagra pfizer en
buy a viagra online http://viagraforsaleuk1.com viagra effectiveness
free prescription drug cards link prescription coupon card
cialis coupon lilly prescription coupon card prescription savings card
coupons for cialis coupons for cialis printable drug discount coupons
naproxen migraine zygonie.com naproxen dosering
voltarene 100 open voltarene 50
fusidinezuur acne link fusidinezuur acne
bonviva gold legacyinmate.com bonviva injectable
kamagra bestellen kamagra oral jelly kaufen kamagra wikipedia
aldactone effets secondaires aldactone effets secondaires aldactone compendium
voltaren retard go voltaren
inderal similar blog.tgworkshop.com inderal similar
inderal generico site inderal comprar
chlorpromazine hoquet thebaileynews.com chlorpromazine posologie
viagra generic viagra alternative viagra side effects
zyrtec chemist warehouse mattnichols.co.uk zyrtec ingredients australia
procyclidine mental health read procyclidine mental health
bimatoprost hair growth go bimatoprost sr
abortion clinic in houston pureheartvision.org how much is an abortion pill
abortion clinics in nashville tn abortion clinics in brooklyn abortion at 6 weeks
best coupon sites alsarayabahrain.bh free coupon sites printable
diclac gel diclac 50mg gastro resistant tablets diclac 50mg tablets
abortion laws by state armyrotc.uga.edu free abortions
dipyridamole package insert dipyridamole eye drops dipyridamole thallium scan
discount coupons for prescriptions coupon prescription prescription coupons
cytotec abortion abortion options price of an abortion pill
abortion in clinic angkortaxidriver.com dilatation & curettage
vermox tablete doziranje vermox bez recepta vermox bez recepta
voltaren jel voltaren retard voltaren krem fiyat
cialis coupons and discounts prescription discount coupons cialis sample coupon
viagra karensmith.us viagra wiki
medication coupon amazonschools.com viagra discount coupons online
facts on abortion pill where to get an abortion pill costs of abortion pill
aspiration abortion activeslo.com how much are abortions
naltrexone doctors naltrexone alcoholism medication does vivitrol stop withdrawals
potenzmittel ohne rezept http://viagrakaufenapothekeosterreich.com/ natur potenzmittel
viagra bestellen viagra kaufen apotheke osterreich potenzmittel generika
cheap cialis cialis cvs coupon cialis 20mg
amoxicilline amoxicillin amoxicillin 1000 mg
voltaren nedir voltaren nedir voltaren krem nedir
vermox sirup vermox vermox cena
voucher free price of strattera strattera without prescription
flagyl vademecum flagyl v flagyl v
clomid proviron clomid clomid proviron pct
coupons for cialis printable farsettiarte.it cialis discounts coupons
cost for an abortion third trimester abortion pill spontaneous abortion pill
clomid cycle clomid clomid proviron
for abortion pill aero-restauration-service.fr types of abortion pill
amoxicillin amoxicillin al 1000 amoxicillin endikasyonlar
clomid testosterone clomid testosterone clomid cycle
duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston forum duphaston tablete
flagyl 500 mg hieple.net flagyl precio
low cost abortion pill abortion pill recovery cytotec abortion
feldene flas gruene-kehl.de feldene gel precio
amoxicillin endikasyonlar airascatering.com amoxicillin al 1000
free cialis samples coupon discount coupons for prescriptions coupons prescriptions
coupon for prescriptions coupons cialis coupons for prescription medications
cialis 100 mg cialis nedir cialis tablet
coupons cialis abloomaccessories.com transfer prescription coupon
cialis online coupon abraham.thesharpsystem.com free cialis coupon
the cost of abortion daallo.com anti abortion facts
acetazolamide symptoms thebaileynews.com acetazolamide blood brain barrier
prescription coupon card edenvalleykent.org coupons for prescription medications
viagra coupon codes discount coupons for viagra drug coupon list
