صفحه نخست

                   

  

                                        

جمعه, ۲۳ آذر ۱۳۹۷

آدرس کانال تلگرام: https://telegram.me/drsargolzaei

 

"کودتا"


در زبان انگلیسی کودتای نظامی military coup نامیده می شود. واژهٔ «کودتا» (به فرانسوی: coup d'état) از زبان فرانسوی وارد زبان فارسی شده است. زمانی که یک اقلّیت که طبق قانون نمی توانند قدرت را در دست داشته باشند با در دست داشتن فرماندهی نیروهای نظامی، دولت قانونی را برکنار می کنند یا رأی اکثریت را وتو (نقض) می کنند اصطلاح کودتا را به کار می بریم.
کودتای بیست و هشت مرداد کودتایی بود که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا M.I.6 و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا C.I.A علیه دولت محمّد مصدّق در مرداد ۱۳۳۲ به انجام رسید. پس از کودتا سرلشکر فضل الله زاهدی امور دولت را در دست گرفت و دکتر مصدق در روز ۲۹ مرداد بازداشت شد. فرمانداری نظامی به ریاست سرتیپ تیمور بختیار به تعقیب و دستگیری و شکنجه مخالفان پرداخت. شاه که ابتدا به بغداد و سپس به رُم گریخته بود به ایران بازگشت. مذاکرات نفت با شرکت نفت ایران و انگلیس و چند شرکت آمریکایی و اروپائی شروع شد که در آخر به قرارداد کنسرسیوم منجر شد. بزرگ‌ترین دغدغه بریتانیایی ها در ایران، منافع مالی یا به عبارت دیگر، منابع نفتی بود. در مقابل، حضور آمریکایی ها در ایران جدید بود؛ نفت ایران در اندازه‌ای نبود که برای آمریکا حیاتی باشد. به همین جهت نیز آمریکا تا سال ۱۹۵۳ (۱۳۳۲) هوادار ملی شدن نفت ایران بود. ولی انگلیسی‌ها برای همراه کردن آمریکایی‌ها در مورد کودتا سعی در قوی جلوه دادن احتمال به قدرت رسیدنِ کمونیست ها داشتند. اسناد منتشر شده وزارت امور خارجه آمریکا به خوبی نشان می‌دهد که آمریکایی ها در ایران بیش از هر چیز نگرانیهای «ژئو استراتژیک» داشتند. این اسناد نشان می‌دهد که حضور دولت شوروی در همسایگی ایران، حساسیت ویژه‌ای در دولت های آمریکا پس از جنگ جهانی ایجاد کرده بود.
شاه بر خلاف قانون که محاکمه نخست وزیر را تنها توسط دیوان عالی کشور مجاز می‌شمرد، دکتر مصدّق را در دادگاه نظامی محاکمه و به سه سال حبس مجرد (انفرادی) محکوم کرد. در جریان برگزاری دادگاه تظاهرات مردمی در شهرهای مختلف کشور در دفاع از وی سرکوب شد. وی پس از پایان زندان به روستای احمدآباد تبعید شد. شاه پس از مرگ وی گفت: «زنده و مرده‌اش در احمدآباد» و بدین ترتیب در دفن وی در قبرستان ابن بابویه جلوگیری شد.
گرچه حکومت پهلوی بیست و پنج سال پس از کودتا به حیات خود ادامه داد امّا هرگز نتوانست مشروعیّت سیاسی به دست آورد و داغ ننگ نامشروع بودن و دست نشانده و مطیع اجانب بودن هرگز از پیشانی او پاک نشد.
کودتای ۲۸ مرداد تأثیر مهمی نیز بر روابط ایران و آمریکا گذاشت که هنوز آثار آن در روابط دو کشور محسوس است.
در ۱۸ مارس سال ۲۰۰۰ میلادی مادلین آلبرایت وزیر امور خارجهٔ آمریکا در سخنرانی خود گفت:
« در سال ۱۹۵۳ آمریکا نقش مؤثری در ترتیب دادن براندازی نخست‌وزیر مردمی ایران محمد مصدق داشت. دولت آیزنهاور معتقد بود که اقداماتش به دلایل استراتژیک موجهند ولی آن کودتا آشکارا باعث پس‌رفت سیر تکامل سیاسی ایران شد و تعجبی ندارد که هنوز بسیاری از ایرانیان از این دخالت آمریکا در امور داخلی آنان ناراحتند. علاوه براین در ربع قرن بعد از آن ایالات متحده و غرب پیوسته از رژیم شاه حمایت کردند. دولت شاه هرچند کارهای زیادی برای پیشرفت اقتصادی ایران انجام داد ولی مخالفان خود را بی‌رحمانه سرکوب کرد. »

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در ۴ آبان ۱۳۹۰/ ۲۶ اکتبر ۲۰۱۱، در دو مصاحبهٔ جداگانه با دو شبکهٔ فارسی زبان، با یادآوری پوزش مادلین آلبرایت، وزیر خارجه پیشین آمریکا، از مردم ایران به خاطر نقش آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، بار دیگر از این واقعه ابراز تأسف کرد.

