دکتر-محمدرضا-سرگلزایی---بیوگرافی

من در چهارم آبان‌ماه ۱۳۴۹ در زابل (سیستان) متولد شدم. کودکی را در جنوب خراسان (بیرجند و قاین) و نوجوانی را در مشهد گذراندم.

از آن‌جا که ۹‌ساله بودم که انقلاب ۱۳۵۷ رخ داد، بخش عمده کتاب‌هایی که در کودکی می‌خواندم (همچون داستان‌های «صمد بهرنگی» و «محمود حکیمی») و نیز مطالعات دوران نوجوانی‌ام (آثار اینیاتسیو سیلونه ایتالیایی و کتاب‌های دکتر شریعتی) مرا به سمت «آرمان گرایی سیاسی» کشاند. اما نسل ما این شانس را داشت که دوران پر‌تحولی را شاهد باشد و بارها باورهایش به چالش کشیده شوند.

بسیاری از «خوب‌ها»، «بد» شدند و بسیاری از «بدها» خوب! و نام خیابان‌ها بارها عوض شدند!
نسل ما «شاهد» جنگ بود. بسیاری از دوستان و همکلاسانم در جبهه جنگ جان باختند. تشییع جنازه دوستان، مرا در جوانی با مفهوم «مرگ» درگیر ساخت.
همزمان با پایان جنگ هشت‌ساله در پاییز ۱۳۶۷ وارد دانشکده پزشکی زاهدان شدم و از سال ۱۳۷۴ به طبابت مشغول‌ شدم. در تمام دوران دانشجویی، علاوه بر درس طب به مطالعات فرهنگی (تاریخ، علوم‌دینی، علوم‌سیاسی) و فعالیت‌های اجتماعی مشغول بودم و اولین کتابم (معمای زمان) را در باب نسبیت زمان انشتین و سهم آن در فهم متون دینی در ۱۹ سالگی نوشتم که در سال ۱۳۷۲ چاپ شد.

ورود به قلمروی روان‌پزشکی را با خواندن آثار «کارل گوستاو یونگ» روان‌پزشک صاحب سبک سوئیسی شروع کردم. در پاییز ۱۳۷۶ تخصص روان‌پزشکی را در دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد آغاز کردم و در سال ۱۳۷۹ بورد‌تخصصی روان‌پزشکی را گذراندم و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد شدم.
ورود به قلمروی روان‌پزشکی باعث شد چالش‌هایی که «دوران گذار اجتماعی سیاسی» در من ایجاد کرده بود عمیق‌تر شوند. عرصه روان‌پزشکی و به خصوص گرایش روان‌کاوی (که مورد علاقه من واقع شد)، اساسی‌ترین مفاهیم ذهن انسان را به چالش می‌کشد. کمتر کسی است که وارد این حیطه شود و «نظام باورهایش» دست‌خوش دگرگونی نگردد.
خوانندگانی که سیر آثارم را مرور می‌کنند از تفاوت نگرش‌ها و ادبیات آثاری همچون «سلام مؤمن، سلام»، «هزار و یک شب میان خواب و بیداری»، «کوزه‌ای از آب بحر» با نسل بعدی آثارم از جمله «شخصیت سالم»، «آزاده زندگی کنیم» و «حرف‌هایی برای امروزی‌ها» دچار تعجب می‌شوند. در نسل قبلی آثارم به دنبال ارائه تعریفی فردی از سلامت‌روان بودم که ثقل آن بر دوش «معنویت» بود، در حالی که در نسل جدید آثارم به دنبال تعریفی اجتماعی از سلامت‌روان هستم که ثقل آن بر دوش «عقلانیت» است.

تحولات اجتماعی سال‌های اخیر و تجارب شخصی خودم باعث شدند به این نتیجه برسم که جامعه ما بیشتر نیازمند دیدگاه عقل‎محور و اخلاق‌شهروندی است تا دیدگاه نقد‌گریز معنوی و اخلاق‎ صوفیانه. برداشت صوفیانه از مذهب که ریشه در تاریخ ملت ایران دارد در شرایط کنونی بیش از آن که برای ما مفید باشد برای‌مان هزینه‌ساز است.
من شخصا کشش عاطفی بیشتری نسبت به دیدگاه‌های عارفانه دارم، اما تجزیه و تحلیل داده‌ها مرا به آن واداشته که پا بر «نوستالژی» عمیقم بگذارم و محتوا و گفتمان آثارم را تغییر دهم: گاهی راه درست، راه دشوار است!

کليه حقوق وبگاه دکتر محمدرضا سرگلزایی بر اساس مجوز کرییتیو کامنز (اختیار-غیرتجاری 4.0 بین‌المللی (CC BY-NC 4.0)) منتشر می‌شود.