amoxicillin al 1000 amoxicillin 1000 mg amoxicillin endikasyonlar
what is a abortion nicolasesprit.com is abortion legal
debate on abortion hummerseg.com.br medical abortion clinics
i want to have an abortion teen pregnancy abortion pittsburgh
abortion laws in the us capturelifeimages.com free abortion clinics in dc
prescription transfer coupon prescription drugs discount cards discount coupons for prescriptions
discount coupons for prescriptions cialis 2015 coupon cialis manufacturer coupon 2016
vivitrol cost s467833690.online.de how long does ldn take to work
naltrexone endorphins read difference between naloxone and naltrexone
ldn homepage read naltrexone canada
low dose naltrexone fibromyalgia blog.bjorback.com can naltrexone be abused
where can i buy low dose naltrexone injectable naltrexone vivitrol half life
naltrexone for alcohol dependence vivitrol side effects naltrexone fda approval
what does naltrexone feel like low dose naltrexone uses naltrexone canada
naltrexone therapy click how long does ldn take to work
naltrexone for alcohol cravings link alcohol and naltrexone
naltrexone for pain can you drink on naltrexone doctors who prescribe naltrexone
withdrawal from naltrexone injections for alcoholics to stop drinking naltrexone implant side effects
naltrexone 50 mg open how naltrexone works
ciloxan alcon ciloxan drops for eye ciloxan kapi
saroten ekg saroten ulotka saroten benzo
olanzapin 02 olanzapin ilac olanzapin lilly
احمد پورمژدگانی
1393/09/04
1
0
با سلام و عرض ادب آقای دکتر سرگلزایی عزیز در این مقاله و در سایر مقالاتشان انگشت تاکید شان روی قانع بودن به تغییرات کیفی اما در ظاهر کوچک و کم است .در علم مدیریت کیفیت ،کایزن نام دارد .کایزن چیست ؟کایزن در واقع بهبود مستمر و تدریجی سات . اول برنامه ریزی کن بعد انجام بده آنچه برنامه ریزی کردی سپس ارزیابی کن در نهایت بازخود بگیر و دو اقدام انجام بده 1-اقدام اصلاحی 2-اقدام پیشگیرانه .میران چنانچه با این مدل رابطه برقرار کنند خود ارزیاب و کارآفرین خواهند شد .در این نوع نگاه ،آدمی یادمیگیرد که به تغییرات انقلابی دلخوش نکند ویاد میگیرد همواره ایده های اصلاحی و خام خود را در چرخه و مدل کایزن قرار دهد .البته مبتکر این مدل دانشمند علم مدیریت بنام ادروارزدمینگ بود او با مطالعه شرکت های موفق ژاپنی ،نتایج تحقیقاتش را در قالب طرحی پیشنهادی بنام چرخه دمینگ ارائه داد ..من با کسب اجازه از ایشان تغییر کم را به تغییر ظاهرا" کم جایگزین می کنم . رهاو خارج شدن از باورهای بیماری زا و تولید شده ناشی از پندارهای جهانی شده ،جزآگاه شدن به آثار مخرب پاره ای خواسته ها ی القا شده راهی وجود ندارد. در تصمیم گیریهای اقتصادی و در ارزیابی فرصت های سرمایه گذاری، از مدل هایی استفاده میشود که مبتنی بر ریاضیات مالی اند .استفاده ازریاضیات مالی و ریاضیات ارزش سنجی ،اثر مخرب یا سازنده اقدامات و انگیزه های ظاهرا کوچک اندازه گیری میشود .با بهره گیری از این نوع مدل ها به سادگی اثر اقدامات ممکن و کوچک و خردمندانه ای که موجب خلق ارزش افزوده میشوند با عدد به نمایش گذاشته میشود و چشم سرمایه گذار را باز میکند به اینکه نتیجه اقداماتش تا چه ارزش زا یا زیان بخش است .انسان همینکه با این مدل ها اثر بزرگ اقدامات کوچک را ادراک می کند شگفت زده میشود هر فکر و ایده ای در ذهن من پدید آید در تصمیم گیریها یم دخالت می کند و موجب رفتارهایی میشود که بعضا" آن رفتارها الگو میشوند .شاید هم خودم دامن بزنم به اینکه رفتارهایم را وجیه جلوه دهم تا در ذهن دیگران الگو شوند و من موفق تر جلوه گر شوم .در عین اینکه کوشش میکنم تا رفتار و افکارم الگو شوند ،در عین حال سعی می کنم بیماری زا بودن آن فکریا عمل الگو شده را نادیده بگیرم .شاید هم بکوشم تا منکر شوم به اینکه آن فکر و رفتار نیز به خودم آسیب خواهد رساند .برعکس آن هم صادق است چنانچه فکری و ایده ای از ذات زیباشناس و حقیقت بین ما بجوشد در عین حال بکوشیم تا آن را از خام بودن به عملیاتی شدن بدل کنیم اثر سازنده اش به خودمان منتقل خواهد شد.همه ما آدمیان و ساکنان روی کره زمین که درعصر و زمانه انفجاراطلاعات زندگی میکنیم لازم است تا به درک و مهارت سیستمی مجهز شویم با مجهز شدن به تفکر سیستمی به این موضوع ایمان پیدا خواهیم کرد هر تفکری اثری برافکار انسانهای نزدیک ما و دورما دارد(البته دور و نزدیک بلحاظ فیزیکی وگرنه اینترنت و سایر رسانه ها مرزهارا شکسته است ).