دکتر محمدرضا سرگلزایی

 •  
  سلام آقای دکتر سرگلزایی عزیز
  معمولا توصیه می‌شود که انسان بر فرآیندهای ناخودآگاه ذهنی‌اش سعی کند که آگاه شود و بتواند کنترل آن‌ها را در اختیار داشته باشد تا بتواند زندگی بهتری داشته باشد. اگر مطابق MBTI بخواهیم افراد نوع Thinking و Feeling را از این نظر مقایسه کنیم، آیا صحیح است که نتیجه بگیریم افراد نوع Thinking کنترل بهتری روی ناخودآگاه دارند؟ قاعدتاً نباید این دو نوع مکانیزم پردازش اطلاعات  برتری قطعی بر دیگری داشته باشند. 
  رفتار بالغانه‌ای که در تحلیل رفتار متقابل از آن صحبت می‌شود چه ارتباطی با این دو دارد؟ در نگاه اول به نظر می‌رسد که شخص بالغ باید رفتار از نوع Thinking انجام دهد ولی حتماً نکته‌ای در این میان وجود دارد. 
  سپاسگزارم
   
  با سلام و احترام
  یونگ در کتاب «اصول نظری و شیوهٔ روان شناسی تحلیلی» (ترجمه دکتر فرزین رضاعی- انتشارات ارجمند) می گوید افرادی که کارکرد روانی غالب شان Thinking است در فهم احساسات خودشان و دیگران دچار مشکلند، زیرا Feeling کارکرد روانی مغلوب شان است. از آن طرف هم افرادی که کارکرد روانی غالب شان Feeling است در انتظام و انسجام افکارشان دچار مشکل هستند زیرا Thinking کارکرد مغلوب شان است. بنابراین گرچه رسیدن به بصیرت عقلی یا intellectual insight برای افراد با کارکرد غالب Thinking راحت تر است ولی رسیدن به True emotional insight برای هر دو دستهٔ این افراد نیاز به تقویت کارکرد ذهنی مغلوب شان دارد و گمان نمی کنم هیچکدام از این دو گروه برای زندگی بالغانه نسبت به دیگری مزیت رقابتی چشمگیری داشته باشند.
  سبز باشید
   
   

یادداشت هفته

 

ناخودآگاه جمعي خرده بورژواها

مقدمه

گرچه اولين بار اصطلاح «ناخودآگاه جمعي» را دكتر كارل گوستاويونگ –روانپزشك و اسطوره شناس سوئيسي- وضع كرد ولي پيش از او وهمزمان با او نظريه پردازان زيادي به موضوع «روان جمعي» با اصطلاحات ديگري اشاره كردند. چيزي كه يونگ به اين مقوله اضافه كرد مطرح كردن «امكان رها شدن از اسارت روان جمعي» بود: انساني كه مراحل تفَرد(individuation) را طي كند از زنجيره هاي نامرئي روان جمعي (mass psyche) رها مي گردد. چيزي كه بين يونگ و صاحب نظران دیگرمتفاوت بود ديدگاه آنها درباره محتواي ناخودآگاه جمعی بود

                                                  ادامه مطلب

کلاس ها

  

 
برنامه های ثابت :
 
گروه درمانی بر مبنای قصه گویی خلاق
 
گروه درمانی بر مبنای سایکودرام
 
دوره تربیت روان درمانگر - مشاهده درمان شناختی رفتاری
 
دوره بازخوانی درسنامه روانپزشکی کاپلان/سادوک
 
 
برنامه های غیر ثابت:
 
روابط خارج زناشویی: از سبب شناسی تا درمان
 
نوبت عاشقی: بررسی زیستی-روانی-اجتماعی تجربه عاشق شدن
 
اندیشه های مولانا
 
رفتار جنسی ازمنظر زیستی-روانی-اجتماعی
 
روان شناسی تبلیغات و بازاریابی
 
کارگاه روان شناسی تحلیلی یونگ
 
سمینار سوگ، فقدان و راهکارهای گذر از داغدیدگی
 
 
برنامه های خارج از تهران:
 
مدیریت استرس-مدیریت هیجان
 
تفکر خلاق
 
مهارت تصمیم گیری و حل مسئله
 
مهارت های بین فردی
 
کارگاه تحلیل رویا
 
سمینار روان شناسی و اسطوره شناسی
 
سمینار فرزند پروری انسان محور
 
 
 
 

ادامه مطلب 

جعبه S5