پیشنهاد کتاب

نام کتاب: بفرمایید فلسفه (جلد یک) 

نویسندگان: دیوید ادموندز و نایجل واربرتن

ترجمه: میثم محمدامینی

انتشارات: کرگدن

معمولا اکثر مفهوم ها با گفتگو هستند که به آن شفافیت مورد نظر می‌رسند و خواننده به بسیاری از سوالاتی که در ذهن دارد می‌رسد مخصوصا اگر موضوع گفتگو در مورد فلسفه باشد که ساحتی است بسیار مناقشه برانگیز. 

کتاب "بفرمایید فلسفه" نیز در همین راستا است. گفتگویی با فیلسوفان مختلف درباره موضوعات مختلف فلسفی.  

با ۲۵ فیلسوف که از مهم ترین فیلسوفان معاصر در سنت فلسفه انگلیسی - آمریکایی هستند از اخلاق و سیاست گرفته تا زیباشناسی و معنای زندگی و ...  گفتگو شده است و به سوالاتی از قبیل رفتار اکثریت با اقلیت چگونه باید باشد؟ آیا اقلیت به صرف اقلیت بودن باید از حقوق خاصی بهره‌مند باشد؟ چهارچوب هنجاریِ اکثریتِ حاکم تا چه اندازه آزادی‌های گروه‌های اقلیت را محدود می‌کند یا می‌تواند بکند؟ مرزهای رواداری کجاست؟ آیا اصلاً رواداری خوب است؟ و بسیاری پرسش‌های دیگر پرداخته شده است. 

 در مجموع گفتگوها اشتها برانگیز و کوتاه است، درست مانند لقمه‌های حاضر و آماد، و یک‌ راست به اصل موضوع می‌پردازد. کتاب دعوتی است به ضیافت این لقمه‌های کوچک، «بفرمایید فلسفه». 

و در پایان نقل قولی از مترجم‌ اثر در مورد اهمیت فلسفه:

"در یکی دیگر از کتاب‌هایی که ترجمه کرده‌ام، به‌نام «آرمانشهر، دلفین، رایانه»، بحثی وجود دارد در مورد اهمیت فلسفه از جهت چارچوب‌های مفهومی‌ای که برای ما درست می‌کند. نویسنده در آن جا مثال جالبی می‌زند و می‌گوید: همه ما در زندگی یک سری چارچوب‌های مفهومی داریم که شبیه شبکه لوله‌کشی آب شهر است. شبکه‌های آبرسانی از چشم ما پنهان است. ولی وقتی آبرسانی به مشکل می‌خورد و نشتی در لوله‌ها به‌ وجود می‌آید فاجعه آغاز می‌شود و همه را به دردسر می‌اندازد. در آن موقعیت متوجه وجود آن زیر ساخت‌های آبرسانی می‌شویم. تا وقتی این شبکه به درستی کار می‌کند و سالم است کسی توجهی به آن ندارد اما زمانی که از کار می‌افتد می‌فهمیم که چقدر به آن نیاز داریم. جایگاه نظام‌های مفهومی و فلسفی هم به همین شکل است. همه ما آدم‌ها بعضی دغدغه‌های مشترک داریم. درباره تولد، مرگ، عشق، رابطه جنسی، ملال، کار، آینده و... البته به این مسائل می‌توان از نگاه روان‌شناختی یا جامعه‌شناختی یا از منظر سایر حوزه‌ها پرداخت. اما فلسفه هم در اینجا گفتنی‌های بسیار دارد."

 

علی محمدی

دانشجوی دکتری روان‌شناسی

جعبه S5