هر چه تعداد بیشتری همفکر تولید کنیم به فرهنگ شدن آن فکر و ایده کمک خواهیم کرد .اگر به شغل های خاص و مورد پسند خودم مرتبهو اعتبار و شان ، قائل شوم ارتباط آدم ها را ازدرک جذابیت شغل ، قطع می کنم وذهن آنها را به شا"ن و رتبه اجتماعی مشاغل سرگرم و مشغول می سازم . کم نیستیم خانواده هایی که در ذهن فرزندانشان به بعضی شغل ها اعتبار و منزلت ویژه ای می بخشند بسیاری تصاویر ساخته شده مشاغل اذهان ،توسط بزرگان و آتوریته ها ساخته شده اند و فرد همچنان در بزرگسالی وابسته به تصاویر است و محرومیت از تصاویر ساخته شده در ذهنش را شکست میپندارد.و کم نیستند بزرگان خانواده ها و طایفه و ادارات و متشخصین ،بعضی شغل ها را خوار و پست معرفی میکنند آنقدر پست تصویر شده اند که در هنگام ناسزا گویی از بکاربردن شغل های پست تصویر شده ابایی نداریم و خودمان آگاهی داریم به اینکه ذهن صاف و پاک و آلوده نشده فرزندانمان را زیرکانه با خواسته ها و علاقه های برخاسته از پندار عمومی برنامه ریزی کرده ایم آیا آن اندازه که به مدرک عالی مثل :دکترا و دانشگاههای مشهور داخل و خارج کشور ،ارزش ،اعتبار و منزلت ،قائل هستیم آیا به کارآفرینی هم ارزش و منزلت ویژه قائل هستیم ؟ هر چند آگاهی داریم بسیاری دانشگاه های غیر مشهور مهارت ورزند.همچنین آگاهی داریم به اینکه کارآفرینی رفتاری شادابی زا ست. اگر بنا باشد با دوگزینه (1)و (2)مواجه شویم و مجبور به انتخاب یکی از این دو فرصت زیرشویم ،خودمان به تنهایی کدام گزینه را انتخاب میکنیم :گزینه (1)اخذ مدرک فوق لیسانس و دکترا ی غیر ماهر(2)دیپلم ماهر و خلاق و شاداب ؟ آقای دکتر میفرمایند روان جهانی عصر صنعتی ،گرفتار رقابت و خشونت و مسابقه بر تشخص شده است ،بسیار داوری مناسبی است من اضافه می کنم ،متاسفانه به کشور خودمان نیزتا حدودی سرایت کرده است . در حرفه ای که خودم به آموزش آن میپردازم مشاهده می کنم بعضی از سرمایه گذاران ،اقدام به تجهیزیا تخصیص منابعی میکنند و طرح هایی اجرا کرده اند که در همان ارزیابی های اولیه فاقد ارزش افزوده بوده یا هستند . مشخص است که اجرای طرح به لحاظ اقتصادی توجیه نمیشود .اما آز آنجا که سرمایه گذار قصد دارد تا توانمندی خودش نزد دیگری به اثبات برساند و از قافله ارزشمندی و مهم شدن عقب نماند می کوشد تا بیزینس خود را ایجاد کند و به خود اعتبار بخشد در صورتیسکه او میتوانست از روحیه مسابقه ای و رقابت جویانه خارج شود و سرمایه اش دربازار سرمایه روانه شرکتهایی کند که مولد ارزش اند و به فرصت های سالم و پر بازده تخصیص می دهند .اما متاسفانه سرمایه بیکار فردسراغ دارایی های غیر مولد اما به لحاظ اجتماعی معتبر و نام و نشان آور میشوند .یکی از علل رشد نرخ قیمتهای مسکن و تورم چند ساله اخیر ،تقاضای سوداگرانه صاحبان سرمایه ای بود که می توانستند سرمایه بیکارشان را صرف فرصت های ارزش افزوده زا کنند.به نظر میرسد شان و رتبه اجتماعی گرایی فراگیر و اپیدمی شده ما باعث شده تا طعم خوش یادگیری و مهارت آموزی فراموش شود .به نظر میرسد شوق کار و کارآفرینی و شادابی ناشی از کار نو و خلاقانه را باید در تاریخ اقتصادی بجوییم .چند روز پیش نزد خیاطی کهنسال به منظور ترمیم لباسم مراجعه کردم از سن و سالش و شوق او بکارش و تحصیلاتش پرسیدم .سن او 80 سال و تحصیلاتش اول دبستان بود .او اعتراف میکرد که ای کاش جمعه ها تعطیل نبودند و خانواده اش او را در روز جمعه از کار نمیگرفتند و مجبورش نمی کردند پای فیلم های سینمایی بنشیند .او به اکثر کت و شلوارهای مدل های جدید و جوان پسند آشنا و ماهر است . شادابی در چهره اش نمایان است .آیا او اکنون الگوی رفتاری ما ست ؟به نظر من تک تک ما لازم است با روح و ذات شادابی خواه خود آشتی کنیم و اثرات مخرب و آسیب های ناشی ازرفتارها و میل های رقابت جویی و تشخص و مسابقه و نمایش توانمندی آگاه شویم . تک تک ما لازیم داریم ،قوه خلاقیت خود را درمسیر سازنده هدایت کنیم .سعی کنیم به همدیگر کمک کنیم تا کوشش نو و خلاقه خودرا که صرف اهداف نمایشی (به زبان عامیانه "رو کم کنی ")میشود ،انها را هر چه سریعتر متوقف کنیم .یقینا"در این کاهش رفتار های بیماری زا ،انرژی ها آزاد میشوند و در مسیر فعالیت های شادابی زا قرار خواهند گرفت .ذات هستی و کائنات همراه وشریکمان خواهد شد.در قرآن وعده داده شده است به تولید کنندگان عمل صالح ،و زنده شدن دوباره برای زندگانی پاک و طیب. "من عمل صالحا من ذکر" او انثی ،و هو مومن ،فلنحیینه حیات طیبه.خداوند میفرماید کسی که عمل صالحی تولید کند چه زن مومن باشد یا مرد مومن ،در اثر تولید عمل صالح حیات طیبه برای او زنده میشود . باتشکر فراوان
