پیشنهاد کتاب

 
 
نام کتاب: زن در برابر زن ( نا گفته هایی در روابط زنان )  
نویسنده : فیلیس چسلر  
مترجم : ساغر عقیلی . فریده همتی 
ناشر : لیوسا  
 
 
همه ما بارها و بارها عبارت " خشونت  مردان علیه زنان " را شنیده ایم و مطالب فراوانی در این باب خوانده ایم. 
 مستندات تاریخ بارها و بارها راوی خشونت های مردان را اعم از آزارهای جنسی و پرخاشگری های فیزیکی و کلامی بوده و این روایت ها توسط کارشناسان حوزه های علوم اجتماعی ، فمنیست ها و ... مورد نقد و نکوهش قرار گرفته است .  
اما این بار فیلیس چسلر ، نویسنده و روان درمانگر آمریکایی ،  با عنوان کردن و به چالش کشیدن عبارت " خشونت زنان علیه زنان " پرده از لایه های خاموش و آتش زیر خاکستر پرخاشگری های زنانه، بر می دارد.  
دکتر چسلر را روان شناس فمنیست می نامند او تا کنون کتاب های متعددی دررابطه با برابری طلبی های جنسی نوشته است. کتاب  “   Woman's Inhumanity to Woman “که به فارسی " زن در برابر زن " ترجمه شده است، به رفتارهای ضد بشری، زن ستیزانه و آزارگرانه ای که توسط زنان بر علیه هم جنسان خود بروز می کند، می پردازد .  
وی که دانش آموخته و استاد رشته مطالعات زنان دانشگاه ایسلند است با استناد به تحقیقات و پژوهش های کمی و کیفی انجام گرفته در باب پرخاشگری های زنان، ما را با ریشه های آفرینش عصر مرد سالاری آشنا می کند و به جامعه زنان سهم بزرگی  در خلق، فربه ساختن و ماندگاری زمانه "مرد سالاری "   می دهد.  
وی بر این باور است، ما زنان را هم به عنوان پرورش دهندگان فرشته خو ، چهره ای آرمانی می بخشیم و هم به عنوان نامادری های شیطان صفت تحقیر می کنیم . انتظارات زنان از هم جنسان خود عجیب و نا معقول است و با توقعات آن ها از مردان تفاوت دارد . معمولا ما زنان گرایش داریم که خطاهای هم جنسان خود را نبخشیم ، اما در مورد خطاها یا معایب مردان ، بیشتر به گذشت گرایش داریم. مردان به تنهایی مسئول تفکر مرد سالارنه نیستند ، زنان هم این تفکر را می پسندند و حتی همدستانی پر شورتر محسوب می شوند .  
فیلیس چسلر در این کتاب بر ابعاد پنهان و نهفته روابط زنان با یکدیگر متمرکز شده است و به جنبه های آشکار اهمیتی نمی دهد ، او در تلاش است تا بر تکیه مطالعات انجام گرفت ، سکوت وهمناکی که رفتارهای ناپسند و پرخاشگری های زنان علیه زنان را احاطه گرفته است را در هم شکند .  
چسلر در فصل اول این کتاب ، به رفتارهای قابل تامل اما خوف انگیز نخستی ها و و جوه مشترک اما تغییر یافته آن ها با رفتارهای انسان زمانه  امروز می پردازد . 
 او به رفتارهای وحشیانه شامپانزه ها و بوبون های ماده برای تسلط بر ماده میمون های دیگر اشاره می کند و رفتارهای خشونت آمیز زنان در جوامعی مانند آسیا ، هند ، چین ، کامبوج را با الگوهای زیستی نخستی ها مقایسه می کند. 
 جوامعی که در آن مادر ها فرزند خوانده های خود را به کار اجباری وادار می کنند و آن ها را مورد خشونت کلامی و فیزیکی قرار می دهند ، مادرشوهرهایی که با عروسان خود بدرفتاری می کنند ، حتی آن ها را با نفت به آتش می کشند و مردانی که زنان و خواهران شان را با توطئه زنانه به قتل می رسانند . 
 زنانی که به فرمان کارفرمایان زن اخراج می شوند ، دخترانی که از رفتارهای دو گانه و بی ثبات مادران شان، آسیب می بینند و دختران نوجوانی که همتایان خود را تحقیر و طرد می کنند. 
 
در فصل های بعدی کتاب ، نویسنده  ، بیش از 50 سال تحقیقات مردم شناسی در مورد غیبت کردن ، را ارائه داده است . نویسنده تعاریف جالبی از غیبت کردن که به نوعی پرخاشگری غیر مستقیم محسوب می شود  به نقل از پژوهشگران عنوان می کند .  
 
برای نمونه در این کتاب آمده است :" غیبت می تواند ویرانگر و هراس انگیز باشد . چون ما مجبور می شویم پرخاشگری و غریزه های شهوانی خود را از روابطی که با مردان داریم   ،مجزا کنیم و در واقع  این پرخاشگری ها  را در روابطی که با سایر زنان داریم ، جای داده ایم . غیبت کردن زنان می تواند به شرمساری و مرگ اجتماعی زن دیگری  منتهی شود . غیبت حتی می تواند مرگ جسمی زن دیگری  را هم در پی داشته باشد .
 
همچنین در این کتاب تحقیقاتی مرور می شود که جنسیت گرایی و سایر رفتارهای متعصبانه را مورد واکاوای قرار می دهد و به روابط مادر و دختری و پرخاشگری های نهفته  ، نگاهی دیگر می اندازد.  مطالعات مربوط به شیوه رفتار زنان در محل کار ، نژاد گرایی و جنسیت گرایی در مراکز کسب و کار نیز  از دیگر مباحث مهم و قابل توجه در کتاب " زن در برابر زن " است .
 
مریم بهریان
دانشجوی دکتری روان شناسی

جعبه S5