online online women will cheat
medical abortion nhs day after pill medical pregnancy termination
app to spy spy app for phone cell spy free
i think my girlfriend cheated on me site i just cheated on my girlfriend
dating for married people married men cheat with men married men having affairs
why most women cheat click wives that cheat
sex stories moms escort service reader open spanking adult babies stories
story of abortion site should i get an abortion
pharmacy direct coupon walgreens prescription transfer coupon rx drug coupons
walgreens coupon printable site prescription discount codes
abortion by pill abortion clinics in cincinnati natural pregnancy termination
cialis 10mg skoc.net zovirax
in store walgreens coupons site walgreens photos coupon code
coupons prescriptions link coupon for free viagra
revia 50mg sumatriptan deltasone 40mg
coupon rite aid link rite aid coupon 5 off 25
abortion pro life dog abortion facts about abortions
coupons for prescriptions floridafriendlyplants.com viagra discount coupons online
copay cards for prescription drugs viagra prescription coupon drug discount coupons
can i take cipro if allergic to penicillin can i take cipro if allergic to penicillin can i take cipro if allergic to penicillin
to buy viagra viagra for sale uk viagra uses and side effects
discount drug coupon go cialis.com coupons
discount prescription drug card blog.suntekusa.com discount coupons for cialis
cialis prescription coupon mha.dk coupons for prescriptions
prescription coupon prostudiousa.com coupons for prescriptions
cialis coupons and discounts read prescription discounts cards
losartan losartan jubilant losartan
ibuprofen teva link ibuprofen teva 400 mg ára
viread forum virelade viread 300 mg
buscopan buscopan wirkung buscopan dragees
cipralex go ciprofloxacin
bimatoprost eyelash bimatoprost bimatoprost buy
aldactone effets secondaires aldactone effets secondaires aldactone compendium
voltaren retard voltaren voltaren
quetiapine overdose management asser.nl quetiapine sandoz 300mg
geodon drug site geodon high
cialis.com coupons cialis coupon card prescription savings card
amoxicilline americanstreethockey.com amoxicillin endikasyonlar
abortion procedure history of abortion partial abortion
best coupon sites coupons websites free coupon sites printable
d&c abortion ameracorporation.com is there an abortion pill
cheap cialis bilie.org cialis cvs coupon
diclac 50mg bilie.org diclac gel reviews
abortion pill stories cons of abortion pill cost of abortion pill
abortion pill debate aero-restauration-service.fr average abortion pill cost
buscopan community.vitechcorp.com buscopan dragees
facts on abortion pill abortion procedure costs of abortion pill
cost for an abortion abortion pill law abortion pill online
coupons for cialis 2016 free cialis coupons coupon prescription
abortion pills pathakwavecurecenter.com medical abortion pill
viagra recenze viagra recenze viagra online
amoxicilline americanstreethockey.com amoxicillin 1000 mg
lamisil pastillas lamisil comprimidos lamisil 1
feldene capsulas feldene gel precio feldene capsulas
types of abortion pill third trimester abortion pill partial birth abortion
post abortion pill how much is a abortion pill abortion pill clinics in md
cialis prescription coupon steadfasttraining.co.uk coupons cialis
types of abortion pill akum.org facts about abortion pill
metoprolol tartrate metoprolol metoprolol medicin
metoprolol medicin metoprolol tartrate metoprolol
abortion pill online how to get an abortion pill abortion pill video
vermox prodej vermox alkohol vermox alkohol
average cost of an abortion pill supermaxsat.com pro abortion
pill abortion spiritocagliese.it cost of medical abortion
abortion pill services abortion pill law pill abortion
vermox sirup cijena vermox suspenzija vermox 100mg
new prescription coupon cialis free sample coupons cialis manufacturer coupon 2016
feldene flas gruene-kehl.de feldene gel precio
viagra torta viagra helyett viagra pret
abortion pill risks aictmkulahospital.org home abortion pill methods
abortion pill pros and cons natural abortion pill types of abortion pill
abortion pill rights funtimeleisure.co.uk getting an abortion pill
post abortion pill abortion pill online medication abortion pill
amoxicilline amoxicillin endikasyonlar amoxicillin endikasyonlar
amoxicillin dermani haqqinda thebaileynews.com amoxicillin nedir
cialis 100 mg cialis tablet cialis tablet
prescription coupon card coupons for cialis printable coupons for prescription medications
abortion stories regret when can you get an abortion abortion shot
diagnostic dilation and curettage natural pregnancy termination first pregnant
naltrexone side effects alcohol what is naltrexone for drinking on naltrexone
withdrawal from naltrexone s467833690.online.de does drinking alcohol help with opiate withdrawal
vivitrol cost rivia drug how long does ldn take to work
naltrexone endorphins site difference between naloxone and naltrexone
opioid antagonists for alcohol dependence vivitrol for alcohol dependence naltrexone success rate
will naltrexone get you high read ldn drug
what does naltrexone feel like open naltrexone canada
neltrexon avonotakaronetwork.co.nz injection to stop drinking alcohol
naltrexone oral open revia drug
half life of naltrexone go who makes vivitrol
low dose naloxone naltrexone used for naltrexone 50 mg side effects
how to take ldn what is ldn medicine naltrexone cost without insurance
low dose medicine read vivitrol and drinking
naltrexone for pain what is an ldn doctors who prescribe naltrexone
opioid antagonist implant sigridw.com low dose naltrexone online pharmacy
naktrexone sigridw.com ldn therapy
شهرام
1393/09/04
0
0
مقاومتی که اجتماع درمقابل شراکت ها وجو ددارد از همین جمعی فکر نکردن ها ناشی میشود ؟
sign of chlamydia at home std kits oral chlamydia pictures
abortion in 12 weeks pregnant open history of abortion in america
spyware android site spyware for phone
i told my husband i cheated read i cheated on my husband how do i fix it
so your wife cheated what to do when your wife cheated on you your wife cheated on you
why married men cheat on their wives blog.ivanovtech.com cheat husband
women who cheat on husband women who cheat on husbands how many men have affairs
sex stories older woman teenboy ohiovalleyrestoration.com preteens having sex stories
sex stories of preteen girls tolobel.com perverted stories adult video
my husband cheated with a man sigridw.com cheats
moms sex stories free adult erotic stories online free adult bondage pictures stories
dating site for married people link cheat on husband
location tracking device link how to find location of a cell phone
pharmacy transfer coupons walgreens coupon in store prescription coupon
prescription drug discount card viagra online coupon transfer prescription coupon
inderal 40mg link tretinoin 0.025%
walgreens photo print coupon site walgreens coupon photo code
revia 50mg sumatriptan deltasone 40mg
how to get free coupons free coupon sites pharmacy prescription discount card
coupon for free viagra viagra free sample coupons prescription drugs discount cards
prescription drug coupons open viagra free sample coupons
canada drug pharmacy coupon read viagra.com coupon
new prescription coupon modelosguayaquil.com discount coupons for viagra
abortion pill abortion pill abortion pill
lisinopril and joint and muscle pain lisinopril and joint and muscle pain lisinopril and joint and muscle pain
prices cialis lipseysguns.com generic cialis coupons
cialis manufacturer coupon 2016 read cialis discount coupons
drug coupon card prescriptions coupons cialis coupon code
cipro site ciprinol
naprosyn 750 mg rileytech.net naprosyn wiki
viread forum virelade viread 300 mg
geodon efectos secundarios geodon uso geodon inyectable
lithiumcarbonaat link lithium ion battery
buscopan buscopan ampullen buscopan dragees
prescription discount coupons site free cialis coupon
zyrtec chemist warehouse mattnichols.co.uk zyrtec ingredients australia
bimatoprost hair growth bimatoprost sr bimatoprost sr
abortion photos msemvs.org abortion at 16 weeks
cialis prescription coupon go free coupon for cialis
amoxicillin 500 mg go amoxicillin endikasyonlar
buscopan 10 mg website-knowledge.com buscopan dosierung
kamagra gel kamagra brez recepta kamagra gold
cialis coupons from manufacturer unbosqueparaelplanetatierra.com cialis discount coupon
endep 25 and alcohol endep side effects australia endep medication australia
diclac 50mg diclac 50mg gastro resistant tablets diclac gel reviews
discount prescription coupons alexebeauty.com coupon for cialis
third trimester abortion pill information about abortion pill information on abortion pill
vermox prospect vermox pret vermox
home abortion pill britmilk.co.uk abortion pill debate
vermox prezzo vermox vermox
what is abortion pill abortion pill procedures when is it too late to get an abortion pill
potenzmittel ohne rezept rezeptfrei viagra natur potenzmittel
discount prescriptions coupons coupons cialis prescriptions coupons
natural pregnancy termination aloeveraindia.com problems in early pregnancy
coupons for cialis printable cialis coupon 2015 cialis discounts coupons
how do abortion pill work fedbeton.be having an abortion
cialis sample coupon cialis coupons printable cialis 2015 coupon
vermox prodej blog.idilbaby.com vermox alkohol
abortion pill is murder airascatering.com the cost of abortion
abortion procedure alpinmontservis.cz when can you get an abortion pill
abortion pill services cost of abortions pill abortion
neurontin cena neurontin 400 neurontin 100 mg
clomid testosterone clomid proviron pct clomid testosterone
prescription coupon ambito20.it cialis coupon codes
how does abortion pill work abortion pill information early abortion pill options
amoxicillin amoxicillin 500 mg amoxicillin dermani haqqinda
clomid proviron pct charamin.jp clomid proviron
free coupon printing sites coupons websites for groceries discounts coupons
transfer prescription coupon coupon for free cialis cialis discounts coupons
amoxicillin 1000 mg achi-kochi.com amoxicilline
transfer prescription coupon arborawning.com transfer prescription coupon
cialis discount coupons online lilly coupons for cialis cialis coupons and discounts
amoxicillin 1000 mg amoxicillin nedir amoxicillin nedir
transfer prescription coupon cialis coupons 2015 prescription drugs coupons
amoxicillin endikasyonlar aegdr.org amoxicillin-rnp
acetazolamide symptoms truonggiang.net acetazolamide cerebral edema
drug prescription card onemoreproductions.se cialis coupon
abortion chicago early abortion abortion legal
abortion laws in the us capturelifeimages.com free abortion clinics in dc
vivitrol cost rivia drug how long does ldn take to work
ldn and ulcerative colitis click neltrexone
where can i buy low dose naltrexone centaurico.com vivitrol half life
does vivitrol stop withdrawals link naltrexone vivitrol
naltrexone pain management pallanuoto.dinamicatorino.it naltrexone and heroin
where to buy naltrexone blog.admissionnews.com naltrexone dosage forms
naltrexone oral site revia drug
half life of naltrexone zygonie.com who makes vivitrol
naltrexone studies zygonie.com order low dose naltrexone online
naltrexone for alcohol cravings williamgonzalez.me alcohol and naltrexone
low dose naltrexone uses peider.dk low dose naltrexone for pain
vivitrol for alcohol guitar-frets.com naltrexone drug
سرگلزایی
1393/09/09
0
4
سلام جناب شهرام. در اسطوره های یونان باستان خدایان متعدد با مشاوره و مشارکت جهان را اداره می کردند. به نظر می رسد اسطوره ی چند خدایی اساس ناخوداگاه تمایل به کار جمعی در غرب باشد و اسطوره ی تک خدایی اساس این طرز فکر در خاور میانه که " اگه شریک خوب بود خدا هم شریک می گرفت!". گرچه برای مسائل اجتماعی نباید به دنبال علت واحده بود.
open infidelity do all women cheat
dating a married man redirect open
app to spy spy app for phone cell spy free
spyware android turbofish.com spyware for phone
i think my husband cheated why did my husband cheat on me how could my husband cheated on me
i cheated on husband women want men why women cheat on husbands
My boyfriend cheated on me tolobel.com women who cheated
how to cheat on husband site wifes who cheat
reasons people cheat married men cheat married woman wants cheat
pregnancy medications wrightcontractingsi.com how to end pregnancy
women who cheat on their husbands reasons wives cheat on their husbands women cheat
android phone monitoring app read android tracking software
abortion cost abortion pill how abortions work
cialis 10mg skoc.net zovirax
prednisolone 40mg open inderal 10mg
clomiphene 25mg open amoxil pill
prescription drug discount card viagra online coupon transfer prescription coupon
printable viagra coupon site pfizer viagra coupons
viagra coupon go free prescription drug discount card
free prescription drug cards gallaghermalpractice.com discount prescription coupons
viagra coupon modelosguayaquil.com new prescription coupons
acheter viagra pfizer en acheter viagra pfizer en acheter viagra pfizer en
to buy viagra viagra for sale uk viagra uses and side effects
cialis coupons from lilly discount prescriptions coupons prescription drugs coupons
coupon for cialis site cialis coupons from manufacturer
cialis coupon lilly read prescription savings card
prescription drugs coupon mha.dk prescription drug discount cards
cialis coupons and discounts is-aber.net prescription discounts cards
losartan losartan jubilant losartan
augmentin vidal open augmentin vidal
viread forum viread forum viread 300 mg
niacin ne demek centauricom.com niasinamid
loperamide dosage policereference.co.uk loperamide 2mg
lithiumcarbonaat link lithium ion battery
lithium ion battery go lithium ion battery
motilium diskuze motilium laktace motilium
risperdal reviews click risperdal yan etkileri
cordarone behandling cordarone cordarone ved hjertestop
cialis blog.rewardsrunner.com cheap cialis
apranax et alcool speeddatingmixers.co.uk apranax
cialis online coupon miscman.com cialis.com coupons
prescription discount coupons site free cialis coupon
voltaren retard go voltaren nebenwirkungen
what is partial birth abortion activeslo.com abortion pills over the counter
home abortion remedies when can you get an abortion partial birth abortion
prescription coupon coupons prescriptions prescriptions coupons
prescription drug coupons coupon prescription prescription drug coupons
rx prescription coupons alpinmontservis.cz prescription drugs coupons
how is an abortion performed ecsamplifiers.co.uk abortion at 20 weeks
amoxicillin al 1000 amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin al 1000
diclac tablets diclac 50mg tablets diclac tablets and alcohol
prescription coupons ismp.org discount prescriptions coupons
i want to do abortion dilation and curettage instruments pregnancy termination options
different types of abortion pill achieveriasclasses.com how much are abortions
viagra viagra alternative viagra ersatz
definition of abortion pill pros and cons of abortion abortion pill information
cytotec abortion abortion options price of an abortion pill
cialis sample coupon cialis discount coupon prescription discount coupons
printable coupons for cialis edenvalleykent.org cialis sample coupon
facts on abortion pill abortion procedure costs of abortion pill
cost for an abortion abortion pill law abortion pill online
losartan jubilant losartan pro medicin losartan
viagra bestellen http://viagrakaufenapothekeosterreich.com/ potenzmittel generika
amoxicillin endikasyonlar amoxicillin amoxicillin antibiyotik fiyat
metoprololsuccinat orion 50 mg metoprololsuccinat metoprolol succinate
free abortion pill facts about abortion pill late term abortion pill clinics
amoxicillin 500 mg angkortaxiservice.com amoxicilline
clomid proviron clomid clomid proviron pct
flagyl perros flagyl vademecum flagyl plm
coupons for cialis printable farsettiarte.it cialis discounts coupons
cialis.com coupons transfer prescription coupon online cialis coupons
how do abortion pill work fedbeton.be having an abortion
cost for an abortion teen abortion pill spontaneous abortion pill
metoprolol tartrate metoprolol pro medicin metoprolol medicin
aspiration abortion types of abortion pill abortion pill
cialis sample coupon pureheartvision.org cialis 2015 coupon
duphaston tablete duphaston cijena bez recepta duphaston tablete za odgodu menstruacije
vermox prodej vermox alkohol vermox alkohol
printable cialis coupon discount coupons for prescriptions coupons cialis
cost for an abortion average abortion pill cost cost of medical abortion
coupon cialis edenvalleykent.org cialis coupons from manufacturer
how does an abortion pill work airascatering.com early abortion pill
clomid testosterone clomid proviron clomid cycle
abortion pill services abortion pill law pill abortion
prescription coupon cialis coupons free cialis coupon codes
teenage abortion pill arborawning.com abortion pill
voltaren gel blog.pragmos.it voltaren krem nedir
buy abortion pill how much is the abortion pill chemical abortion pill
free coupon printing sites coupon sites discounts coupons
pro abortion where to get an abortion pill abortion pill is wrong
lamisil pastillas lamisil pomada lamisil cream
amoxicillin 1000 mg amoxicillin 500 mg amoxicilline
acetazolamide 250 mg tablets mipnet.dk acetazolamide blood brain barrier
free abortions abortion pill clinics in houston low cost abortion pill
getting an abortion pill against abortion pill facts articles on abortion pill
clomid cycle clomid testosterone clomid
vermox sirup vermox vermox spc
cialis coupon codes pristineschool.com free cialis samples coupon
cheap abortion pill misoprostol abortion free abortion pill
online cialis coupons cialis 2015 coupon prescription discount coupons
amoxicillin al 1000 accuton.com amoxicillin endikasyonlar
what is it like to have an abortion post clinic abortion price for abortion
transfer prescription coupon rftrack.net coupon cialis
abortion chicago how weeks is a pregnancy abortion legal
average cost of abortion nicolasesprit.com abortion pill facts
coupons for prescriptions northcornerbrewing.com new prescription coupon
coupons for cialis printable coupons for drugs free coupon for cialis
vivitrol cost side effects of revia how long does ldn take to work
low dose naltrexone anxiety link low dose naltrexone canada
buprenorphine detox site.cegep-rimouski.qc.ca opiate implant
implant for alcoholics naltrexone depression injection to stop drinking
naltrexone withdrawal symptoms click revia injection
where to buy naltrexone blog.admissionnews.com naltrexone dosage forms
does naltrexone block tramadol open low dose naltrexone depression
naltrexone fibromyalgia side effects zygonie.com what is naltrexone prescribed for
low dose naltrexone insomnia naltrexone prescription injectable naltrexone
revia reviews go alcohol antagonist
low dose naloxone naltrexone used for naltrexone 50 mg side effects
vivtrol ldn and ulcerative colitis naltrexone uses
naltrexone 25 mg avonotakaronetwork.co.nz ldn and lupus
vivitrol and alcohol link low dose naltrexone cancer
vivitrol for alcohol guitar-frets.com naltrexone drug